Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 157. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Smile Hair Clinic Kurucu Ortağı Dr. Mehmet Erdoğan sakal ve bıyık ekimi ile ilgili merak edilenleri anlattı

01.04.2022

Sakal ekimi, mikro FUE yöntemi ile başın arkasında bulunan donör bölgesinden ya da sakalın yoğun bulunduğu çene altı kısmından alınan köklerin nakledilmesidir


Sakal her zaman erkekler için önemli olmuştur. Geçtiğimiz on yılda ise sosyal medyanın yükselişi ile sakallı gür erkek resimleri maskülenliğin ve yakışıklılığın tanımı haline gelmiştir. Sakalında boşluk olmasının bazı erkeklere özgüven eksikliği hissettirdiğini belirten Smile Hair Clinic Kurucu Ortağı Dr. Mehmet Erdoğan, erkeklerin estetik amaçlı yaptırdığı işlemler arasında saç ekiminden sonra ikinci sırada sakal ekiminin yer aldığını söyledi.

Sakal ekimi operasyonunu anlatan Dr. Erdoğan; ‘’Kişinin sakal ve bıyık bölgesinde hiç çıkmamış ya da travma sonrasında, kesi gibi sebeplerle olan sakalların kaybı ile gelişen alanlara mikro FUE yöntemi ile başın arkasında bulunan donör bölgesinden ya da sakalın yoğun bulunduğu çene altı kısmından alınan köklerin nakledilmesidir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen ve yaklaşık 6-8 saat süren bu operasyon lokal anestezi uygulandıktan sonra neredeyse acısızdır.’’ diyerek sözlerine devam etti.

Günümüz dünyasında erkekler için önemli bir dış görünüş kriteri olan sakal, berberler tarafından ekim yapılmamış değişik modeller verilerek düzeltilmeye çalışılmaktadır. Sakal ekiminin avantajlarından birisi, sakalı şekillendirme sakal ekiminin planlama aşamasında yapılacağı için, kişinin yüzüne uygun model birlikte seçilir. Bu planlama dahilinde kişiye sakal ekimi yapılır ve kişi ömür boyu kullanabilir.


Sakal ekimi kimlere yapılır?

Dr. Erdoğan; ‘’Sakal ve bıyık ekimi hiç sakalı olmayanlara yapılabileceği gibi, sakallarının seyrekliğinden yana şikayeti olan ya da sonrasında bir yaralanma nedeni ile bir bölgede sakallarını kaybetmiş kişilere de uygulanabilir. Ayrıca yara ve yanık izlerinin kapatılmasında da etkilidir. Kişinin sakal ektirmek için 22 yaşına kadar beklemesi önerilir. Hormonal rahatsızlık yaşayan ya da kalp ve şeker hastalıklarına sahip kişilerde sakal ekimi yapılıp yapılamayacağına doktor değerlendirmesinin ardından karar verilebilir.’’ dedi.

Sakal ekiminde alım işlemi mikro FUE yöntemi ile yapılır. Sakal ekimi için gerekli olan kökler FUE yöntemi ile kişinin ense bölgesinden ya da kişinin durumuna göre sakalın yoğun bulunduğu boyun ve çene kemiklerinin etrafından alınır.

Sakal ekimi için kök hesaplaması kişiden kişiye değişmekle birlikte; yüz tipi, halihazırda olan sakal durumu, kişinin isteği ve sakal stiline göre değişeceğini belirten Dr. Erdoğan; ‘’Operasyon öncesi, ekilecek alan hesaplanarak, kişiden alınacak köklerin ince ve kalınlığına göre optimum sonucu alabilmesi için gerekli yoğunluk hesabı yapılır ve hastanın güvenli donör bölgesinden bu kök sayısı, sakal ekimi niteliğine uygun olarak alınır’’ açıklamalarında bulundu.

‘’Sakal ekimi ciddi bir işlemdir’’

Sakal ekimi ve bıyık ekimi sonrasında gözle görülür büyük bir yara izi kalmaz ve iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Ciltte kızarma, şişlik ve kuruluk gibi geçici belirtiler ortaya çıkabilir fakat bu belirtiler birkaç gün içinde tamamen ortadan kalkar.

Saç ekiminden farklı olarak ekili alanın yüz bölgesi olması ve yüzün daha hassas olmasından ötürü, yüzde ilk 2-3 gün şişkinlik olabilir. Ancak, kişinin süreç sonrasında önerilere uyması, ilaç kullanımı ve buz uygulamalarıyla bu semptomlar minimal düzeye indirgenmektedir. Takip edilen kişilerde genel olarak operasyon sonrası ağrı pek karşılaşılan bir durum değildir. Operasyonda yüze işlem yapıldığı için uyku pozisyonu en dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir. Kişinin uygun pozisyonda yatması ve ekim yapılan bölgeye zarar vermemesi gerekir. 


Sakal ekimi sonrası iyileşme süreci ile ilgili bilgiler aktaran Dr. Erdoğan, ‘’Operasyon sonrasında kişinin işe dönüşü 1 haftayı bulabilmektedir. Bu dönemde cilt iyileşmiş, sakallar çıkmış ve şekillenmiş, şişkinlik inmiş ve kızarıklık azalmış olacaktır. 2-3 haftaya kadar süreç kişinin kendisini memnun edeceği, etraftan olumlu geri dönüşler duyacağı ve yaptırmakla doğru karar verdiği bir dönem olacaktır’’ diyerek sözlerini tamamladı.


16