Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 151. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Uzak ve yakın görme sorununa tek ameliyatla çözüm: Trifokal Akıllı Göz İçi Mercekleri

01.12.2021

İnsanların yakını görme ihtiyaçları oldukça arttı. İş hayatımız artık tablet ve cep telefonlarına döndü. Bu durum gittikçe de artacak. Artık herkes kendine iyi bakıyor, spor yapıyor ve ona göre giyiniyor. Eskinin 50 yaşı ile bugünün 50 yaşı bir değil. Boyna asılan bir yakın gözlüğü o görüntüyü ve dinamizmi bozuyor. Femtosaniye Lazer teknolojisi sayesinde cerrah tarafından göze yerleştirilen Trifokal (Akıllı-Premium) göz içi mercekler ile uzak, yakın ve astigmat gibi kusurlardan tek seferde kurtulmak artık mümkün. 


Katarakt ve yaşa bağlı gelişen yakın görme probleminin tedavisinde yeni gelişme: Trifokal Göz İçi Mercekleri

Son yıllarda göz tedavisindeki gelişmelerin birincisi yeni lazer teknolojileri, ikincisi de Trifokal göz içi (Akıllı mercek) mercekleridir. Trifokal göz içi mercekleri, yakın ve uzak görme kusuru olan 45 yaş üstü kişilerin tedavisinde kullanılmaktadır. Femtosaniye Lazer Teknolojisi de ameliyatın hassas aşamalarının başarıyla gerçekleşmesini ve merceklerin göz içine kusursuz yerleşmesini sağlayan ileri bir teknolojidir.

Kataraktın tedavisi için yapılan ameliyatlarda kullanılan lensler çok gelişti ve artık tek odaklı değil, çok odaklı olması noktasına gelindi. Trifokal adı verilen bu özellikli mercekleri gözün içine yerleştirdiğimizde kataraktın yanı sıra aynı ameliyatla hem yakın hem de uzak görme problemi de tedavi ediliyor. Hasta bu ameliyat sayesinde tüm odakları (yakın, uzak ve orta mesafe) görür hale geliyor ve bu görme netliği ömür boyu değişmiyor.Doç.Dr. Efekan Coşkunseven


Trifokal (üç odaklı)  göz içi mercekleri nedir?

Bu mercekler kontak lensler gibi gözün dışına takılmaz, gözün içine yerleştirilen özel merceklerdir. Önceleri mercekler bifokal (2 Odaklı) olarak üretilmişti. Şimdi ise hastaya tedavi sonrası her mesafede (uzak, yakın ve orta) net görüş sağlayan ileri teknoloji ürünü Trifokal (3 Odaklı ) göz içi mercekleri üretildi. Bu merceklerle astigmatı da  düzeltebiliyoruz. Bunların hepsini düzeltebilmemizin anahtarı ise doğru merceğin doğru yere yerleştirilmesidir. Femtosaniye Lazerle Katarakt teknolojisi, doktoru ameliyatlarda amaçladığı en mükemmel hedefe doğru götürüyor.
Ameliyatın en hassas aşamaları lazerle yapılıyor

Femtosaniye Lazer teknolojisi ile mercek yerleştirme aşaması, katarakt ameliyatının en hassas aşamasıdır.  Bıçaksız katarakt ameliyatı olarak anılan Femtosaniye lazer teknolojisi, cerrah tarafından katarakt ameliyatı sırasında yapılan  birçok işlemin kusursuza yakın yapılmasını sağlamaktadır. Çok deneyimli cerrahların eliyle de yapabildiği bu aşama, Femtosaniye teknolojisi sayesinde gözde milimetrenin binde biri hassasiyetinde istenilen yerde, istenilen derinlikte kesiler yapılmasını sağlamaktadır. İnsan elinin bu hassas aşamaları lazer mükemmelliğinde yapması zordur. Bu sebeple Femtosaniye Lazerle bu hassas aşamalar mükemmel şekilde gerçekleşmektedir. Bu aşamalar Femtosaniye lazer ile 30 saniye içinde tamamlanır. Bu aşamadan sonra merceğin yerleştirilme aşaması gelmektedir. İnsan vücuduyla tamamen uyum sağlayabilen ve tabiatta 200-250 yıl ömrü olan bu yeni  göz içi mercekler, bir rulo şeklinde göze yerleştirilir ve kendi kendine açılarak mükemmel şekilde yuvasına yerleşir.


Ameliyat çok kısa sürmektedir ve ameliyat esnasında ağrı veya sızı hissedilmemektedir. Hasta, 48 saat sonunda normal hayatına dönebilir, seyahat edebilir, banyo yapabilir, işe gidebilir ve hatta spor bile yapabilir. 


16