Ekim sayımız çıktı! 


Dergimizin 148. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Lug Von Siga, Timescape koleksiyonunu tanıttı

13.10.2021

Lug Von Siga, Timescape adını verdiği İlkbahar/Yaz 2022 koleksiyonunu, dijital platformlar üzerinden gerçekleşen Fashion Week Istanbul kapsamında sundu.


“Zaman nedir? Tek bir zaman mı vardır, yoksa zaman algıyla mı anlam kazanır?” Türkiye’yi ve Türk modasını dünyada başarıyla temsil eden Lug Von Siga'nın kurucusu ve kreatif direktörü Gül Ağış, İlkbahar/Yaz 2022 koleksiyonuna bu sorularla başlayarak zaman algısına odaklanıyor ve eski ile yeninin, geçmişle geleceğin, yavaşla hızlının arasındaki bağlantıyı sorgulayarak zamana ünlü filozof Henri Bergson’un penceresinden bakıyor.  

Zamanı objektif, matematiksel bir olgu olarak kabul etmek yerine süre ve bellek ile ilişkilendiren, geçmiş, bugün ve gelecek şeklinde parçalı bir kavram değil bir bütün, “yekpâre, geniş bir ân” olarak kabul eden tasarımcı, İlkbahar/Yaz 2022 koleksiyonunu da zaman ve mekanın gerçekliğinden uzakta bir noktada filme alıyor: Sanatçı ve akademisyen Hüsamettin Koçan’ın Bayburt’un ıssız bir köyünde yarattığı Baksı Müzesi Lug Von Siga TIMESCAPE koleksiyon filminin meskeni oluyor. Tasarımcı Gül Ağış bu seçimi “Tam da hiçliğin ortasında, sonsuz bir boşluk hissiyle çevrili, geçmişin gelecekle kucaklaştığı bir mekan hayal etmiştim. Baksı Müzesi, Anadolu’un tam kalbine iniş yapmış bir uzay gemisini çağrıştırarak koleksiyonun duygu ve hikayesini mükemmel biçimde tamamlıyor”. sözleriyle açıklıyor.


 


İçinde yaşadığımız dönemde belleğin bilinmezliğinin izinde, geçmişe doğru Proustyen yolculuklarımızın arttığını, öte yandan içinde sonsuz olasılıklar barındıran gelecek fikrinin çekiciliğinden de vaz geçemediğimizi düşünen tasarımcı, Henri Bergson’un şimdiki zamanın geçmişin önlenemez biçimde geleceği yutmasından ibaret olduğu düşüncesinin izinden gidiyor. Belleklerde gizli, geçmişi geleceğe taşıyan hatıraların peşine düşen koleksiyon zamanın bütünlüğünü koleksiyonun detaylarına taşıyor. 


 


Tasarımlarında Türk köklerinden gelen geleneksel öğeleri, folklorik detayları, kumaş işleme teknikleri ve işlemeleri kullanmayı seven Gül Ağış, pamuklu brode nakış tekniği ile üretilen işlemeli kumaşları, tülbent üzeri kafes işlemeli Osmanlı lale motifleri ve üç boyutlu işlemeleri bir arada kullanarak geçmişin ve geleceğin zanaatkarlığını bir potada eritiyor. Gelenekselle çağdaşın birbirine karıştığı TIMESCAPE koleksiyonunda, Lug Von Siga’nın imzası haline gelen konfor ve çabasız şıklık tüm siluetlerde kendini hissettiriyor. Kumaşı manipüle etmeyi seven tasarımcı, üçüncü boyut algısını üstün el işçiliği ürünü işlemelerle sağlıyor. 


 


2009 yılında hazırladığı “Global Warming, Global Warning” isimli ilk Lug Von Siga koleksiyonundan bugüne çevreye duyarlı materyalleri seçmeye özen gösteren Gül Ağış, sürdürülebilirliği marka DNA’sının vazgeçilmez bir bileşeni olarak konumlandırıyor ve koleksiyonda keten, cupro ve organik koton gibi kumaşlar tercih ediyor. 5