Ağustos sayımız çıktı! 


Dergimizin 158. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Burak Duruman ve Türk Kanser Derneği Sağlık ve Eğitim Direktörü Ezgi Polat'tan cilt kanserine dair çok özel bilgiler Quality'de

01.07.2022

Türkiye coğrafi konum olarak güneşin yoğun olduğu bir ülke bu nedenle Türk toplumu cilt kanseri açısından risk altında. Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman,  bütün işlerini profesyonellere bırakıp tüm enerjisini Türk Kanser Derneği için harcayan çok özel bir insan. “Benim hedefim huzur içinde ekibimle birlikte, Türkiye’de farkındalık oluşturup, insanlarımıza sağlıklı yaşamayı öğretmek.” Diyor. Burak Duruman ve Türk Kanser Derneği Sağlık ve Eğitim Direktörü Ezgi Polat cilt kanserine dikkat çekti. Gelin birlikte okuyalım.
Cilt kanseri nedir? Türleri nelerdir?

Cilt kanserleri cilt hücrelerinden kaynaklanan kanserlerdir, kaynaklandıkları hücre tipine göre bazal hücreli kanser, skuamöz hücreli kanser ve melanom olarak değişik türleri vardır.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri: Bazal hücreli cilt kanseri, cildi dış etkenlere karşı koruyan üst tabakanın bazal hücrelerin değişime uğraması ile oluşur ve en sık görülen cilt kanseri türüdür. Her 10 cilt kanserinden 8’i bazal hücreli kanserlerdir. Gelişimi yavaştır, cilt geneline yayılmaz ve nadir olarak hayatı tehdit eder.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri: Yaygın olarak görülen kanser türlerinden biridir. Skuamöz hücreli cilt kanseri lenf bezleri ve iç organlara yayılabildiği için tedavinin hemen başlatılması gerekir. Zamanında tedavi edilmeyen skuamöz hücreli cilt kanseri ölümle sonuçlanabilir.

Melanom: Üçüncü ve en tehlikeli cilt kanseri türü olan melanom, diğer cilt kanseri türlerine oranla nadir olarak görülmekle birlikte erken teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Erken teşhis edilebilirse hastanın tam olarak tedavi edilmesi mümkündür. Farklı renklerde ve sınırları tam olarak seçilemeyen benlerin melanoma dönüşme riski bulunmaktadır.

Melanomlara diğer cilt kanserlerine göre daha az rastlanır ancak cilt kanserine bağlı ölümlerin yaklaşık %70 ini oluşturmaktadır.

Melanomlar herhangi bir uyarı vermeden cilt yüzeyinde ortaya çıkabileceği gibi mevcut bulunan bir ben üzerinde de gelişebilirler. Burada vücutta bulunan benlerin takibi çok önemlidir. Çünkü tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi cilt kanserinin tedavisi için de erken tanı büyük önem taşır, geç kalınan hastalarda kansere bağlı ölüm gelişebilir bu nedenle belirtilerin farkında olmak ve uzman tarafından doğru değerlendirilmesi çok önemlidir.
Cilt kanseri belirtileri nelerdir?

Farklı cilt kanserlerinin farklı belirtileri bulunmaktadır. Cilt kanserleri belli bir boyuta ulaşmadıkça belirti ve bulgu vermeyebilirler ve her kişi için cilt yüzeyinde gözle görülür belirtiler aynı olmayabilir. Ciltte yeni ortaya çıkan bir büyüme, mevcut kitle veya lekelenmede boyut artışı ve üç ay içinde iyileşmeyen cilt ülserleri, cilt kanserlerinin öncü bulguları olabilir. Bu lekeler/yaralar kaşınabilir, acıyabilir, kanayabilir, pullanabilir veya kabuk bağlayabilir. Cilt kanserleri ancak büyük boyutlara ulaştığında kanama ve ağrıya neden olabilir. Dolayısıyla ciltte mevcut olan leke ve benlerin farkında olunmalı ve yeni meydana gelen bir lezyon görüldüğünde renk ve şekil açısından takip edilmeli ve anormallik fark edildiğinde bir uzmana mutlaka danışılmalıdır. 


Cilt kanserinde uyarı işaretleri !!!

İyileşmeyen yara, bulunan bir benin ve lekenin kızarması veya çevresinde bir şişlik oluşması.

Leke pigmentlerinin yayılması yani boyut olarak cilde yayılması,

Ciltte herhangi bir kısımda hassasiyetin oluşması veya artması- kaşıntı, ağrı oluşması,

Benin yüzeyinin değişmesi, tümsekleşme ya da kanama olması,

Bir lekenin şekil olarak vücutta ki diğer lekelerden farklı olması,

Cilt kanserinde kimler risk altında? 

Doğal ve/veya yapay güneş ışığına aşırı maruz kalmak,

Bazı kimyasallara sürekli maruz kalmak,

Sarışın, mavi veya yeşil gözlü, çilli olmak,

Ciltte yanık veya yara izi olması, kronik cilt enfeksiyonları veya cilt ülserleri olması,

Temas ile bulaşabilen Human papillomavirüsü, bağışıklığı baskılayan hastalıklar geçirmek,

Sigara içmek,

Daha önce cilt kanseri geçirmek veya ailede cilt kanseri geçmişi olması,

Ultraviyole ışın tedavisi veya radyoterapi görmek,

Güneşe maruziyet süresi uzadığı için ileri yaşta olmak cilt kanseri açısından önemli risk faktörleridir. Bunlara ek olarak erkeklerde bazal hücreli cilt kanseri kadınlardakinden iki kat, yassı hücreli kanser ise üç kat daha fazla görülmektedir.

Türkiye coğrafi konum olarak güneşin yoğun olduğu bir ülke bu nedenle Türk toplumu cilt kanseri açısından risk altında. 

Cilt kanserinin en önemli belirtisi deride daha önce olmayan yeni oluşmuş leke veya mevcut lekenin boyut, şekil veya rengindeki değişikliktir. Bu belirtilerden herhangi birini tespit ettiğinizde bir dermatoloji hekimine başvurunuz.  BU ÖZEL BİLGİLERİN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


16