Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 151. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

'Deli İbram Divanı', bir ayda ikinci baskısıyla raflardaki yerini aldı

11.01.2022

Çağdaş öykü yazarı Ahmet Büke’nin geçtiğimiz kasım ayında ilk baskısı gerçekleştirilen romanı ‘Deli İbram Divanı’nın ikinci baskısı, raflardaki yerini aldı. Türk edebiyatında fazla işlenmemiş bir konu olan deniz ve denize ait kavramlarıyla dikkat çeken roman, bir ada hikayesi olarak okuyucunun karşısına çıkıyor.


Öykü yazarı Ahmet Büke’nin son kitabı ‘Deli İbram Divanı’nın ikinci baskısı raflarda yerini aldı. Yetişkinler için kaleme aldığı ilk roman olma özelliği taşıyan ‘Deli İbram Divanı’nın ilk baskısı ise 12 Kasım tarihinde gerçekleşmişti. Bir ay içerisinde ikinci baskısını yapma başarısını yakalayan roman, Can Yayınları tarafından okuyucularla buluşturuldu. 


Türk edebiyatında fazla işlenmemiş bir konu olan deniz ve denize ait kavramlarıyla dikkat çeken ‘Deli İbram Divanı’ yoksul bir balıkçı ailenin öyküsünü konu alırken, insan ilişkilerini de gözler önüne seriyor. Roman, Ege insanının doğayla, tarihle, efsanelerle beslenen hayatı; adaletsizlik, gelir eşitsizliği sorunlarıyla harmanlanıyor ve bir ada hikayesi olarak kitap severlerin karşısına çıkıyor. Toplam 208 sayfadan oluşan romanın editörlüğü Mustafa Çevikdoğan, düzeltmeleri Burçin Gönül tarafından yapıldı.


2007 yılında, Viyana’da yayınlanan Wespennest isimli edebiyat dergisinin hazırladığı Türk Edebiyatı özel sayısında Büke’nin bir öyküsü Almancaya çevrildi ve Murat Gülsoy, Sema Kaygusuz, Birhan Keskin, Elif Şafak, Hasan Ali Toptaş, Ayfer Tunç, Ahmet Ümit isimleriyle birlikte çağdaş Türk edebiyatının temsilcisi olarak anıldı. Yazar, 2008 yılı sonbaharında düzenlenen dünyanın en büyük kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı’nda onur konuğu ülke Türkiye’nin genç dönem Türk yazarları kataloğunda yer aldı. Büke, 2010 yılında Newsweek Türkiye Dergisi’nce Kırk Yaş Altı Türkiye’nin En İyi 20 Yazarı listesine girdi.

4