Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 162. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Donanım Medya Ajans Başkanı Samet Kılıçarslan, 15 senelik güçlü altyapılarını ve reklam sektörüne dair değerli tecrübelerini Quality'e anlattı

30.09.2022

Reklam veren markalar başta, ön yargılı olsalar bile verilerle, ölçüm ve rakamlarla konuştuğumuz zaman ikna oluyorlar.Bir marka yaratmak, doğru hedef kitlesine ulaşmak ve rekabet gücünü arttırmak için reklam çalışmalarının önemi, yenilikçi fikirlerle her geçen gün artıyor. TV, dijital, açık hava, basılı medya ve radyonun birbirini destekleyen ve birbirinden ayrılmaz mecralar olduğunu anlatan Donanım Medya Ajans Başkanı Samet Kılıçarslan ile 15 senelik güçlü altyapılarını ve reklam sektörüne dair değerli tavsiyelerini konuştuk. 

Donanım Medya’yı kurana kadar neler yaptınız? Donanım Medya nasıl kuruldu?

İşletme Fakültesi mezunuyum. Fakülteyi bitirdikten sonra  muhasebe ve finans dalında hayatımı sürdürmeyi hedeflerken, 23 yaşımda, reklam camiasından önemli bir kişiyle  tanıştım, bu kişi sen reklamcı olmalısın deyince, işler orada değişti. Bana söylediği ilk şey şuydu; “Bugünden sonra, yolda yürürken eskisi gibi değil reklam tabelaları dikkatini çekecek. Evde akşam televizyon, dizi, maç izlerken, bugün itibariyle artık eskisi gibi izlemeyeceksin, başka açıdan bakacaksın reklamlar daha fazla dikkatini çekecek” demişti. O zamanlar, neden bahsettiğini tam anlayamamıştım çünkü bilmediğim bir sektördü. Bu işe başladıktan sonra tam da dediği gibi oldu.


Donanım Medya olarak işinizde çok başarılısınız, çok sayıda önemli müşterileriniz var. Nasıl gerçekleşti bu başarı öyküsü?

Bu mesleğe,  en zor olan kısmı dediğimiz sahada çalışarak başladım. Eskiden elimizde çanta firmaları dolaşıp reklamlar alırdık, bu işin eziyetini çektik diyebilirim. Ancak daha sonra, bundan 15 sene önce kendi şirketimi kurmaya karar verdim. Tabii kurarken hedefler çok büyük değildi, orta çaplı bu işi yaparız diye düşündüm. Ama işi doğru yapınca, insanlara dürüst olunca müşteri müşteriyi getirdi, referanslar çoğaldı ve şu an Türkiye’nin önemli markalarına hizmet veren 60 kişilik güçlü bir ekibimiz ve biri Bakırköy’de, diğeri Maltepe’de yoğun çalışan iki ofisimiz var. 
Reklam çalışmaları sosyal medya ile biraz değişmeye başladı, bu konuda sizin düşünceleriniz nedir?

Televizyon marka değeri ve imaj açısından değerini hiçbir zaman kaybetmiyor ve kaybetmeyecek ama  sadece televizyon reklamı yapmak yeterli değil. Televizyon reklamının yanı sıra, bütünlük olması açısından, markayı açık havada da göstermemiz gerekiyor. Radyo tarafında da desteklemek ve dijital tarafta mutlaka olmak gerekiyor. Ben bir reklam filmi çektim, sadece bunu yayınlayayım ve dönüş alayım dersek yanılırız. Markayı farklı mecralarla desteklemek tanıştırmak gerekiyor.


Danışanlarınıza doğru reklam stratejisini nasıl anlatıyorsunuz? Sizinle aynı fikirde olmayanları doğru stratejiler için nasıl ikna ediyorsunuz?

Bazen bizi anlamayan danışanlarımız oluyor tabii,  biz siyah diyoruz, onlar beyaz diyor. Mesela müşteriler fayda sağlamayacak bir  mecrada reklam çıkmak istiyorlar ama orası markaya fayda sağlayacak hedef kitle olmuyor. 

TİAK’ a (Televizyon İzleme Araştırmaları Anonim Şirketi) üye bir reklam ajansıyız. Bize TİAK’TAN günlük ölçümler ve  data geliyor. Rakamlara göre markalarımızı doğru olana ikna ediyoruz. Bize gelen rakamlara göre onlara hangi mecralarda olmaları gerektiğini anlatıyoruz. Başta, bizimle aynı düşüncede olmasalar da verilerle, rakamlarla konuştuğumuz zaman ikna oluyor. Sonuçta, reklamlardan dönüş aldıkları zaman ve firmanın satış oranları yükseldiğinde anlıyorlar zaten. 
Donanım Medya olarak hedefleriniz nedir?

Her geçen yıl sektörde büyüyoruz. Her sene kendi planlamamızı yapar ve hedefler koyarız. Hem rakamsal olarak büyüme hedefleri, hem de sektörde rekabet içerisinde olduğumuz rakiplerimiz arasında gelebileceğimiz noktalarla ilgili hedefler koyarız ve bu hedefler hep tutmuştur. Bugün de hedeflerimiz var. Yurtdışından ortaklık için teklif getiren, işlerimizi uluslararasına taşıyacak şirketlerle görüşmelerimiz var ve değerlendiriyoruz. Bununla ilgili hedefimiz 2025.


Bu sektör de bir çok sektörde olduğu gibi, bir ekip çalışması. Başarınızın sırrı nedir? 

Genç bir ekibimiz var ve hepimiz işimizi severek yapıyoruz. Tabii genç bir ekip olduğu için hem çok heyecanlıyız hem de yenilikleri, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu da beraberinde bize farklı başarıları getiriyor.
Reklam sektörünün bugünü ve geleceğine dair yorumlarınız neler? 

Pandemiden sonra reklamcılık konusunda tüm alışkanlıklar değişti. Eskiden klasik bir yapı vardı, senenin başı ve sonu reklamın yoğun olduğu bir dönemdi. Pandemi de herkes eve kapandı. Gümrük kapıları da kapanınca Türkiye’deki altyapısı güçlü olan birçok marka eyvah biz bundan sonra ne yapacağız dedi ve iç piyasaya yöneldiler. İç piyasada kendini tanıtmak, rekabet yapmak için reklam yapmaya başladılar. Reklamların ne kadar kârlı bir dönüşe sahip olduğunu görünce bu sefer bir reklam alışkanlığı başladı. Bu da sektörünü hızlandırdı. 2020’den önce Temmuz ve Ağustos ayları çok sönük geçerdi ama şu an, mecralarda yer bulamadığımız günler oluyor. Çünkü reklam sektörü artık 12 aya yayıldı, çok hareketli ve böyle de devam eder. 

 

Reklamcılık konusunda vereceğiniz en önemli tavsiye nedir?

Reklamcılık bir meslek, çok ciddi bir sektör. Birçok marka şunu yapıyor. Ben bir reklam mecrasını arayayım, bizim birimimizden bir ekip bunu takip etsin, işleri daha düşük bütçeye mal edelim. Bu şekilde, işler kendi kontrollerinde olur düşüncesi var. Bu çok yanlış bir düşünce. İşletmelerin reklam çalışmalarını profesyonellere teslim etmesi gerekiyor. Nasıl bir doktora gidiyorsak, okula gidip çocuğumuzu teslim ediyorsak, reklam konusu da uzman kişiye teslim edilmeli. Reklam sektörü para harcatan bir sektör. Dinamikleri doğru yönetmezseniz yapılan harcamaların karşılığını alamazsınız. Ama doğru yönetirseniz, size her zaman fazlasıyla katma değer sağlar. 


Röportaj: Mânâ Yıldız 

mana@manayildiz.com 


13