Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 164. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Smile Hair Clinic’in Kurucu Ortağı Dr. Mehmet Erdoğan, saç bakımı için önemli bilgiler verdi

03.10.2022

Proteinden fakir bir diyetle beslenmek saçlarınızın güçsüzleşmesine ve kaybına yol açarErkeklerde saç dökülmesi 20’li yaşlara indi. Kadınlarda da saç dökülmesi hızla artıyor. Smile Hair Clinic’in Kurucu Ortağı Dr. Mehmet Erdoğan, “Sağlıklı saçlar için her gün yeterli protein aldığınızdan emin olun” diyor. Sağlık alanında sahip olduğu tecrübeyle saç tedavileri alanında hem medikal hem de cerrahi sağlık hizmeti sunarak, dünyanın pek çok ülkesinden hasta ağırlayan Dr. Erdoğan, sağlıklı saçlar için proteinin önemine değinerek, şunları söylüyor:


Protein, çinko ve demir 

“Her gün yeterli protein aldığınızdan emin olun. Proteinler vücudumuzun ana yapı taşlarıdır. Proteinden fakir bir diyetle beslenmek saçlarınızın güçsüzleşmesine ve kaybına yol açar. Saçlarınız kırılıyorsa ve çok dökülmeye başladıysa mutlaka çinko seviyelerinize baktırın. Diyetinizle aldığınız sebze, meyve ve yeşil salata miktarını artırın. Demir eksiliği de özellikle kadınlarda saçların bir numaralı dökülme sebebidir. Basit bir kan testi ile saptanabilen bu durumun hızla düzeltilmesi kaybedilen saçların geri kazanılmasını sağlar. Eğer bu durum uzun sürerse ne yazık ki kayıp kalıcı olabilir. Bu sebeple kırmızı et tüketimi çok önemlidir. Eğer kırmızı eti yeteri kadar tüketmiyorsanız mutlaka takviye edici gıda almanız gerekir.”
Saçlarınızı ılık su ile yıkayın 

Dr. Erdoğan, proteinin yanı sıra sağlıklı saçlar için önerilerini şöyle sıralıyor:

“Saçlarınızı çok sık ıslatmayın ve uygun şampuan kullanın. Saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutmayın. Saçlarınızı kuruturken makinenizdeki soğuk hava düğmesine basın. Sıcak hava tellerinize ciddi zarar vererek kırılma, kıvrılma ve kırık uçlara neden olur. Saçlı derinize bakım yapın ve saçlarınızı nazikçe tarayın. Saçlarınızı kendi tipine uygun sıklıkta yıkamak da önemli. Saçlarınızı yıkarken de ılık suyu tercih edin. Saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Kaliteli saç bakım ürünleri kullanın.” 


Yine de saçlarınız dökülürse üzülmeyin

Dr. Erdoğan, gösterdikleri tüm özene rağmen saç kaybı yaşayıp saç ekimi yaptırmayı düşünenlerin ise klinik seçerken güven duyacakları bir doktorun tedaviyi üstleneceğinden emin olmaları ve söz konusu merkezin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilip yetkilendirilmediğini kontrol etmeleri gerektiğini belirtiyor. Dr. Erdoğan’a göre saç ekimi yaptırmak isteyenler her estetik operasyonda olduğu gibi hayallerindeki beklentinin gerçekte elde edebilecekleri sonuçla uyup uymayacağını doktora danışarak olası sonucun kendilerini memnun edip etmeyeceğinden emin olmalı. Ayrıca doktor ve merkez hakkında daha önce işlem yaptırmış kişilerin deneyimlerini paylaştıkları yorumlar mutlaka okunmalı. Saç ekimi yaptırmak isteyeler böylece kendileri için en iyi tercihi yaptıklarından emin olabilirler.


16