Ekim sayımız çıktı! 


Dergimizin 160. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Darsateks tekstili dijitale taşıyor

11.08.2022

Tekstil sektörünün hem maliyet hem de çevre kirliliği konusunda en fazla zarar veren süreçlerinden biri olan ‘numune üretim süreci’ni tasarruflu bir şekilde yönetmek için Darsateks, tasarım ve sunumlarını dijitale taşıyor. Son birkaç aydır Kağıthane’deki fabrikasında 3 Boyutlu tekstil programlarının eğitimini alan Darsateks tasarım ekibi, dünyanın farklı yerlerindeki müşterilerine sanal ortamda tasarlayıp diktikleri kreasyonları sunacak. Darsateks, bu şekilde enerji harcamalarında %10 oranında tasarruf yapmayı ve müşteri taleplerindeki değişikliklere anında cevap verebilmeyi amaçlıyor.


35 senelik geçmişi ile Türkiye’nin en önde gelen tekstil şirketlerinden olan Darsateks, tekstil sektörünün geleneksel tasarım ve üretim şeklinde köklü bir değişime gidiyor. “Temiz enerji ile gelişiyoruz” sloganı ile yola devam Darsateks, tasarım ve sunumlarını bundan sonra sanal ortamda hazırlayacak. Style 3D ve Alvanon gibi sanal gerçeklik (VR) ile deneyimlenebilen 3 Boyutlu tekstil programlarının eğitimini alan Darsateks tasarım ekibi, dijitalde kumaş, desen, kalıp ve dikimlerde orijinallerine %95 yakınlıkta modeller tasarlıyor. Müşterileri, -siparişlerini geçmeden önce- hazırlanan kreasyonları kendi modellerine sanal kabinlerde denetebiliyor. Bu şekilde, kalıpların birebir müşteri hedef kitlesinin üzerine oturduğundan, kumaş ve desenlerin görüntüsünden emin olarak sipariş verip, seri üretim sürecini başlatabiliyorlar.

 

Numune üretimini dijitale taşıyarak enerji harcamalarında %10 tasarruf amaçlıyoruz 

Darsateks kurucusu iş insanı Hanna Darsa, “Bugün ülkemizde sadece çok az şirketin kullandığı 3 Boyutlu tekstil programlarına büyük yatırım yaptık. Bu programlar sayesinde dünyanın farklı yerlerindeki müşterilerimize hem hızlı hem de tüm taleplerindeki değişiklikleri anında görebilecekleri sunumlar yapacağız. Sanal ortamda yaptığımız çalışmalar, özellikle çok meşakkatli ve masraflı olan ‘koleksiyon hazırlama süreçlerine’ hem zaman hem maddi hem de çevreci özellikleri ile katkı sağlayacak. Numune üretimini dijital ortama taşıyarak kumaş maliyeti, su sarfiyatı, çalışma saatleri gibi enerji harcamalarında %10 oranında tasarruf yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

 

Darsateks, Erbaa OSB’de ikinci yeşil fabrikasının inşaatına başlıyor

Darsateks, “Temiz enerji ile gelişiyoruz” sloganının bir parçası olarak bu sene aynı zamanda Tokat ilinin Erbaa ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde ‘yeşil fabrika’ kurdu ve fabrikaya yerleştirilen 960 adet güneş paneli ile hem kendi enerjisini kendi karşılıyor hem de bu panellerden artan enerjiyi dışarı satarak fabrika bünyesinde yine bir gelir elde ediyor. Firma, bu şekilde, fabrikadaki elektriğe bağlı karbon salınımını sene sonuna kadar sıfırlamayı hedefliyor. Darsateks, Erbaa OSB’de ikinci yeşil fabrikasının da inşaatına başlıyor.

 

13