Ekim sayımız çıktı! 


Dergimizin 160. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Niziplioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Niziplioğlu, yaşam felsefesini ve tutkularını Quality'e anlattı

04.08.2022

En mutlu olduğum anlardan birisi tek başıma, gökyüzünde bir sağa bir sola kuşlar  gibi özgürce uçmak


Niziplioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Niziplioğlu, iş hayatındaki başarısı kadar çok yönlü kişiliği ile dikkat çeken bir isim. Köklü bir aile şirketi olan Niziplioğlu Holding’i vizyoner projeleriyle büyüten, ince eleyip sık dokuyarak her yatırımda daima en iyi sonucu almayı hedefleyen Kemal Niziplioğlu ile Hezarfen Havaalanı’da buluştuk.  


Kemal Niziplioğlu tek motorlu 4 kişilik özel uçağı ile Hezarfen Havaalanı’ndan kalkıp, İstanbul semalarında uçarken; iş hayatına nasıl atıldığını, yaşam felsefesini ve en büyük tutkusunu, İstanbul semalarında sıcak ve samimi bir dille anlatı. Gelin birlikte okuyalım… 


Kemal Bey bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Aslen Kilisliyiz ama ben doğma büyüme İskenderunluyum. Akademik hayatıma Bilkent Üniversitesi’nde başladım ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nde devam ettim. Okumayı çok sevdiğim için şimdi de Felsefe ya da Tarih okumayı planlıyorum.  Şu anda daha çok iş insanı kimliğim ile ön planda olsam da siyasetin içinde aktif olarak bulunuyorum. İleride de siyaset bilimi hakkında kitaplar yazmak istiyorum. 15 yaşında bir kız, 11 yaşında da bir erkek çocuğum var. Baba mesleği olan kuyumculuk ve müteahhitlik ile iş hayatına başladım. Turizm sektöründe otel yatırımlarım var.  


Niziplioğlu Holding olarak hangi sektörlerde faaliyet gösteriyorsunuz?

Niziplioğlu bir aile şirketidir. Aile şirketlerinin oluşturduğu bir topluluktur. İş hayatına babamızın mesleği olan kuyumculukla başladım. Daha sonrasında konut ve petrol sektörüne geçiş yaptım. Şu anda ağırlıklı olarak turizm sektöründe faaliyet gösteriyoruz. İstanbul’da iki tane otelimiz var. Mücevherat alanında daha çok kız kardeşlerim Ebru ve Bahar Niziplioğlu, Devon by Angels ve Devon By Sisters markalarıyla faaliyet gösteriyorlar. 
En büyük hobiniz uçak kullanmak. Bize biraz bahsedebilir misiniz?

Bir yandan çocuklarımı en iyi şekilde büyütmek, diğer yandan akademik olarak kariyerimi geliştirmek ve büyük bir holdingi yönetmek bazen yorucu olabiliyor. Her şeye rağmen insan kendine zaman ayırmayı ihmal etmemeli.  Tek motorlu, dört kişilik uçaklar benim en büyük hobim. İlk uçağımı Mustafa Sandal’dan almıştım ve eğitimleri tamamlar tamamlamaz ilk olarak Bodrum’a uçtum. Uçağı koşturup lövyeyi çektikten sonra yukarı doğru gitmeye başladığımda kendimi çok mutlu hissediyorum. Sanırım en mutlu olduğun an, tek başıma, gökyüzünde bir sağa bir sola kuş gibi uçmak. Aynı zamanda tekne kaptanlığı da yapıyorum. Meteoroloji bilen bir pilot çok iyi kaptanlık yapabilir. Çünkü hava şartları denizi çok etkiler. Su ile hava çok farklı şeyler değildir. Fitness yapmayı da çok seviyorum. Otelimizde İstanbul’un en iddialı spor ve sağlık kulübüne sahibiz. Her günün sonunda fitness salonuna giderek günlük sporumu yapıyor, bitirdikten sonra da otelimizdeki havuzda stres atıyorum.


Havacılık ve pilotluğa nereden merak saldınız? Ve bu hayali nasıl hayata geçirdiniz?

Çocukluktan başlayan bir merak, bir heyecan bu. Çocukken izlediğim çizgi filmlerden aldığım ilhamla başladı her şey. “Yukarıdan aşağısı nasıl gözüküyor?” sorusu hep aklımın bir köşesindeydi. Hatta rüyalarımda bile uçtuğumu görürdüm. İşte bu hayaller beni bu muhteşem hobiye sürükledi. Maliyetli ve zor bir hobi olduğu için işlerinin düzende ve yolunda gidiyor olması gerekli. İşinden, çocuklarından kısacası hayatın rutin akışından vakitler ayırıp gerekli eğitimleri alman gerekiyor. Rahmetli pilot Hikmet Aral ve Murat Öztürk gibi isimlerden yıllarca eğitim aldım. 


Uçuşlarınız sırasında yaşadığınız ve unutamadığınız ilginç bir olay var mı?

Çanakkale’ye gitmiştim. Sabah gittim, akşam dönecektim. Hava güzeldi. İstanbul’a yaklaşırken hava birden kapandı. Önümü göremiyordum. Bulutun içine aniden öyle giremezsiniz.  İlerde açar sanmıştım, bir açıklık aradım ama buluttan çıkamadım. Kuleyle konuşa konuşa havaalanı meydanına inmiştim. O günü ve yaşadığım adrenalini kelimelerle ifade etmek zor.  


Çocuklarınızı yanınızda uçuracak kadar kendinize güveniyor musunuz?

Zaten Sivil Havacılık’ta uçma ile ilgili eğitimleri tamamlayıp yeterli seviyeye gelemezseniz sizin uçmanıza ya da birileri ile birlikte uçmanıza izin vermiyorlar. Ben de uzun süre eğitim aldım, eğitmenlerimden onay aldıktan sonra başladım uçuşlara. Tecrübelerim sayesinde çocuklarımla ve arkadaşlarımla uçmaktan korkmuyorum. Ayrıca bu uçuşlar çok da keyifli oluyor. Ancak riskli havalarda uçmayı tercih etmiyorum. 
Çocuklarınız da sizin gibi uçak uçurma hayali kuruyorlar mı?  

Çocuklarım zaten havalimanında büyüdüler diyebilirim. Anlattıkları masalları bile içerisinde uçak olan versiyonlarla anlatırlar. Zaman zaman uçakta yan koltuğumda seyahat ettikleri de oldu. Pilot olmak ile ilgili bir söylemleri olmasa da, uçmak istediklerini çoğu kez dile getirdiler. Benim derslerim olduğu zamanlarda çocuklarım yalnız kalmasın diye havalimanında sosyal etkinlikler düzenlerdim. O nedenle Hazerfen Havaalanı’nın yeri onlarda bambaşkadır.


Kemal Bey eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu benim hayalimdi. Gerçekleştirdim ve çok büyük keyif aldım. İnsanlara da en büyük tavsiyem hayallerinizi ertelemeyin ve eğer mümkünse hayata geçirin. Sizi ekonomik olarak zorlamıyorsa, sosyal hayatınızdan çok büyük ödünler vermiyorsanız hiçbir şeyi ertelemeyin. Hayat güzel, yaşamaya değer. Mutlaka kendinize zaman ayırın. 


13