Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 162. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Emekli Jandarma Yüzbaşı Ozan Bahar’dan yeni kitap: Nasıl Mutlu Olurum?

27.09.2022

Askerlik mesleğinde büyük başarılara imza atan, 96 yılında yaşadığı vahim bir kaza sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve çok sevdiği mesleğinden malulen emekli olmak zorunda olan ruhu büyük, azmi büyük bir adam. Her şeye rağmen hayata tutunan, sürekli çalışan, başarılarını eğitim alanında devam ettiren, Doktorluk, Doçentlik ve Profesör’lük basamaklarını emin adımlarla tırmanan Prof.Dr. Ozan Bahar, yeni kitabıyla karşımızda.


Bu kitap nasıl mutlu olunacağını anlatan, hemen okuyup, yazılanları hayata geçirebileceğiniz hap gibi bir kitap değildir. Kişisel öğütlerden oluşan ve modern batıdaki örneklerine benzer türden bir kişisel gelişim kitabı da değildir. 


Elinizde tutmuş olduğunuz bu kitap; küllerinden yeniden doğan Emekli Jandarma Yüzbaşı Ozan Bahar’ın yaşadığı trafik kazası sonucunda belden aşağısının felç olmasına ve pek çok kaybına rağmen mutluluğu tekrar nasıl yakaladığını, benzer durumlarda mutlu yaşayabilmek için neler yapılması gerektiğini kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlatmaktadır. 
Her insanın mutluluk tanımı, mutlu olma veya hissetme şekli, buna ilişkin duygu ve düşünceleri doğal olarak çok farklıdır. Bazı hastalıkların tedavisinde olduğu gibi mutlu olmaya veya hissetmeye ilişkin tek bir reçete ne yazık ki bulunmamaktadır. Herkes için geçerli bir formül, tılsım, gizem ya da mucizevi bir iksir maalesef hâlâ icat edilmemiştir. Nitekim mutluluğun kimya veya fizikteki gibi kabul edilebilir, akla ve mantığa yakın bir formülü de yüzyıllardır bulunamamıştır. Mutluluk, tamamen kişinin düşüncesine bağlıdır ve düşünce gücünde saklıdır. Her şey insanın kendi kafasının içindedir. Böyle olunca da o düşünce kaosundan zaman zaman doğru yolu bulamaz. Belki de kafasının içi boş olan insanlar daha mutludur, bilemiyorum! 


Sevgili okurlarım, doğrusunu ifade etmek gerekirse böyle çok kapsamlı, geniş ve yüzyıllardır pek çok kesim tarafından yanıtı aranan, yazılan ve çizilen bir konuya ilişkin kitap yazmak gerçekten çok zorlu bir süreçti. Büyük bir cesaret gerektiriyordu. Yazmak, zaten başlı başına bir cesaret gerektirmekteyken mutluluk üzerine bir kitap kaleme almak ise çok daha riskli bir durumdu.


“NASIL MUTLU OLURUM?” isimli bu kitabımızın asıl çıkış noktasını ise ilk kitabım Vazgeçme’yi okuyanlar hatırlayacaktır; eserimi bir soruyla bitiriyordum. “SİZCE; BENİM YAŞADIKLARIM BİR MUTLULUK HİKÂYESİ Mİ? YOKSA BİR BAŞARI MI?” 


Bu bağlamda yeni kitabım bu sorunun yanıtı niteliğindedir. Evet değerli dostlar, sevgili okuyucularım benim asıl hikâyem MUTLULUK üzerine inşa edilmiştir. Benim yolum, vazgeçmemekten mutluluğa uzanan çetrefilli, acılı, mücadele dolu ama harika bir yoldur. Mutluluktan asla vazgeçmeyenlerin yoludur. O nedenle de bu kitabı mutluluk üzerine yazmaya karar verdim. İnanın büyük bir çalışma aşkının, emeğin, birikimin, yer yer gözyaşlarımın, özverinin ama sonuçta sevgiyle siz okurlarıma hizmet ediyor olmanın ürünü olarak karşınıza çıkmıştır. Dünyanın giderek karmaşık bir yapıya büründüğü; samimiyetin, empatinin, insanı önce bir birey olarak görmenin gitgide azaldığı; maddi zenginleşmeyle beraber manevi yoksulluğun arttığı; kadınlara, çocuklara, hayvanlara ve bitkilere şiddetin giderek tırmandığı bir çağda insanlar nasıl mutlu olabilir? Amacım kısaca ve çok basitçe, yediden yetmiş yediye herkesin kolayca anlayabileceği bir dilde bu sorunun yanıtını elimden geldiğince sizlere aktarmaya çalışmaktı. Herhangi bir engeli olmayıp sağlıklı, iyi bir yaşam süren; güzel bir aileye, gelire, sosyal ve ekonomik refaha ve değişik imkânlara sahip olan insanlar acaba nasıl ve neden mutsuz olabiliyorlar? Bu duygu durumunu nasıl tersine çevirebiliriz? Tüm bu ve benzeri pek çok sorunun yanıtını bu kitapta bulabileceğinizi ümit ediyorum.


4