Ağustos sayımız çıktı! 


Dergimizin 158. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Radisson Blu Otel Genel Müdürü Nihan Sıcakkanlı, sektöre girişini ve Radisson Blu Vadistanbul Otel’i diğer otellerden ayıran özellikleri Quality'e anlattı

01.11.2021

Radisson Blu Hotel, Vadistanbul’da en büyük avantajımız yeni havalimanına en yakın 5 yıldızlı otel olmamız ve Vadistanbul Alışveriş ve Yaşam merkezinin yanı başında bulunmamızVadistabul bünyesinde bulunan Radisson Blu Otel’in genç ve başarılı Genel Müdürü Nihan Sıcakkanlı ile güzel bir röportaj ve fotoğraf çekimi yaptık. Erkek egemen bir sektörde kadının gücünü ispatlayan ve kadın ağırlıklı bir istihdam ile çalışan Nihan Hanım, sektöre girişinden Artaş Gurubuna geçişine kadar ve Radisson Blu Vadistanbul Otel’i diğer otellerden ayıran özellikleri anlattı. Bizi ekibi ile birlikte Vadistanbul manzaralı terasta, mükemmel bir şekilde ağırlayan otelin Genel Müdürü Nihan Sıcakkanılı’nın röportajı gelin birlikte okuyalım.
Nihan Hanım, öncelikle sizi  tanımak isteriz, hayaliniz neydi, turizm sektörüne girişiniz nasıl oldu?

Aslında, turizmci olmak gibi bir hayalim yoktu, ama insana yönelik ve iletişime dayalı bir meslek seçeceğim konusunda çok net olduğumu söyleyebilirim. Lisede hayalim sosyolog olmaktı ve bu nedenle lisans eğitimimi bu alanda tamamladım. Üniversitede okurken, psikoloji ve felsefe merakım başladı ve eğitimime ekledim. Aldığım bu eğitimlerin iş hayatım boyunca, özellikle mevcut pozisyonumda empati kurma, çözüm üretme, kriz yönetimi gibi konularda çok ciddi faydasını görüyorum. Ailemde ve çevremde, çok sayıda turizmci olması nedeniyle kendimi turizm sektöründe buldum diyebilirim. Sektöre girdikten sonra otellerdeki bütün departmanları tecrübe etmek benim için çok heyecan vericiydi. Artık, bu sektörden kopamayacağıma çok emindim ve öyle de oldu.
Radisson Blu Hotel, Vadistanbul ile yollarınız ne zaman, nasıl kesişti?

Artaş Grubu ile tanışmam yıllar öncesine dayanıyor fakat yakından tanıma şansına yine grup otellerinden biri olan Radisson Blu Hotel Kayseri’nin açılışında eriştim.  Radisson Hotel Group bünyesinde bulunan Radisson Blu markasının ilk rezidans projesi açılışında Satış ve Pazarlama Direktörü olarak yer almıştım ve orada edindiğim bilgi birikimi ve tecrübenin ardından, Artaş Grubu bünyesindeki Radisson Residences Vadistanbul’a Genel Müdür olarak atandım. Sonrasında, Radisson Blu Hotel, Vadistanbul’un da Genel Müdürlük sorumluluğunu devraldım ve halen görevime severek devam ediyorum. 
Erkek egemen bir sektörde, kadın bir Genel Müdür olmanın zorlukları var mı?  Bu konudaki duygu ve düşünceleriniz nedir?  

Biz aslında tarihimiz itibariyle kadına değer veren bir kültürden geliyoruz. Annelik mertebesine atfedilen önem, Anadolu ’daki kadın egemen kültür, Osmanlı’ da kadınların gücü, yakın tarihte Atatürk’ün devrimleri ile kadınımıza verdiği yasal haklar gibi. Yani temelimizde aile yapımızda ne batıda ne de doğuda olmayan bir kadın olgusu var. Bunu hızlı değişen dünyada kaybetmiş olabiliriz ama toplumda yapılacak olan bazı önemli adımlar ile özümüze çok çabuk döneceğimizi düşünüyorum. 


Sektör olarak değerlendirdiğimde ise erkeklerin egemen olması konusunda çok haklısınız, özellikle üst kademelerdeki kadın yönetici sayısı çok az. Oysa ben bir kadın olmanın özellikle turizm sektöründe avantaj olduğu kanaatindeyim. İş hayatımın başlangıcından beri de kadın gücüne inanan yöneticilerle çalışmış olmak benim için büyük bir şanstı ve bu şansı çok iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum. Doğamız gereği çok yönlü olduğumuz ve özümüzde olan üretkenlik, çok yönlülüğün bizlerin sektörde birçok kademede yer almasını ve başarılı olmasını sağlıyor.           

Radisson Blu Hotel, Vadistanbul’u anlatın bize. Ayrıca diğer otellerden sizi ayıran özellikler var mı, varsa nelerdir?  

Tesisimiz 193 oda, 7 toplantı salonu ve görkemli bir balo salonu ile iş seyahati, toplantılar veya yurtiçi & yurtdışından tatil için gelen misafirlerimize yüksek hızlı internet, 7/24 kullanıma açık fitness, günün yorgunluğunu atabilecekleri orman manzaralı SPA& kapalı yüzme havuzu ve şehrin her noktasına metro ile trafiksiz ulaşım kolaylığı sağlıyor. 

En büyük avantajımız yeni havalimanına en yakın 5 yıldızlı otel ve Vadistanbul Alışveriş ve Yaşam merkezinin yanı başında olmamız.  Ayrıca tesisimizin Maslak – Levent bölgesine 5 dakikalık konumu, lokasyonumuzun en dikkat çekici özelliklerinden. Bunlara ek olarak Vadistanbul’ un kendine ait; şehrin metro ağına direk bağlantı sağlayan Havaray’ı ile İstanbul gibi büyük bir metropoldeki en büyük sorun olan ulaşımı da en kolay hale getirdiğimiz için geliştirilmesi gereken tüm alanları tamamlamış olduk. 


Zor bir pandemi dönemi geçirdik ve etkilenmeyen sektör kalmadı. Siz bu sıkıntılı dönemi nasıl atlattınız, aldığınız radikal kararlar oldu mu ve ne gibi önlemler aldınız? 

2020 yılı boyunca yatırım yapmaya, online ve ekspres check-in/check-out ile dijital altyapımızı geliştirmeye devam ettik. Aynı zamanda günümüz konuklarının hızlı yaşam tarzının beklentilerini; konaklarken, çalışırken ya da toplantılara katılırken daha iyi karşılamak adına Hibrit Toplantı ve Hibrit Oda çözümlerimizin tanıtımlarını yaptık. Hibrit Odalar hem iş seyahatinde olanlar için hem de günlük konuklar için üretken, kişiye özel ve sessiz bir çalışma alanı yaratmak adına son teknoloji bir ofisin imkanları ile lüks bir otel odasının konforuyla bir araya getiriyor. Bu odalar ikincil ekranlara kolay bağlantı, video konferans olanakları, kablosuz klavye, hoparlör, baskı hizmetleri, kırtasiye malzemeleri, sınırsız çay ve kahve, tesis bünyesindeki sağlıklı yaşam tesislerine erişim ve daha birçok avantaj sunuyor. RHG Hibrit Çözümleri şu an marka portföyümüzde sunuluyor ve bunu diğer hizmetlerimizi tamamlayan bir hizmet olarak görüyoruz.
Yeni normal dediğimiz bu dönemi nasıl değerlendirirsiniz?

Genel olarak 2021, özellikle dünya çapında aşılama oranının artması ve seyahat izinleri sayesinde insanların iş ya da tatil amacı için tekrar seyahat edebilmeye başlayabilmeleri nedeniyle 2020’ye kıyasla bir gelişmedir. Yerel ve bölge içi tatil amaçlı talebinin iş talebinden daha fazla olduğuna tanık olduk. Ancak hem aşılarda hem de seyahat erişilebilirliğinde iyileşmeler yaşandıkça aynı olumlu geri dönüşü iş seyahatlerinde de görmeyi bekliyoruz.


Türkiye olumlu bir yaz sezonuna tanık oldu ve bu başarının anahtarı; erişilebilirliği, sınırlarının açıklığı, güvenlik önlemleri anlamında olumlu bir toplum ve insanları tekrar ağırlamak isteyen bir sektör.


13