Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 157. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Diş Hekimi Figen Şencan, dijital diş hekimliğini ve teknolojik gelişmeleri Quality'e anlattı

02.06.2022

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.  Dijital diş hekimliğiyle birlikte Cerec cihazları hayatımıza gireli yaklaşık 6 yıl oldu ve biz de bu teknolojiyi ilk kullanmaya başlayan kliniklerden biriyiz.


Sizi biraz daha yakından tanımak isteriz, bize kendinizden bahseder misiniz? 


İstanbul Üniversitesi Çapa Diş Hekimliği bölümünden mezun oldum. 2 yıl sevdiğim hocalarımla birlikte Teşvikiye’de muayenehane çalıştım. Sonra Acıbadem Hastanesi’ne geçtim ve burada 11 sene çalıştıktan sonra ortağım Önder Güner ile birlikte Medistate Kavacık Hastanesi’nin diş bölümünü kurduk. Burada çalışmak oldukça keyifli çünkü çok kalabalık ve güzel bir ekiple çalışıyoruz. 

Bunun haricinde bir hayalim vardı, diş tedavileri ile estetiği birleştirmek hatta plastik cerrahlarla birlikte çalışarak kombine ilerlemekti. Bu hayalimi gerçekleştirmek için 2018 yılında Esteworld Hastanesi’nden aldığım teklifi kabul ederek yine ortağım Önder Güner ile Esteworld diş bölümünü işletmeye başladık.  Esteworld’deki hizmetlerimiz biraz daha yurtdışı odaklı. ‘Hollywood Smile’ dediğimiz gülüş tasarımını bu klinikte daha fazla uyguluyoruz.


Kliniğinizde verdiğiniz hizmetler nelerdir?


Kliniklerimizin çalışma şekli birbirinden biraz farklı. Kavacık kliniğimizde tüm poliklinik hizmetlerini uzmanlarımızdan oluşan kalabalık ekibimizle veriyoruz. Burada daha çok tedavi hizmetleri mevcut ve hastalarımızın yüzde yetmişi Türk hastadan oluşuyor. Hedefimiz, önümüzdeki senelerde buradaki yabancı hasta sayısını arttırabilmek.  Sağlık turizmi Türkiye’de oldukça gelişti ve diş bölümü olarak Esteworld’ün de bize katılmasıyla birlikte iyi organize olabildiğimizi ve bu süreci iyi yürütebildiğimizi görmüş olduk. Esteworld kliniğimizde de yine aynı şekilde tedavi hizmetleri veriyoruz fakat ağırlıklı olarak gülüş estetiğini uygulamaktayız. Yurtdışı hastalarımızın memnuniyetleri ve referansları ile diğer hastalarımıza da hizmet vermekten büyük keyif duyuyoruz. Dijital diş hekimliği ve gülüş tasarımı kavramlarını çok duymaya başladık. Neler söylemek istersiniz?


Ben “ Değişmeyen tek şey değişimin kendisi” sözüne çok inanıyorum. Kendi alanımızda da teknolojiye dair ve bizi ilerletecek her ne varsa işimize yaradığı ölçüde kullanarak yeniliklere açık olmamız gerekir. Dijital diş hekimliğiyle birlikte Cerec cihazları hayatımıza gireli yaklaşık 6 yıl oldu ve biz de bu teknolojiyi ilk kullanmaya başlayan kliniklerden biri olduk. Bu cihazları ilk aşamada sadece ölçü almak için kullanırken şimdi kendimize ait oldukça donanımlı bir laboratuvarımız var. Dijital diş hekimliği özellikle yabancı hastalarımız için bize oldukça avantaj sağlıyor çünkü buradaki en önemli unsur ‘zaman’.  Full mouth çalışmalarımızı yaklaşık 4-5 günde tamamlayabiliyor ve hastalarımızı ülkelerine gönderebiliyoruz. Dijital sistemler hatasız çalışan sistemlerdir bu da bizim yanlış yapma olasılığımızı neredeyse ortadan kaldırmış oluyor aynı zamanda hastalar nasıl bir gülüşe kavuşacağını önceden görme imkânı buluyor. Gereksiz provalar ortadan kalktığı için çok kısa sürelerde çok kaliteli işler çıkarıyoruz. Bunu görmek bizi mutlu ediyor. Pembe Estetik uygulaması nedir? Bu uygulamayı hangi durumlarda tercih ediyorsunuz?


Pembe estetik olaya bütün bakmayı öğreten bir yaklaşım. Hastaları bir bütün olarak değerlendirmemiz gerekir; yüz asimetrisi, dudak kalınlığı, diş etlerinin seviyeleri vb..  Şu an artık hastalarımıza protez yapmaya karar verdiğimizde ilk olarak baktığımız şey diş eti seviyeleri oluyor. Dişi çevreleyen pembe dokuda yani diş etlerinde eğer bir eşitsizlik varsa ilk olarak dengelememiz gereken şey diş etleri olmalıdır. Bu sayede yerleştirdiğimiz protezler çok daha güzel görünüyor.


Yurtdışı hastalarınızın tercih ettiği tedaviler hangileri oluyor? En çok hangi ülkeden hastalarınız geliyor?

Ağırlıklı olarak Batı Avrupa’dan hastalarımız var. Bu ülkelerde diş hekimliği oldukça pahalı ve hastalar en ufak bir dolgu işlemi için bile günlerce randevu almaya çalışıyor. Türkiye’de en kompleks işlemler bile kısa sürelerde tamamlanabiliyor. Çünkü biz diğer ülkelerin diş hekimlerine göre daha uzun mesailer yapıyor, daha fazla hasta bakıyoruz. Hem de diş fobisi olan hastalarımıza sedasyon ya da genel anestezi imkanları sağlayarak tedavilerini konforlu ve ağrısız bir hale getiriyoruz. Yabancı hastalarımıza genellikle protez tedavileri yani gülüş tasarımı uygulamaları ve cerrahi tedavileri uyguluyoruz.


16