Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 162. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Opr. Dr. Umut Zereyak, estetikteki son trendleri ve Doctor UZ kliniğinde verilen hizmetleri Quality'e anlattı

01.09.2022

Üç boyutlu düşünme ve estetik bakış açımı daha da geliştirmek için Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Heykel bölümünde eğitim alıyorum.


Başarılı estetik ve plastik cerrahi uzmanı Opr. Dr. Umut Zereyak, uzun bir süre devlet hastanesi ve  özel hastane sektöründe çalıştıktan sonra kendi merkezinde misafirlerine daha kaliteli ve iyi hizmet verebileceğini düşünerek geçtiğimiz ay ilk kliniği olan Doctor UZ’u Bağdat Caddesi’nde hizmete açtı. Estetik ve plastik cerrah olma hikayesini, estetikteki son trendleri ve Bağdat Caddesi’nde geçtiğimiz ay açtığı Doctor UZ kliniğinde verilen hizmetleri anlattı. 
Umut Hocam, bize kendinizden bahseder misiniz? 

Adana doğumluyum. Edirne Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdim. İhtisas eğitimimi Cumhuriyet Üniversitesi'nde başarı ile tamamladım. İhtisas sürecimde İngiltere St. George’s Hospital ve Almanya Clinicum Bremen Mitte’de belli dönemlerde eğitim aldım. Mecburi hizmetimi Sivas Numune Hastanesi’nde tamamlayıp İstanbul'da Medicana Grubu ile işbirliği yapmaya başladım.Bu süre zarfında Brüksel’de Avrupa Plastik Cerrahi yeterlilik ve denkliğini (EBOPRAS) aldım. Yaklaşık 3 yıl Medicana Çamlıca Hastanesi'nde hizmet verdim. Akademik çalışmalarıma yurt içi ve yurt dışında devam etmekteyim. Geçtiğimiz ay kendi kliniğimde hizmet vermeye başladım. Aynı zamanda güzel sanatlar fakültesi Heykel Bölümü öğrencisiyim. Üç boyutlu düşünme yeteneği ve var olan estetik bakış açımı biraz daha geliştirmek adına bu eğitimi almayı tercih ettim. Bir yıl önce evlendim, eşim Nestuğ hanım da İMÜ Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi'nde nöroloji uzmanlığı yapmakta. Hobilerim arasında seyahat etmek, kayak yapmak ve müzik ile ilgilenmek var. Aslan burcuyum ve iyi bir Fenerbahçe taraftarıyım. 


Estetik cerrah olmaya nasıl karar verdiniz?

Tıp Fakültesi'ne girip doktor olmak gibi bir hayalim vardı. Ben el becerisi gerektiren alanlarda daha başarılı olduğuma inandığım için plastik ve estetik cerrahi uzmanlığını seçtim. El becerisi ve estetik bakış açısına sahip olmak bu meslekte başarılı ve farklı olabilmek adına önem arz ettiğini düşünüyorum. Henüz Tıp fakültesi öğrencisi iken bile kendimi ameliyathane’de cerrah olarak hayal ederdim.


Hayırlı olsun. Bağdat Caddesi’nin tam merkezinde harika bir yerde klinik açtınız. Bu fikir nasıl doğdu ve burada hangi hizmetleri vereceksiniz?

Devlet hastanesi ve özel Hastanede çalıştıktan sonra kendime daha rahat ve konforlu çalışma alanı yaratabilmek adına bir klinik açma ihtiyacı doğdu. Benim kendimi daha iyi ifade edebileceğim bir tarzda ambians oluşturma ve en önemlisi misafirlerimize daha iyi bir hizmet sağlama açısından bunu istedik. Kliniğimizde kırışıklık tedavisi, yüz şekillendirme, bölgesel incelme operasyonları, leke tedavileri, antiaging dediğimiz yaşlanma karşıtı işlemlerin tümünü yapıyoruz. Görüşmelerimizin sonucunda hastalarımızla karar kıldığımız takdirde anlaşmalı olduğumuz hastanelerde operasyonlarımızı gerçekleştiriyoruz. 
Pandemi sürecinden sonra plastik cerrahiye daha fazla talep oldu. Bu konuda ne söylemek istersiniz ve siz bu dönemi nasıl geçirdiniz?

2019 Mart ayında pandeminin ortaya çıkmasıyla bütün operasyonlar belli bir süre için durduruldu. Bu hem pandemiyi anlama hem de sağlıklı bireyleri koruma adına benim de katıldığım ve doğru bulduğum bir uygulama oldu. Uzun karantina döneminin, sedanter yaşamın  insanların hem ruhsal hem de beden algılarında bir takım değişimlere sebep olduğu (yeme bozuklukları gibi) kanaatindeyim. Bunun sonucu olarak da olağan hayata dönüldüğünde özellikle estetik müdahalelere olan ilginin arttığını kendi adıma gözlemlediğimi belirtmeliyim. Pandemi bitimiyle de 2021 itibari ile çok daha yoğun bir döneme girdiğimiz söylenebilir.


İlk etapta bu bizim aleyhimize olarak görüldü ama ilerleyen süreçlerde insanlar evde daha çok zaman geçirdikçe kendilerini daha fazla inceleme fırsatı buldular. Pandemi bitiminden sonra 2021 itibariyle çok daha yoğun bir döneme girdiğimiz söylenebilir. İnsanların karantina sürecinde yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmeleriyle fiziksel problemler de ortaya çıkmaya başladı dolayısı ile bizim de operasyon sayılarımız arttı. 


Estetik operasyonların bir mevsimi var mı?  

Aslında her mevsimde yapılabilir. Yalnızca yaz mevsiminde ameliyat olan hastalarımıza güneşten korunmalarını tavsiye ediyoruz. İyileşme süreci, dengeli ve sağlıklı beslenme ve iyi bir planlamayla mevsimsel açıdan çok farklı sonuçlar vermiyor. 


"Benim burnum ya da çenem şu ünlüye benzesin" gibi isteklerle gelen talepler oluyor mu? Sizin bu taleplere karşı görüşünüz nedir?

Çok oluyor. Bizim için göz, dudak, burun ve kulakların bazı standart oranları vardır. Eğer hastanın talebi bu normların çok dışında ise operasyonu yapmayı kabul etmiyoruz. Hastaya da bahsettiği ünlü kişinin burnunu kendisine yaptığımız zaman o ünlünün hayatını yaşamayacağını telkin etmeye çalışıyoruz. Mutlaka her sezonda yeni bir trend ortaya çıkıyor. Trendler her zaman var olacaktır. Biz her zaman bu talepleri mantık çerçevesinde değerlendiriyoruz. Kişinin beklentisi gerçekçi ise o doğrultuda işler yapabiliyoruz. Estetik uygulanan bölgenin doğallığını kaybetmesi ve fonksiyonel özelliklerini yitirmesi doğru değil.
Estetik Plastik Cerrahi sektörü çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Yaptığınız işlemler ve Son trendler nelerdir anlatır mısınız?

Sağlıklı, güzel, çekici ve etkileyici görünmek tarih boyunca hep cazip olmuştur. Kişinin gerek özel hayatında gerek sosyal hayatında sağlıklı, doğal, iyi ve güzel görünmesi hem kendisine hem de çevresine pozitif bir etki yaratıyor. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi genel tanımı ile insan vücudunda doğuştan veya sonradan meydana gelen problemleri çözen, bütün vücut yapılarının anatomik olarak tam olmasına yönelik çalışmalar yaptığımız branştır.


Günümüzde estetik trendleri içinde operasyon sonrası hemen günlük yaşama dönülebilecek konforu sağlayan, uzun dönem dinlenme gerektirmeyen, ağrı, ödem vb. oluşturmayan, anında değişimi fark ettiren  ve hızla normal hayata dönüşü sağlayan operasyonlar yer alıyor ve bu da yeni gelişen yöntemlerle birlikte trendleri belirliyor.


Estetik operasyonlar içinde rinoplasti ve meme estetiği her dönemde hep ilk sıralarda yer alıyor. Kadınlar tarafından ilk tercih edilen operasyonlar arasında meme estetiği yer alıyor. Özellikle yaşlanma, emzirme ve kilo verme dönemleri sonrası şekil değiştiren meme dokusunun deformasyonu en çok karşılaştığımız yakınmadır. Son yıllarda temassız (no-touch) göğüs büyütme ve kompozit meme estetiği (yağ transferi ile meme implantı) yöntemleri ile istenilen ölçüde meme şekli oluşturabilmekteyiz. Gelecek dönemde değişik teknikler, kök hücre, yağ doku, yeni nesil implantlar daha doğal, daha az iz barındıran yöntemler meme estetiğinde son trend olacak.


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI ONLINE PLATFORMLARDA VE WWW.QUALITYOFMAGAZINE.COM'DA

 

16