Ağustos sayımız çıktı! 


Dergimizin 158. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Smile Hair Clinic Kurucu Ortağı Dr. Gökay Bilgin, sağlıklı saçlara sahip olmak için ipuçlarını Quality okurları için paylaştı

01.07.2022

Yaz geldi çattı. Güneş, havuz, deniz derken saçlarımızın daha çok yıprandığı bir mevsime hızlı giriş yaptık. Stres, yoğun iş temposu ve dijitalleşme gibi çevresel faktörlerden olumsuz etkilenen saçlarımız bu mevsimde güneş ışınlarına, tuzlu ve klorlu suya maruz kalarak iyice zayıf düşüyor. Oysa günlük rutinimizde birkaç ince dokunuşla saçlarımızı canlandırmamız mümkün. 

Sağlık alanında sahip olduğu tecrübeyle saç tedavileri alanında hem medikal hem de cerrahi sağlık hizmeti sunarak, dünyanın pek çok ülkesinden misafir ağırlayan Smile Hair Clinic Kurucu Ortağı Dr. Gökay Bilgin, sağlıklı saçlara sahip olmak için ipuçlarını paylaştı: 


Sık yıkama! Kepek şampuanı kullan ve nazikçe tara

Saçlarınızı çok sık ıslatmayın. Tekrarlanan ıslanmalar saçların kırılmasına neden olur. Saçınıza uygun şampuan kullanın ve şampuanı saçınızın uçlarına değil, saçlı derinize uygulayın. Saçlar yıkanınca şampuan saçınızdan zaten aşağı akar ve uçlar temizlenir. Saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutmayın, kullanacaksanız da makinenizdeki soğuk hava düğmesine basın. Kepek sorununuz yoksa bile kepek şampuanı kullanın. Saç foliküllerinin tıkanması ve iltihaplanmasını önleyerek, saçlarınızın incelmesinin ve hasar görmesinin önüne geçmiş olursunuz. Saçlarınızı sert bir şekilde taramayın, saçlı deriyi çizerek saçlarınıza zarar verebilirsiniz. Kuru saçlara sahipseniz saçlarınızı haftada 2-3 kere yıkamanız yeterli. Çok yıkarsanız saçınızı besleyen, yumuşatan ve koruyan doğal yağlar ve maddelerden yararlanamazsınız. Saçlarınızı sıcak su ile değil, ılık su ile yıkayın. Sıcak su, saç köklerinden ekstra yağ üretimini uyararak kafa derisine ve saçlara zarar verir.
Saç kremi kullan, nazikçe kurut, kimyasallardan kaçın

Saç kremi, saçları düzleştirir ve şampuan içindeki maddeler yüzünden bozulan saçın pH seviyesini yeniden dengeler. Bu yüzden kaç kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Yıkama sonrası saçınızı kurutmayın ve havluyla ovalamayın. Saçınızı nazikçe kurutmak hasarı önler ve daha hızlı kurumasını sağlar. Kaliteli saç bakım ürünleri kullanın. Saçlarınız için kullandığınız ürünlerin içeriklerini mutlaka kontrol edin. Köpük oluşturmak için kullanılan sülfatlar cildi tahriş eder. Koruyucu parabenler hormon fonksiyonunda ve dengesinde bozulmaya neden olabilir, koku için kullanılan ftalatlar ise potansiyel kanserojenlerdir. Oysa hindistan cevizi, zeytin, jojoba gibi bitkisel yağların nemlendirici ve güçlendirici etkisi vardır. Saç tellerini sarar ve korurlar. Hidrolize keratin de cilt ve saçın doğal proteinidir. Hasar görmüş saç telleri destekler ve tedavi eder.


Saç dökülmesinin de çaresi var

Dr. Bilgin, gösterdikleri tüm özene rağmen saç kaybı yaşayıp saç ekimi yaptırmayı düşünenlere ise şu tavsiyelerde bulundu:

-Ülkemizde saç ekimi yapan çok çok fazla klinik var. Aralarında bir seçim yaparken, güven duyacağınız bir doktorun tedaviyi üstleneceğinden emin olmalısınız. Söz konusu merkezin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilip yetkilendirilmediğini de kontrol etmelisiniz.

-Her estetik operasyonda olduğu gibi hayallerinizle gerçekte elde edebileceğinizin ne oranda uyumlu olduğunu iyi anlamalısınız. İnsan dış görünüşü ile ilgili bir beklenti içine girdiğinde, bazen gözü hayal ettiğinden başka bir şey görmeyebiliyor. Ne yazık ki her zaman hayallere ulaşmak mümkün değil. O nedenle doktora danışılarak, olası sonucun sizi memnun edip etmeyeceğinden emin olmalısınız.


-Mutlaka doktor ve merkez hakkında daha önce işlem yaptırmış kişilerin deneyimlerini paylaştıkları yorumları okuyarak, sizin için en iyi tercihi yaptığınızdan emin olmalısınız.

16