Ekim sayımız çıktı! 


Dergimizin 160. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Ünlü astrolog Şenay Devi, astrolojiyi ve yıldızların 2022 yılında ülkemize etkilerini Quality dergisine anlattı

31.01.2022

Mağdur olmamak ve bu müthiş sistemin enerjisinden doğru yararlanabilmek için koskoca gökyüzünü 12 burca sığdırmaya kalkan kişileri ayırt etmeliyizAstrodehA Astroloji Okulunun kurucusu ve ‘Türk Medeniyetlerinde Astroloji, Astronomi ve Müneccimbaşılık’ kitabının yazarı olan Şenay Devi ile hem Astrolojiyi hem de yıldızların 2022 için ülkemizde nasıl etkileri olacağını konuştuk


Dergimizin de Astroloji yazarı olan AstrodehA Astroloji Okulunun kurucusu ve ‘Türk Medeniyetlerinde Astroloji, Astronomi ve Müneccimbaşılık’ kitabının yazarı olan Şenay Devi ile hem Astrolojiyi hem de yıldızların 2022 için ülkemizde nasıl etkileri olacağını konuştuk.  


Okulunu okuduğunuz ve eğitimini aldığınız bir kariyeri adeta yaşatmaktasınız. Bu kariyer yaşamı, nasıl bir saygıdan oluşuyor?

Çok sevdiğim bir alanda eğitim alıp, mesleğimi aşk ile yaptığım için çok şanslıyım. Sevgim saygımı büyütüyor. Sıfırı bulan Harezmi, Ömer Hayyam, Ali Kuşçu gibi üstatların bu alanda yaptığı çalışmalar muhteşem, bundan feyz alıyorum. Bilgiye aşık bir ruh olarak kendimi eğitip, geliştirmeye devam ediyorum. Bu durum da okurlarıma, izleyicilerime yansıyorsa ne mutlu bana.
Dr. Astrolog ve yazar kimliğiniz ile Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirdiniz. Bu ilkleri sizin ağzınızdan dinleyebilir miyiz?

İlklere imza atabilmenin heyecanı beni daha da araştırmacı kılıyor. Her alanda bizim topraklarımızdan dünyaya yön veren çok değerli bilim insanları, alimler yetişti. Astroloji İlmi Felekte yetişmiş birçok isim var. Fakat ülkemizde bu isimlere ve değerlere yeterince sahip çıkılmamış olmasından ötürü bizde olan bu bilgiler, diğer dünya ülkeleri tarafından kullanılmıştır. Ülkemizde astrolog olmak isteyenler, bu konuları araştırmak, gerçek anlamda eğitimler almak yerine, sadece burç yorumlarına ağırlık vererek, astroloji alanını ziyan etmişlerdir. Yazma eserler üzerinde yaptığım çalışmalar ile yayınlanan araştırma kitabım ‘Türk Medeniyetlerinde Astroloji, Astronomi ve Müneccimbaşılık’, İnkılap Yayınevinde ‘long seller’ olarak yer aldı. Dünyadaki ilk astroloji okulu ‘Mektebi Fenni İlmi Nucm’u biz kurduk. Batlamyus'un gezegen ve burçlar ile sapma hatalarını düzelten Zici Uluğbey eseri, tüm dünya astronomi ve astrolojisinde büyük öneme sahip. Uluğ Beyi, sıfırı bulan Harezmi'yi, Büyük İskender'in tüm dünyada müzelerde sergilenen ‘Doğum Haritasının’ Gıyaseddin Cemşit tarafından hazırlandığını, astrolojinin devlet yönetiminin bir parçası olduğu gerçeğini, Astrologların Hilat giydirilerek göreve getirildiğini resmi arşivimizde bulunan yazma eserler ile tekrar gün yüzüne çıkartmanın mutluluğunu yaşıyorum. Son 8 aydır da Astro klipler çekiyoruz. Sembolleri, Tomris Hatun’u, Oğuz Kağan’ı, Ay tanrıçalarını bu kliplerde, yeni ay dolunaylarda izleyici ile paylaşıyoruz ve çok beğeniliyor. Astrolojinin başlı başına bir bilim dalı olduğunu, toplumumuzda bu farkındalığa dikkat çektiğimi düşünüyorum. Bu alanda önemli ilklere imza atmaya daha da birçok araştırmayı gerçekleştirmeye çalışıyorum.


Bir kısım insan astrolojiyi çok önemserken belli bir kısım da burçları çok ciddiye almıyor? Sizin bu kavramlara bakış açınız nedir?

Belli bir kısım sabah uyanıp kendilerine astrolog unvanı veren sözde burç yorumcularından dolayı astrolojinin ne olduğunu anlayamıyorlar. Fakat gerçek astrologları aynı kefeye koymak mümkün değil. Koskoca gökyüzünü 12 burca sığdırmaya kalkan kişileri ayırt etmeliler artık. Mağdur olmamak, bu müthiş sistemin enerjisinden doğru yararlanabilmek için bunu yapmalılar. Astrolojinin annesi Astronomi ve astroloji sosyal bir bilim dalı. Bu nedenle tüm dünyada astroloji üniversiteleri mevcut. Unutmayalım ki Türkiye, İstanbul'dan ibaret değil, ön yargılardan uzaklaşmak fikir yürütmek için bilgi sahibi olmak gerekli. Herkese ‘Türk Medeniyetlerinde Astronomi, Astroloji ve Müneccimbaşılık’ tarihi kitabımı okumalarını tavsiye ediyorum. Ancak okurlarsa doğruyu yanlıştan ayırt edebilirler. Aksi halde bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. Sıfırı bulan Harezmi, Ömer Hayyam, Ali Kuşcu, Kepler, Galileo aynı zamanda çok saygın astrologlardı. Bunları öğrenmek şart.
Ülkemizde her yıl burçların değiştiğine dair açıklamalar ile 13. burçtan bahsediliyor. Siz bu konuda uzman olarak okurlarımızı aydınlatacak bir açıklama yapar mısınız?

Burçların kayması ve 13. burçla ilgili tereddütlerinizi ortadan kaldırabilmek için bu açıklamayı sizlerle paylaşıyorum. Kaldı ki bu yazım 19 Kasım 2011 tarihlidir; yine o dönemde aynı iddianın Avrupa’da astronom ve astrolog olmayan bir kişi tarafından ortaya atılması üzerine bu açıklamayı kaleme almıştım. Daha birkaç gün önce sürekli eğitim merkezinde Astroloji eğitimi veren bir kurumun yetkilisi bile burçların yerlerinin değiştiğini, kendi kurumunda bu eğitimlerin verildiğini unutarak Astrologların yapması gereken çalışmaları zannınca yaptığı düşüncesi ile ‘12 değil 13 burç var’ diyerek güya gerçek burç tarihlerini açıklamış.


Bu tarz gerçeği yansıtmayan bilimsel dayanağı olmayan Astrolojinin ışığından faydalanarak popüler olma çabası içinde bulunan kişiler açıklamalarda bulunup dikkat çekmeye çalışmaya devam edeceklerdir. Geçmiş dönemlerde Babillerin haritalarının farklı olduğu ile ilgili açıklamalar da yapıldı.  O dönemlerde yılların ve sezonların ölçümü için iki farklı ölçüt kullanılırdı. Bunlardan biri Solar diğeri de Aysal idi. Kameri yıl her biri 28 günden oluşan 13 aydan ve bir artık günden oluşuyordu. Solar Zodyak’ta ise her bir 36 derecelik on evden ibaretti. Zodyak takımadaları ilk önce 10 taneydi, bu sonra değişip Akrep ve Başak burçlarının ikiye bölünmesiyle 11, ardından Akrep ve Terazi bölünmesiyle 12’ye çıkmıştır.


M.Ö 410’da Babiller gezegenlerin konumlarını kullanmışlardı. Bizim şu anda kullandığımız kadar geniş bir ev sistemleri yoktu. Bu sistem Batlamyus zamanında geldi. Yaklaşık olarak M.S 170’te Yunanistan’da eskiler bizim bugün kullandığımız evler gibi her burcu konumlar olarak adlandırılan, sıfırdan 30 derecesini kullandılar. Fakat bu yok sayılarak bu açıklamalar yapılıyor. Bundan yıllar önce de bu konu gündeme geldi ve insanların kafası karıştırıldı. Şimdi olduğu gibi, bundan yıllar sonra da aynı senaryolar tekrarlanmaya devam edecek.


Burçlarda bir değişiklik olmadı Astrolojiden anlamayan, yeterli bilgi ve araştırma yapmamış, Astrolog olmayan astroloji karşıtı çıkışlar sadece insanların kafasını karıştırmaktan öteye gidemez. Modern astronominin babası ya da çağdaş astronominin kurucusu olarak anılan Kepler, 1571 yılında Almanya'da doğmuştur. Kendisi Astronomi alanında 3 yasanın mucididir. Kepler aynı zamanda fizikçi, matematik profesörü ve astrologdur. Astrolog kimliği ile almanaklar hazırlamış önemli öngörülerde bulunmuştur. Johannes Kepler üzerine araştırmalar yapan Tarihçi John North, "Bir astrolog olmasaydı, büyük olasılıkla gezegen astronomisini elimizdeki biçimde üretmede başarısız olacaktı" tezini ortaya koymuştur.

Kepler, yıllık almanaklar hazırladı, astrolojiye üç yeni yön getirdi ve gelgit döngüsünü Ay Düğümleri ile ilişkilendirdi. 1601'de Astrolojinin temelleri ile ilgili fiziksel gerekçelerle savunduğu ‘De Fundamentis Astrologiae Certoribus'u yazdı.


Kepler, akıl hocası Michael Maestlin'e kendisini 'Lutheran Astrolog' olarak tanımlamıştır. İşte bu nedenle astronomi kurum ve kuruluşlarına adını verildiği gibi, astroloji ile ilgili başta eğitim kurumları olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlara da adı verilmiştir. Kepler Üniversitesi, merkezi Avusturya'da bulunan ve ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerde de faaliyette bulunan önemli bir bilim merkezidir. Her şeyden evvel daha İlköğretim çağında çocuklara artık yıl anlatılıyor. 4 yılda bir şubat ayının bundan dolayı 29 gün çektiği öğretiliyor. Bu nedenle elbette burçların yıllara göre değişim günleri farklı olacaktır.


Astroloji, Astronomiden faydalanan sosyal bir bilim dalıdır. Astronomi, Astrolojinin annesidir. Türlü sözde açıklama ve bahaneler ile ‘Nasa açıkladı, 1. burçların tarihleri değişti. 2. Yılancık takımyıldızı Yılancık burcu olarak 13. burç olarak astrolojide yer aldı” şeklinde bir yaygara kopup duruyor. İyi de arkadaşlar hani Astroloji yoktu. Hani Astrolojinin olmadığı ispatlanmıştı? Kim ispatladı hangi bilim otoritesi kabul etti? Ne oldu? Nasa Astrolojiyi kabul etti ama eleştirdi. Nasa “Aslında 13 burç var ve tarihleri farklı” mı dedi? Lütfen herkes yüce Allah’ın kendisine bahşettiği aklını, beynini, zekâsını kullansın. Eğriyi doğrudan ayırsın.
21. yüzyıldayız ve sene 2022. Dr. Şenay Devi’ye göre dünya nereye gidiyor?

2022 sevgi, saygı, adalet ve vicdani özelliklerin ön plana çıkacağı bir yıl olacak. Ego savaşlarında ısrar edenlerin imtihanı ağır olurken ‘Biz’ diye hareket edenlerin sözünün yükseleceği insanları sınıflara göre kategorize edip, sınıflandırmayanların popülaritesinin yükseleceği enerjiler ile karşı karşıyayız. 2022 iki ayrı döneme ayrılıyor; yılın ilk yarısında daha elverişli bir zaman ve daha sıkıntılı bir ikinci yarı bizleri karşılıyor.


Jüpiter ve Neptün şimdiye kadar gördüğümüzden daha büyük seller getirdiği için iklim değişikliği, küresel ısınma, dünya çapında hasara neden olmaya devam edecek. Kuraklık dünyanın önemli ülkelerinde baş göstermeye başlayacak. Volkanik aktivite ve büyük depremler de dünya genelinde artabilir.


Buzullar erimeye devam edecek ve bunu durdurmanın bir yolu bulunacak gibi görünmüyor. Kıyı bölgelerinde yaşayan insanlar, su taşkınlarına hazırlanmak için ekstra önlemler almayı düşünmelidir. 2022'nin ilk yarısında, çalkantılı dünyamızın siyasi iklimi nispeten sakin görünüyor ve ABD başta olmak üzere dünya genelinde daha barışçıl enerjiler hakim olabilir.


Peki ya depremler ve doğa olayları için ne diyor gökyüzü?

Ülkemiz açısından Astrokartografi ile yaptığım incelemelerde, Türkiye'yi çoğunlukla seller ve su baskınları etkileyecek. Nisan ortasında Türkiye için daha fazla tehlike olacağını düşünüyorum ama nisan-mayıs ayları İstanbul'u değil, şehrin kuzeyi, güneyi ve batısındaki bölgeleri etkileyebilir. Son zamanlarda tüm dünyada çok daha fazla volkanik/deprem faaliyeti olduğunu fark edeceğiz. Bu durum, Merkür'ün Satürn'e çok yakın (Yer sarsıntılarına neden olur), Mars'ın Mula Nakshatra'ya yakın, Mula Nakshatra ve Venüs'te gerilemesi ve Malefikler tarafından kuşatılmasıdır. Jüpiter, gece gökyüzünün ve denizin tanrısı Varuna tarafından yönetilen Satabishak Nakshatra'da olduğu için aktivitenin çoğu denizde gerçekleşecektir.


Kariyerinize kısa sürede birçok kitap sığdırdınız ve bu kitaplar hep başucu oldu. Nasıl geri dönüşler aldınız?

12 senedir profesyonel olarak mesleğimi yapıyorum, 14 yaşımdan beri çok okur ve araştırırım. Bilgiye aşık, adanmış bir ruhum var. Çok güzel geri dönüşler alıyorum. Tüm okurlarıma mesleğim ve şahsım adına sonsuz teşekkürler ediyorum. Ülkemizin en önemli yayınevlerinden İnkılap Yayınları’nın yazarı olmaktan da gurur duyuyorum.


Yeni kitaplar olacak mı?

Evet, yeni kitabım ‘Gökyüzünü Keşfedin - Temel Astroloji’ kitabım İnkılap Yayınevi’nden çıktı. Okurlarımızın severek okuyacağına inanıyorum. 


Gökler rehberiniz yolunuz ışık olsun...


14