Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 162. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Dt. Figen Şencan hobilerini ve doğaya olan tutkusunu Quality'e anlattı

30.09.2022

Bir kız çocuğu annesi ve başarılı bir diş hekimi olan Dt. Figen Şencan aynı zamanda deniz ve doğa tutkunu. Tekne kullanmayı çok seven Figen Hanım denize ve doğaya olan sevgisini Quality’e anlattı. 


Tekne kullanmaya olan merakınız ve serüveniniz nasıl başladı?

Denizi çocukluğumdan beri seven bir insanım. Yüzmek, denizin sonsuzluğu, iyot kokusu bana her zaman çok iyi gelmiştir. Daha sonra tekne işine merak saldım. Arkadaşlarımla beraber çıktığım tekne seyahatleri… Anladım ki ben teknede olmaktan, gece gündüz suda olmaktan büyük keyif duymaya başladım. 2008 yıllarında Kalamış’ta İstanbul Yelken Kulübüyle çalışmaya başladım. Birkaç ders aldıktan sonra sınavlara girerek tekne ehliyetimi almış oldum. Benim gibi olan, tekneden keyif alan bir arkadaş grubum var. Tekne ehliyetimi aldıktan sonra her yıl düzenli olarak tekne kiralamaya başladık. Genelde katamaran kiralıyoruz. Bu işten en çok anlayan arkadaşım ve ben bütün sürümleri, bağlamaları, yanaşmaları birlikte yapıyoruz. Anladım ki ben başka bir tatil yapamayacağım. Benim için tatil hem ruhumun dinlenmesi, hem keyif almak tekne sayesinde oluyor. 
Klinik ortamı yoğun ve bazı zamanlar stresli olsa gerek. Denizlere açılmak, doğayla iç içe olmak nasıl hissettiriyor?

Evet klinik ortamı çok yoğun. Klinik ortamının yoğunluğu nedeniyle hayalim olan şeyi hobi haline getirdim, tatil olarak yapıyorum ama ben bir dönem yarışlara katılıyordum ve gerçekten de çok keyif alıyordum. Dediğim gibi iş hayatı yoğun geçiyor bu yüzden eskisi gibi katılamıyorum ama o ekip ruhunu yaşamak bana çok keyif veriyor. Kendi mesleğimde de bu böyle. Ekip ruhu ve dayanışma olması şart. Belki de bu yüzden o yarışlardaki ekip ruhunu, paylaşımı çok seviyorum. 


Tekne kullanmak dışında başka ne tür aktivitler yapıyorsunuz? Bu aktiviteleri profesyonel hale getirmeyi hiç düşündünüz mü? 

Deniz ve yelken dışında sevdiğim başka bir şey daha var, araba kullanmak. Özellikle ortağım sayesinde off-road ile tanıştım. Çok keyif alıyorum. Bazen iş aralarında bile ortağımla birlikte onun off-road aracıyla dağ bayıra gidip mis gibi bir hava eşliğinde araba sürüyoruz. Hatta bunu profesyonel hale getirip ralli sürüşleri üzerine ders almak istiyorum. Çünkü hızlı araba kullanmayı da seviyorum. Biraz daha ileri sürüş teknikleriyle çok daha keyifli bir hal alacağını düşünüyorum. 


2