Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 164. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Dünyaca ünlü şef Akira Back, JW Marriott Hotel Istanbul Marmara Sea'de açtığı restoranını ve yemeğe olan tutkusunu Quality'e anlattı

31.10.2022

Açtığım her restoranı kendi ekibimle kuruyorum. İstanbul’da da kendi ekiplerimi kurdum. Ekibim de İstanbul’da yaşıyorlar. Yemeklerimin hepsinin aynı lezzette olmasının sebebi budur.Akira Back, dünyaca ünlü saygın bir şef. Restoranlarının sadık müşterileri arasında Elon Musk, Dalai Lama, Bill Clinton, Sarah Jessica Parker, Justin Timberlake gibi dünyaca ünlü isimler yer alıyor. Back, JW Marriott Hotel Istanbul Marmara Sea bünyesinde kendi ismini taşıyan restoranıyla şimdi de İstanbulluların kalbini fethetmek için hazır. Ünlüler ona o ise annesinin yemeklerine hayran, en sevdiği yemekler annesinin hazırladığı her şey. Türkiye’deki favori lezzeti ise patlıcan. Michelin yıldızlı birinci sınıf restoranları ve idealist mutfağıyla, son yirmi yılda küresel bir imparatorluk inşa eden Akira Back’e restoranını ve iyi bir şef olmanın sırlarını sorduk.


 

Şef olmaya nasıl karar verdiniz ve bu başarıyı nasıl bu kadar kısa zamanda yakaladınız?

Kore’de beyzbol oynuyordum ve 14 yaşındayken ailem Amerika’ya taşındı. Ailem Türk aileleri gibi eğitimli olmamı istiyordu, o yüzden beni çok pahalı bir özel okula yazdırdılar. Ama ben sadece snowboard yapıp arkadaş edinmek istiyordum. Daha sonra profesyonelleşmeye başladım. Ama sakatlık geçirince 19 yaşında bir restorana girdim ve hayat yolculuğum asıl burada başladı. Yemek yapmayı sevdiğim için değil de o zamanlar bir işe ihtiyacım olduğu için restorana girdim. Babam üniversiteye gitmediğim için çok kızdı. Aslında belki de babam beni destekleseydi hiçbir zaman aşçı olmayacaktım. 3 sene benimle konuşmadı. Yemek yapmak çok zor bir iş, başta nefret ediyordum aslında ama babamı yaptığım hiçbir şeyle bu kadar çok kızdıramazdım. Ama ben de babamı kızdıracağım derken 3 sene sonra yemek yapmaya ısındım.
Sayın Akira Back,  ,ilk restoranınızı ne zaman ve nerede açtınız kendi ? 

13- 14 yıl önce ilk restoranımı Las Vegas’ta açtım.


Akira Back’in başarısının sırlarından bahseder misiniz?

Şaşırtmacayı severim. Farklı damak tatlarını anlıyorum ve farklı kültürlerden aromaları karıştırarak herkesin seveceği şeyler ortaya çıkarmayı biliyorum. Yemeklerim tamamen “özgürlük” üstüne. Mutfakta özgür olmak ve müşterilerimiz için büyüleyici deneyimler yaratmak her zaman imtiyazlı bir iş ve bunun için her zaman şükrediyorum. İnsanlar iş hayatında ve sosyal hayatında ne kadar özgür olurlarsa o kadar mutlu olurlar. 

İnsanlara çok şanslı olmaları gerektiğini, ama şansı da hayatlarına kendileri getirebileceklerini söylediğimde çoğu kişi buna inanmıyor. Hayallerinizin peşinden gidin ve yaptığınız işi tutkuyla yapın. Etrafınızda her zaman sizden iyi insanlar olsun. Tüm şeflerim benden iyidir. Ben yalnızca benden iyi şefleri işe almak zorundayım. Başarımın sırrının da bu olduğuna inanıyorum. Gerçekten en iyinin de en iyisini işe alıyorum.


Her ülkeye farklı menüler hazırlıyorsunuz bildiğim kadarıyla, İstanbul için nasıl bir çalışma yaptınız?

Farklı bir konseptim var burada. Markaya dayalı bir şey şehirden ziyade. Modern Japon mutfağı, Kore esintileri ile harmanlanmış daha küçük menülerle başlayacağız sonrasında genişleyecek menülerimiz.
İstanbul’dan teklif geldiğinde neye göre değerlendirdiniz?

İstanbul tarihsel büyüleyiciliği ve modern şehir hayatıyla çok farklı özellikler barındırıyor. Aşina olduğum mutfak ve kültürel mirasım gibi yeni ve geleneksel birçok farklı kültürel özelliğin tek potada eritilmiş olduğu bir şehir. Daha önce İstanbul’a da çok geldim ve çok etkilendim. İstanbul birçok  kültürün birleşim noktası. Ayrıca restoran açmak için gideceğim yerleri de seçiyorum. Teklif gelince de değerlendirdim ve buradayız… 


Türkiye’deki ilk restoranınıza “İstanbul” dokunuşunu nasıl eklemeyi düşünüyorsunuz?

Bizim hedefimiz Türkiye’nin en önemli özelliklerinden olan “enerji” ve “coşkuyu”; tüm dünyada başarısı bilinen mutfak ve servis standartlarımızla birleştirmek.


İstanbul ve Türkiye’nin sizde bıraktığı etkiler nedir?

Burayı çok seviyorum. Sevmesem burada restoran açmam. Her yere gittim, gezdim. İlk defa 8-10 sene önce gelmiştim. Tatil yapmak istediğim zaman da Bodrum’a gidiyorum zaten. 
Adınızı Google’a yazınca Elon Musk ismi çıkıyor her şeyden önce. Yakın arkadaşınız mı?

Elon Musk ile arkadaş değilim. Restoranıma geliyor müşterim sadece. 


Annenizin eserlerinden ilham alarak dekor yapıyorsunuz bildiğim kadarıyla. İstanbul’da da annenizin dokunuşları var mı? 

Annem ressam. Görmüş olduğunuz resimlerin hepsi anneme ait. Tabaklardaki desenler de annemin çizimleri…


“Akira Back dokunuşu” Japon mutfağına nasıl imzasını atıyor?

Bizim imzamız herkese göre bir şey bulunduruyor olmamız. Geleneksel Japon mutfağını seven bir müşteriden başlangıç seviyesinde olan ve balık bile sevmeyen birine kadar herkes kendinden bir şey bulabilir. Herkesin severek yiyeceği ve birbiriyle paylaşacağı çok güzel ürünlerimiz var.


Akira Back’in suşileri çok konuşulan lezzetler arasında. Sizin suşileriniz Japon mutfağına mı özgü yoksa Kore mutfağına mı? 

Benim tekniğim Japon tekniği. Suşi aslında Japon mutfağına ait ama ağzımın tadı annemin yemeklerini yediğim için Kore’den geliyor. 


Türk mutfağı hakkında düşünceleriniz nedir? Hiç Türk yemeği yaptınız mı?

Türk yemeklerini seviyorum ama pişirmiyorum. Karnıyarık ve patlıcanı çok seviyorum, inanılmaz fantastik geliyor bana tatları. 


Zeytinyağı tercihiniz nedir? İtalyan mı, Türk mü?

Mutfaklar için zeytinyağı çok önemlidir. O nedenle diğer ülkelerdeki yağlarla karşılaştırdığımda Türk zeytinyağlarını daha çok seviyorum ve yemeklerimde Türk zeytinyağı kullanıyorum.


BU LEZZETLİ RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


13