Ağustos sayımız çıktı! 


Dergimizin 158. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Stella by Zeynep Ateş markasıyla moda sektörüne hızlı bir giriş yapan Zeynep Özyürek Ateş gelecek hedeflerini Quality'e anlattı

01.07.2022

Çocukluğumdan beri modaya karşı ilgim ve hevesim vardı. Oyuncak bebeklerime bile kıyafet dikerdim.    2013 yılında hayallerini süsleyen moda sektörüne, kurduğu Stella by Zeynep Ateş markasıyla hızlı bir giriş yapan, ardından Sirius İstanbul markasını çıkaran Zeynep Özyürek Ateş, modayı bir tutku olarak tanımlıyor. Birçok ünlü ismi giydirerek adından söz ettiren modacı Zeynep Özyürek Ateş, gelecek hedeflerini ve moda serüvenini anlattı.


Zeynep Hanım, moda serüveniniz nasıl başladı?

Çocukluğumdan beri modaya karşı ilgim ve hevesim vardı. Oyuncak bebeklerime bile kıyafet dikerdim. Lise bittikten sonra Güzel Sanatlar Fakültesi’ne hazırlandım, Sabancı Kültür Merkezi’nde eğitim gördüm. Evlilik durumumdan dolayı ara vermek durumunda kaldım. Birkaç sene sonra oğlumun ilkokul zamanlarına doğru modaya tekrar dönüş yapmaya karar verdim. Bu dönüşle birlikte ilk olarak Nişantaşı’nda bir moda okuluna kayıt oldum. Burada iki sene eğitim gördükten sonra bir moda firmasında styling olarak çalıştım. Derken artık kendi markamı kurabilirim düşüncesiyle 2013’te Nişantaşı’nda ilk mağazam olan Stella by Zeynep Ateş’i açtım. 
İlk markanız olan Stella by Zeynep Ateş’in gelişim süreci nasıl oldu?  

Aslında benim ilk hedefim abiye üzerine değildi. Daha çok günlük parçalar, kadınların gündüzden geceye geçişinde giyebileceği kıyafetler tasarlıyordum. Fakat sonradan talepler üzerine Stella by Zeynep Ateş markası abiyeye dönüşmeye başladı. Bu talepler üzerine Ihlamur Yolu’ndaki mağazamızı iki bölüme ayırdık. Bir bölüm Zeynep Ateş Haute Couture olurken diğer bölüm Stella by Zeynep Ateş oldu. Bir süre böyle devam ettim fakat araya pandeminin girmesiyle birlikte abiyeyi tamamen durdurduk ve sadece günlük ve basic parçaları yaptığımız Stella by Zeynep Ateş ile yolumuza devam ettik.  Pandemiden sonra yeni bir marka oluşumuna girerek ‘Sirius İstanbul’ markasını kurdum. Şu anda iki kardeş markam var birisi Stella by Zeynep Ateş, diğeri Sirius İstanbul. 


Neden iki markayı tercih ettiniz ve bu markaların anlamları nedir? 

Stella Latince’de yıldız anlamına geliyor. Sirius da gökyüzündeki en parlak yıldız. Kardeş markalar oldukları için ikisinin de bir yıldızdan alıntı olmasını istedim. Şöyle bir düşünce içindeyim yeryüzündeki herkesin gökyüzünde bir yıldızı var ve herkes bir yıldız. İnsanların özel günlerine dokunduğumuz için doğal olarak herkes o günün yıldızı olmak ve parlamak istiyor. Bundan dolayı Stella, Sirius ve yıldızı birleştirmek isteyerek iki marka kurmak istedim açıkçası. 


Sermayeniz varsa bir marka oluşturabilirsiniz ancak pazarlama tarafı ayrı bir bilgi ve strateji gerektirir, bunu nasıl başardınız?

Çok doğru. Zaten ben de hiçbir konuda kendimi tam anlamıyla başarmış olarak görmüyorum. Önümüzde daha çok yol var ama ben de tabii ki bazı tecrübeler edindim. Önümüzdeki Şubat’ta 10 senelik bir firma olacağız bu da az bir süre değil.  Eğitim bu konuda çok önemli, ben ekstradan moda okulunda pazarlama üzerine de 3 aylık bir eğitim aldım. Bu eğitimi pratiğe dökebilmek de ayrı bir nokta ve bilgi birikimi gerektiren bir şey. Bu zamana kadar kendimi yurt dışı pazarına çıkmaya hazır hissetmiyordum. Birçok yerden teklif geliyordu fakat hep bir adım geride duruyordum.  Bu sene kendimi hazır hissettim ve ufak ufak yurt dışı pazarına girmeye başladık. 
Dizilere ne zaman kıyafet vermeye başladınız bir hikâyesi var mı? Bu durumun markanızı oluşturmaya ve yurt dışına açılmanızda  etkisi oldu? 

Dizilere kıyafet verme maceram senelerden beri var. İş yerimin Nişantaşı’nda olmasının bu konuda büyük katkısı var. Tasarımcıların, modacıların birçoğu bu bölgede olduğu için, genellikle bu tarz organizasyonlardaki arayışlar Nişantaşı’nda oluyor. 2013 senesinde mağazamı açtığımdan beri Gülben Ergen, Hülya Avşar, Ebru Yaşar, Çağla Şıkel, Perihan Savaş gibi birçok  ses sanatçısı, dizi oyuncusu, sunucu ve manken olan isimlerle çalıştım. Ünlü isimlerle çalışmamın markama tabii ki çok büyük etkisi oldu. Özellikle de Orta Doğu pazarına girmemde oyuncu arkadaşlarımın çok büyük payı var...


Yurtdışında hangi ülkelerde faaliyet gösteriyorsunuz? 

Amsterdam ve Berlin’de satış noktalarımız var. Ortadoğu pazarında bilinen bir marka olduk. Özbekistan Taşkent’te yeni kurulan bir alışveriş merkezi var, orasıyla da daha taze bir anlaşmamız oldu. Bakü’de bir yatırımcı markamızla ilgileniyor, büyük ihtimal çok yakında Bakü’de de olacağız.   


Zorluklarla karşılaştığınızda hiç pes ettiğiniz oldu mu?

Sektöre ilk girdiğim dönemde evliydim biliyorsunuz. O dönem ünlü birinin eşi olmamdan dolayı kendimi kanıtlamam çok zor oldu. O zorluğu aşana kadar çok zorlandım ancak hiç yılmadım ve pes etmedim. Hatta ailem de bu konuda kendimi çok yorduğumu söyledi her defasında. Benim felsefem ‘durduğun zaman düşersin’  Hiçbir zaman durmak yok, ilerlemek lazım. Mutlaka hayatta enerjimizin düştüğü, motivasyonumuzun kırıldığı noktalar oluyor ama bunlara mantıkla baktığım ve. iş hayatımda duygusallığa yer vermediğim için sorunları çözdüm ve çözmeye de devam ediyorum…   

BU RENKLİ RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN

13