Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 162. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Saç ekimi yaptıranların en çok merak ettiği soruları Smile Hair Clinic Kurucu Ortağı Dr. Gökay Bilgin yanıtladı

01.09.2022

Banyoda elinizde kalan saç tellerinin sayısı artıyorsa üzülmeyin, doğanın ve genetiğin kanunu bu. Birçok insanın da ‘başına’ geliyor. Neyse ki saç ekimi teknolojisinde yeni geliştirilen teknikler sayesinde, giden saçların dönüşü de var. Beklentilerinizi gerçekçi tutabilirseniz, uzman bir hekim de bulabilirseniz, zaten emin ellerde operasyonunuz başarılı geçecektir. Ancak saç ekimi sonrasında sizin de dikkat etmeniz gereken pek çok nokta var. 


Saç ekimi yaptıranların en çok merak ettiği soruları, 10 yıldır Türkiye’de ve dünyada saç ekimi konusunda çalışmalar yürüten Smile Hair Clinic Kurucu Ortağı Dr. Gökay Bilgin yanıtladı:


Saçlarım ne zaman çıkmaya başlar?

Saç ekimi zaman alan bir yolculuktur, sabırlı olmak önemli. Saçların büyümesi operasyondan hemen sonra başlar ama sonuçları görmek zaman alır. İlk sonuçlar 6 ayda görülür. 12 ayda hedeflediğimiz yoğunluğun yüzde 80’ine ulaşırız. 12 ila 24’üncü aylar arasında ise yaptığımız işlemin sonucunu tamamen görmek mümkün olur.


Ekilen saçlarımı yeniden kaybedebilir miyim?

Bazı hastalarımız saç ekimi yapılan bölgelerinde bizim ‘şok kayıp’ dediğimiz dönemde tamamen operasyona doğal bir yanıt olarak kayıplar yaşayabiliyor. Biz hastalarımıza şok dökülmenin iyileşmenin ve dökülen saçları geri kazanmanın bir parçası olduğunu hatırlatıyoruz.


İşlemden sonra nasıl uyumam gerekir?

Hastalarımızın operasyon sonrası uyku alışkanlıklarına dikkat etmeleri önem taşıyor. İlk 7 gün boyunca, bazı durumlarda 10 güne kadar, ekilen saçların herhangi bir zarar görme olasılığını önlemek için hafif yüksek konumlanacak şekilde bir yastık ve boyun yastığıyla sırt üstü uyumalarını tavsiye ediyoruz. 


Saçlarımı ne zaman yıkayabilirim? Duş alabilir miyim?

Ekimden iki gün sonra saçlar yıkanabilir ancak ekim alanına nazikçe dokunmak gerekiyor. Hastalarımız saçlarını operasyondan 13 gün sonra eski rutinlerine göre yıkayabilir. Operasyondan hemen sonra duş almak isteyen hastalarımız da oluyor. Omuz hizası altından duş almak mümkün. Ancak duşta 10 dakikadan fazla kalınmamasını öneriyoruz. Ayrıca duşta fazla buhar oluşumunu önlemek için duşakabinin kapılarını hafif açık tutmakta fayda var.


Saç kurutma makinesi kullanabilir miyim? 

Özellikle ilk 6 ay boyunca saç kurutma makinesinden uzak durulmasını tavsiye ediyoruz. Saç kurutma makinesi ısısı nedeniyle saç köklerine zarar verebilir. Sonrasında da, saç kurutma makinesinin düşük ısıda kullanılmasını öneriyoruz.


Ekim sonrası saçlarımı tarayabilir miyim?

Donör bölgenin taranmasında bir sakınca yok ancak iki hafta tamamlanmadan ekim yapılan alanının taranmaması gerekiyor.


Saç kesimi yaptırabilir miyim?

Hastalarımız operasyondan bir ay sonra saçlarını kestirebilir. Donör bölge için tıraş makinesi kullanılabilir ancak ekim yapılan alan için ilk 3 ay makas kullanmak lazım.


Saçlarımı ne zaman boyatabilirim?

Kimyasal saç boyaları saç derisine zarar verdiği için yeni ekilen saçları boyatmak ilk aşamada iyi bir fikir değil. Problemsiz bir iyileşme süreci geçirmek için operasyon sonrası ilk 6-8 hafta saçları boyatmaktan kaçınmak gerekiyor.


Sigara ve içki iyileşme sürecini etkiler mi?

Sigara, oksijeni azalttığı ve kan dolaşımını bozduğu için operasyona ve iyileşme sürecine zarar verebilir. Bu nedenle operasyondan en az 1 hafta önce sigara içilmemesini, operasyondan sonra da iki hafta boyunca sigaradan uzak durulmasını tavsiye ediyoruz. Alkol de benzer şekilde saç köklerinin deriye tutunmasını engelleyeceği için ameliyattan sonraki ilk 14 gün kullanılmamasını öneriyoruz.


Ekim sonrası şapka takabilir miyim?

İşlemden sonraki ilk 10 gün boyunca ekim yapılan bölgeye dokunmaktan kaçınmak gerekiyor. Dolayısıyla şapkanın çok sıkı olmamasını, greftler ile şapkanın tepesi arasında bir boşluk olmasını öneriyoruz. 
Ne zaman güneşlenebilirim?

Doğrudan güneş ışığına maruz kalmak, yara oluşumunu artırabilir ve kafa derisinde pigmentasyona neden olabilir. Bu nedenle, iyileşme aşamasını tamamen tamamlamadan önce doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılması gerekiyor.


Hemen işe dönebilir miyim?

Eğer ofis işi ise ameliyattan 3-5 gün sonra işe dönmekte bir sakınca yok ama dışarıda, fiziksel çaba gerektiren bir iş yapılıyorsa, ilk 14 gün evde olmak operasyonun başarısı için önem taşıyor.


Egzersizde bir kısıtlama var mı?

Saç ekiminden sonra ilk iki hafta egzersizden kaçınmak gerekiyor. Operasyondan iki hafta sonra ağırlık kaldırmadan hafif egzersizlere başlanabilir. İlk ay tamamlandığında ise düzenli olarak aktivitelere katılmak, 2-3 ay içinde de futbol, basketbol, dövüş sanatları gibi sporları yapmak mümkün. 


Ne zaman seyahat edebilirim?

Ekim yapılan alana dikkat edildiği sürece herhangi bir seyahat kısıtlamamız yok. Operasyon bölgesine dokunmamak ve herhangi bir yere çarpmamaya dikkat etmek yeterli. 


Operasyon sonrası kliniğe yeniden gelmem gerekiyor mu?

Hastalarımızın acil bir durum olmadığı sürece yeniden kliniğe gelmelerini gerektirecek bir durum yok. Biz Smile Hair Clinic olarak hasta deneyim uzmanlarımız ve doktorlarımız aracılığıyla tüm süreci takip ediyoruz.

16