Ekim sayımız çıktı! 


Dergimizin 160. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Covid, başladığı yere geri döndü!

28.07.2022

Koronavirüs salgınının ilk görüldüğü yer olan Çin’in Wuhan kendi dünyada en uzun süre karantina uygulanan yer olmuştu. Pandeminin üzerinden iki yıldan fazla geçtikten sonra, dünya yavaş yavaş salgının etkilerini unutmaya başlamışken Wuhan’dan gelen iki ayrı haber dünyayı bir kez daha alarma geçirdi…

Covid-19, tam bitti artık denen yerde yeniden hayatımıza girmeye başladı. Tüm dünyada vakalar azalmış ve kısıtlamalar kaldırılmışken hemen tüm ülkelerde, Omicron’un çok bulaşıcı alt varyantları devreye girince hükümetler bir kez daha, özellikle de sonbahar aylarında maske, mesafe ve aşılama gibi önlemleri yeniden devreye sokmayı düşünür oldu.


Salgının ilk olarak görüldüğü Çin ise en baştan beri ‘0 vaka’ politikası uygulamaya ve şehirlerinde tamamen karantinaya gitmeye devam etti ve salgını kontrol altına almayı başardı.


Mayıs ve haziran aylarında Çin’in başta ekonomik başkenti Şangay olmak üzere birçok irili ufaklı kentinde, çok az vaka görülmesine rağmen çok sıkı karantinalar uygulaması ve halkını bir kez daha evlerine hapsetmesi gerek ülke içinden gerekse dünyadan tepki toplamıştı.


Şimdi aynı Film yeniden başlıyor ve biz bir kez daha gözlerimizi Covid-19’un ilk görüldüğü yer olan, hatta kaynağı da olduğu iddia edilen Wuhan’a çeviriyoruz…


Çin’in Wuhan bölgesi yeniden Karantina uygulamaya başlarken, Shenzhen kenti salgını kontrol altında tutmaya çalışıyor.


Çinli sağlık yetkililerine göre, Çin'in güneyindeki teknoloji merkezinde geniş çaplı yayılma riski düşük, ancak şehir henüz Covid-19 önleme önlemlerini gevşetmedi.


Wuhan'da ise 1 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan Jiangxia bölgesi üç günlük sıkı bir karantinaya giriyor.

3