Ekim sayımız çıktı! 


Dergimizin 160. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Rahim ağzı kanseri ve insan pappilloma virüsünün neden olduğu diğer kanser türleri için aşı kampanyası

05.07.2022

Önlenebilir tek kanser türü olan rahim ağzı kanseri ve insan pappilloma virüsünün neden olduğu diğer kanser türleri için aşı konusunda bilinçlenme çok önemli.


Kız ve erkek çocukların aşılanması ile hastalığın ortadan kalkacağı bilincini ve aşının ulusal aşı programına alınması için bir sosyal sorumluluk projesi geliştirildi.


“Kanser Olma Aşı Ol” projesi, önlenebilir tek kanser türü olan rahim ağzı kanseri ve insan papilloma virüsünün neden olduğu diğer kanserleri önlemede aşı bilinci ve erken tanı farkındalığı oluşturmak amacıyla 2017 yılında Dr. Nur Topçu tarafından oluşturuldu.


Proje, kız ve erkek çocukların aşılanması ile hastalığın ortadan kalkacağı bilincini ve aşının ulusal aşı programına alınması için kamuoyu oluşturuyor.


Yalnızca kadınların ve kız çocuklarının değil, erkek çocukların da risk grubunda olduğunu vurgulayan hizmet projesi, 2021 yılında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından oluşturulan farkındalık projesi örneklenerek, Fenerbahçe Lions Kulübü imzasıyla ve diğer birçok sivil toplum kuruluşunun desteği ile Umay Kadın ve Çocuk Platformu kapsamında revize edildi.


Bu yıl da yapılan tüm çalışmaların yanı sıra,  “Kanser Olma Aşı Ol” videosuyla farkındalık yaratma çalışmaları devam ediyor.


16