Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 157. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Four Seasons Hotel Bosphorus ve Beymen'den ‘Yaza Merhaba’ daveti

13.05.2022

Dünyaca ünlü sofra ve dekorasyon markalarının Türkiye temsilcisi Grace Brands, yaza özel renkli, dinamik programlarıyla Four Seasons Hotel Bosphorus ve Beymen ‘yaza merhaba’ davetine imza attı. ‘Grace’in Büyülü Dünyası’ isimli özel davette misafirler Four Seasons Hotel Bosphorus Executive Şefi Görkem Özkan ve ekibinin hazırladığı muhteşem lezzetleri, Grace Brands’in kurucuları Duygu ve Sanem İçil’in hazırladığı rüya gibi bir sofrada deneyimlediler. 


Ayten Danışman, Duygu İçil, Zeynep Ilıcalı, Revna Demirören, Sanem İçil


Boğaz’ın maviliklerine bakan özel konumuyla Four Seasons Hotel Bosphorus, Grace Brands ve Beymen ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Grace’in Büyülü Dünyası’, iş, sanat ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerini zarif bir davette bir araya getirdi. 


Sanem İçil, Serap Akkuş, Sibel Benli, Duygu İçil, Nil Atila


Four Seasons Hotel Bosphorus Grace Brands Patisserie’de, 12 Mayıs Perşembe günü düzenlenen davete aralarında Arzu Sabancı, Burcu Esmersoy, Edvina Sponza, Feryal Gülman, Ece Sükan, Buse Terim, Beste Yurttaş, Aslıhan Sabancı, Berrin Zorlu ve Elif İnci Aras’ın olduğu ünlü isimler katıldı. 


Melis Ağazat, Özlem Avcıoğlu, Pelin Kaya, Ayten Danışman


Four Seasons Hotel Bosphorus’un Executive Chef’i Görkem Özkan’ın hazırladığı çay saatinin imza lezzetlerinden olan ‘Kral Yengeç Brioche’, ‘Coronation Tavuk’ ve ‘Çıtır Karides Bao Bun’ gibi yaratıcı tatlar misafirlerin beğenisini kazandı. Grace Brands’in kurucuları Duygu ve Sanem İçil’in hazırladığı masal gibi bir sofrada bu özel lezzetleri deneyimleme imkânı bulan davetliler, yaza güzel bir başlangıç yapmanın keyfini yaşadı.


Elif İnci Aras 


Burcu Esmersoy

1