Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 151. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Op. Dr. Ercan Demirbağ yağ dokularının estetk cerrahideki kullanım alanlarını ve faydalarını anlattı

01.12.2021

Yağ dokusu, mezenşimal hücrelerden farklılaşan yağ hücrelerinden oluşur. Yağ hücreleri ortalama 12 yaşına kadar artış gösterir, bu yaştan sonra ise sayıca artış göstermez. Normal kiloya  sahip bir kadında toplam vücut ağırlığının %20’si, erkekte ise  %15’i yağ dokusundan oluşur. Vücuttaki yağın %50’si cilt altında hipodermis denilen katmanda bulunur. İnsanlar yoğun kalori aldıkları zaman vücutta bulunan yağ hücreleri sayıca artış göstermez ancak yağ hücreleri kendi bünyelerinde yağ depolarlar. 


Vücudunuzda bölgesel olarak artan cilt altı yağ dokusu suction yöntemi ile alınabilir. Bu işlem kişinin istemediği yağlarından kurtulmasını sağlar ve uzun yıllardır estetik cerrahide başarı ile uygulanmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar bize göstermiştir ki bu yağ hücreleri çeşitli işlemlerden geçirilerek tekrar kullanılabilir. Yağ enjeksiyonu denilen bu yöntem ile çöken alanları dolgunlaştırmak, kırışıklıkları azaltmak, bozulmuş vücut konturlarını düzeltmek, ciltte gençleştirme yapmak ve doku kalitesini artırmak  mümkündür. 


Yağ enjeksiyonu için, yağın yoğun olduğu bölgelerde 3-4 mm’lik kesilerden girilerek kanül denilen özel aletlerle yağ hücreleri uygun şekilde toplanır. Bu toplama sonrasında yağ hücreleri ile birlikte mezenkimal kök hücreler de toplanmış olur. Toplanan bu kök hücreler enjekte edildiği alanda cilt yapısında ciddi anlamda canlanma ve gençleşme etkisi yaratır, doku kalitesini artırır. 
Yağ enjeksiyonu vücutta ihtiyaç duyulan her bölgeye uygulanabilir. Pratikte en sık dudakları belirginleştirmek ve kalınlaştırmak, burun kenarından dudaklara uzanan çizgileri doldurmak, elmacık kemiğini ve çene ucunu belirginleştirmek, alın ve kaş arasındaki kırışıklıkları doldurmak, yüzdeki ve boyundaki her türlü çökme ve düzensizliği düzeltmek, el sırtında gençleştirme yapmak amacıyla, yüz germe ve diğer ameliyatlar ile kombine edilerek uygulanabilir. 


Estetik cerrahide; sarkan dokuların gerilmesi-ideal yerine getirilmesi, büyük dokuların küçültülmesi, küçük dokuların büyütülmesi, düzensiz yüzeylerin vücut hatlarına uygun hale getirilmesi uzun yıllardır başarıyla yapılmaktadır. Tüm bu kazanımların yanı sıra uygun hastalarda cildin gençleştirilmesini ve doku kalitesini artırmayı sağlamak için yağ enjeksiyonu ile kombine etmek ya da yağ enjeksiyonunu tek başına yapmak daha güzel ve bütüncül sonuçlar elde etmemizi sağlamakta.SAĞLIK HABERLERİ VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 150. sayısı, 1 Eylül'den itibaren Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

16