Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Güzellik ve medikal estetik sektörünü teknolojik cihazlarla tanıştıran Uzman Estetisyen ve Eğitmen Tülin Deveci gelecek hedeflerini Quality'e anlattı

01.09.2022

Güzellik ve medikal estetik sektörüne artık İsviçre, İngiltere ve Alman menşeli saç ekimi, epilasyon ve profesyonel cilt bakım cihazları satışı ile hizmet vereceğim


Her geçen gün yeni bir Estetik&Güzellik salonu açılırken, insanlar da bu konuda yeni çıkan her yöntemi denemek istiyor. Estetik denildiği zaman nelere dikkat edilmeli, ürünleri nasıl kullanılmalı? Bu soruların hepsini Uzman Estetisyen ve Eğitmen Tülin Deveci ile konuştuk. 
Öncelikle Tülin Deveci kimdir, bilmeyenler için kendinizi tanıtır mısınız?

İstanbul doğumluyum. Liseyi bitirdikten sonra evlilik yaptığım için eğitim hayatım dondurdum. Genç yaşta bir evlilik yaptım bir de kız evladım oldu ancak 2 sene sonra eşimden ayrıldım. Boşandıktan sonra eğitimime devam etme kararı aldım ve İstanbul Üniversitesi’nde işletme okudum. Üniversiteye başladığımda kızım 3 yaşındaydı ve hayat mücadelem de o dönemde başladı. Kızım bugün 29 yaşında ve Almanya’da yaşıyor ve Merkez Bankası’nda yazılım mühendisi olarak çalışıyor. . 


Tülin Hanım güzellik sektörüne nasıl girdiniz?

Genç kızlığımdan beri ruhumda ve aklımda her zaman güzellik vardı. Bir arkadaşımın düğünü vardı ve ona yapılan makyajı hiç beğenmedim. İlgi alanım olduğu için orada arkadaşıma bir makyaj yaptım. O gün yaptığım makyaj o kadar çok beğenildi ki, ‘Sen bu işi güzel yapıyorsun’ diyerek teklifler geldi.  Bunun üzerine bu iş eğitimsiz olmaz diyerek, Kartal Meslek Lisesi’nde güzellikle alakalı bölüme girdim ve akşamları okula gitmeye başladım. Uygulamalı dersler olduğu için, içimdeki cevher de ortaya çıktı. Kalfalığı bitirdikten sonra bir güzellik salonunda mesleğe ilk adımı attım. 
Aynı zamanda eğitimime devam ettim ve mezun olup, eğitim aldığım okulda öğretmen oldum. Bu arada da Bağdat Caddesi’nde bir güzellik merkezinde işe başladım. Mesleğe geç başladım ama bu işi sevdiğim için aradaki açığı aldığım eğitimlerle kapatmam kolay oldu.


Sürekli kendisini yenileyen bir sektör olduğu için devamlı kurslara gittim. Birini bitirdim, diğerine başladım. Plastik makyaj eğitimi aldım, sinema secret makyajı öğrendim. Sonra 19 sene önce Suadiye’de Special Beauty adında küçük bir yer açtım. Kısaca işletme sahibi olarak 20 yıldır sektördeyim. Ayrıca sadece güzellik merkezi değil, medikal estetik ruhsatı sahibiyim. 


Kanayan bir yaranız vardı. Dermatologlar, Güzellik ve medikal estetik merkezlerinin kapatılması için açtıkları bir dava vardı. Bildiğim kadarı ile sizlerin lehine sonuçlandı. Bu konuyu anlatır mısınız?  

Güzellik ve estetik o kadar popüler bir meslek haline geldi ki anlatamam. Bir eğitmenden 3 aylık bir eğitim alan biri, eğer imkânı da varsa hemen bir güzellik merkezi açıyor. Çünkü bizim sektörümüz yükselen bir değer ve karlı bir sektör. Ancak tamamen teknoloji endeksli. Bırakın 3 aylık eğitimi, doktor da olsanız cihaz alıyorsunuz ve sektörde ben de varım diyorsunuz. Hatta sektörle hiç alakası olmayan insanlar bu sektöre girmeye başladı. 


Bu ve benzeri olaylar nedeni ile Türkiye’deki dermatologlar, bu pazara tek başlarına hakim olmak için, tüm güzellik ve medikal sağlık merkezlerine dava açtılar ve Türkiye’deki tüm güzellik ve medikal estetik merkezleri o dönem mühürlendi. Zaten pandemi de tuz biber oldu ve hepimiz kepenk kapadık.
1.5 yıl süren davayı sonunda kazandık, Danıştay da onayladı. Böylece Güzellik ve medikal estetik merkezleri yeniden açıldı. Evet bizim sektörümüzde de suçlu olanlar var ancak hata yapanı yargıla, sen bireysel bir hata yüzünden sektörün tamamını yargılayamazsınız. Sektörle ilgili son çıkan kanun ile Güzellik ve medikal estetik merkezlerinde teknoloji ile alakalı olan tüm işlemleri ( Lazer, akne, leke tedavileri v.b.) yapıyoruz.


Tülin Hanım, yaklaşık iki sene süren sessizliğinizi bozdunuz ve yeniden ortaya çıktınız. Şimdi kaldığınız yerden devam mı, yeni gelişmeler var mı? 

Güzellik ve medikal estetik sektörüne artık İsviçre, İngiltere ve Alman menşeli saç ekimi, epilasyon ve profesyonel cilt bakım cihazları satışı ile hizmet vereceğim. Bizim sektörümüz çok hızlı gelişiyor ve kendini yeniliyor. Nasıl her sene yeni cep telefonu çıkıyorsa bizde de yeni cihazlar devreye giriyor.  Bendeki değişim şu oldu, artık perakende insanlarla sıcak temasta bulunup uygulama yapmanın yanı sıra, Alman ortağım ile Almanya merkezli yeni bir şirket daha kurdum. Almanya, İngiltere ve İsviçre menşeli saç ekimi sistemi (FUE) lazer epilasyon ve profesyonel cilt bakım cihazlarının uluslararası pazarlaması ile ilgili bir anlaşma yaptım. Artık enerjimi bireysel hizmet vermekten ziyade bu makinelerin satışı için uluslararası pazarlamaya geçiyorum. 
Tülin Hanım bu uluslararası cihaz satış işi nasıl gelişti?

Kliniğimde çalışılırken uluslararası sağlık turizmi yapan Almanya’da bir ajans ile çalışıyordum. Onlar aynı zamanda cihaz satışı ve pazarlaması da yapıyordu. 

Benim kızım da 29 yaşında ve Almanya Merkez Bankası’nda yazılım mühendisi. Bu nedenle de sık sık Almanya seyahatlerim oluyor. Anne kız daha sık birlikte olalım, Almanya’da bir merkez mi açsam diye konuşurken, bu cihaz pazarlama işi ortaya çıktı. Benim de sektörde 20 senelik bir tecrübem, yabancı dilim var dolayısı ile aklıma yattı. Bütün anlaşmamızı da yaptık. Artık güzellik sektörüne cihaz satarak hizmet vereceğim.  RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN

14