Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 162. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Net Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Üye Hande Tibuk, 'Meritta Projesi'nin detaylarını Quality'e anlattı

01.08.2022

Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’nin açılma hedeflerinden biri de toplumsal farkındalığa katkı sağlamak.  Net Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Üye Hande Tibuk, 4 yıl önce “Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi”  isimli Meritta projesi’ni hayata geçirmişti.  Bu proje ile Mayıs ayında düzenlediğimiz 13. Yıl Quality Ödül Töreni’nde, “Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Projesi” ile “En Quality Sosyal Sorumluluk Projesi” ödülünü almıştı. Hande Tibuk ile Kıbrıs’ta buluştuk ve Maritta Projesi’ni konuştuk. Ayrıca rehabilite edilen üç deniz kaplumbağasının denize bırakılması için düzenlenen etkinliğe katıldık.   
Hande Hanım,  ‘Meritta – Deniz Kaplumbağalarını Rehabilitasyon Merkezi Projesi’ projesi nasıl doğdu,  amacı ve kuruluş hikâyesini anlatır mısınız? 

Kuzey Kıbrıs’ta 4 yıl önce toplumsal bilinci artırmaya yönelik sürdürdüğümüz sosyal sorumluluk projeleri kapsamında deniz kaplumbağaları için de bir çalışma başlattık.  Dünya genelinde 7 tür deniz kaplumbağası bulunurken Akdeniz’de sadece 2 tür Chelonia mydas ve Caretta caretta yuva yapmaktadır. IUCN (The International Union for Conservation of Natura) tarafından popülasyonu azalan türler arasında olup koruma altında olan bu türler için adamızda bir takım başarılı çalışmalar yürütülürken yaralanmaları durumunda ihtiyaç duydukları bakım ve destek çalışmalarını yürüten uzman bir kuruluşun olmadığını tespit ettik. Bu kapsamda Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi projesini 2018 yılında Merit Crystal Cove otelinde hayata geçirdik. Bu merkezde deniz kaplumbağalarının tedavi ve rehabilitasyon süreci için dünya standartlarında bir tesis kuruldu.
Meritta Projesi’nin sizin için anlam ve önemi nedir?

Her canlı gibi deniz kaplumbağaları da ekosistem için önemli bir türdür. Yeşil deniz kaplumbağaları denizlerin bahçıvanı olarak bilinir. Denizlerdeki bitkilerle beslenirken, iribaş deniz kaplumbağaları, denizanası ile beslenir. Bu şekilde deniz temizliğine katkı sağlarlar. Ek olarak karasal ve denizel ekosistem arasında bir bağ oluşturmaktadır. Yaz dönemlerinde karaya çıkarak yumurta bırakırlar. Bu yumurtalar ilerleyen evrelerde kumsalların mineral yapısına katkı sağlamaktadır. Bu canlılar güzel adamızın sembolü olmakla birlikte eko turizm için de önemli bir yere sahiptir. 

Merkezin açılma hedeflerinden biri de toplumsal farkındalığa katkı sağlamak. Bu sebeple merkez, haftanın her günü belirli saatlerde ziyaretçi kabul ederek bu kaplumbağaların yaşam döngüleri, yaralanma sebepleri ve tedavileri hakkında bilgi alabilmektedirler. 


Meritta Projesi’ni birkaç ay önce Ali Koç’ta ziyaret etmiş ve bir Deniz kaplumbağasını evlat edinmişti. Bu evlat edinme durumunu açar mısınız, herkes böyle bir girişimde bulunabilir mi? 

Fenerbahçe Başkanı Sayın Ali Koç, KKTC Fenerbahçe İş İnsanları Derneği yöneticileri ile birlikte otelimiz bünyesindeki merkezimizi ziyaret ederek merkezde tedavi edilen kaplumbağaları görüp bilgi alırken, evlat edinme projesine gönülden destek oldu.

Ali Koç ve Fenerbahçe İş İnsanları Derneği, kafasından tekne pervanesi çarpması sonucu yaralanan Okyanus isimli kaplumbağayı evlat edindi. Henüz ismi konmamış bir kaplumbağaya da Fenerbahçe ismini verdi.

Evlat edinme projesindeki amaç, kaplumbağaların hayat hikayelerini daha çok kişiye ulaştırmak. Kişiye evlat edindiği kaplumbağa hakkında düzenli aralıklarla bilgi paylaşılmakta. Merkezde tedavisi devam eden tüm kaplumbağaları evlat edinebilir, tedavisine destek olunabilir. Kişiye özel olarak hazırlanan sertifikalar ile özel günlerde hediye niteliğinde de değerlendirilebilir. 
Deniz Kaplumbağaları tüm dünyada korum altına alınan deniz canlıları olarak dikkat çekiyor. Meritta projesini Uluslararası platforma taşımayı düşünüyor musunuz?  

Çalışmalarımıza başladığımız ilk yıllarda elde ettiğimiz başarı ile MEDASSET ( Mediterranian Association to Save the Sea Turtle ) olarak bilinen, Akdeniz sularında deniz kaplumbağaları ile ilgili koruma ve çalışma projelerini destekleyen bu kuruluşun bir parçası olduk.

Ek olarak her yıl diğer ülkelerde çalışan, deniz kaplumbağaları uzmanları ile bir araya gelerek çalıştaylar düzenlemekteyiz. Bu hepimize alanımızda güncel kalmamızı ve bilgi alışverişinde bulunmamızı sağlıyor.


Bu güne kadar kaç deniz kaplumbağasını tedavi ederek yeniden doğal yaşamlarına bıraktınız?

Bugüne kadar merkezimize gelen kaplumbağalardan 58 tanesinin bakımı ve tedavisi yapılarak doğal yaşam alanları olan denize geri gönderildi.RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN

14