Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 150. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Türkiye’nin ilk ayarlanabilir glokom ameliyat sistemi Etiler Dünya Göz Hastanesinde Prof. Dr. Ümit Aykan tarafından uygulanıyor

01.10.2021

Türkiye’nin ilk ayarlanabilir glokom ameliyat sistemi Etiler Dünya Göz Hastanesinde Prof. Dr. Ümit Aykan tarafından uygulanıyor.


Glokom ameliyatları; komplikasyon oranları nispeten yüksek, buna karşın ilerleyen yıllarda etkinliği azalabilen ameliyatlardır. Bu nedenle glokoma yönelik cerrahi girişimlerde hem basınç kontrolünü başarı ile sağlayabilen hem de komplikasyon oranı düşürülmüş tekniklerin geliştirilmesi yönünde büyük çaba harcanmaktadır.


Bu amaçla geliştirilmiş ve ülkemizde ilk kez uygulanacak olan yeni bir teknoloji: eyeWatch Glokom drenaj sistemidir. 


Bu sistemde ameliyat sonrası drenaj miktarı özel bir aparat (eyeWatch kalem) ile göze dokunulmaksızın, dışarıdan ve poliklinik ortamında tamamen kapatılabilir ve böylece aşırı drenaja bağlı göz içi basıncının çok düşük değerlere ulaşması engellenir. Yine bu özel aparat ile göz içerisinden alınan sıvının kontrollü emilebileceği bir ortam giderek geliştikçe drenaj miktarı artırılabilir. Bu ayarlama işlemi son derece kolay ve 1 dakikadan az bir sürede gerçekleştirilir, hastada hiçbir rahatsızlık oluşturmaz.
Bu teknik gelişim, göz içi basıncında aşırı düşüş ve buna bağlı görmeyi azaltan komplikasyon gelişimini önlemenin yanı sıra kişiye özel göz içi basınç ayarlamayı da mümkün kılar. Bilindiği gibi glokom hastalığında hastalığı kontrol altına alacak göz içi basınç değerleri kişiden kişiye değişebilmektedir ve her hasta için hedef basınç değeri farklı olmaktadır.


Glokom tüp implantlarında uzun dönemde korneal dokuda hasar oluşabilmektedir. Özellikle göz içinde tüp boyutunun uzun olduğu ya da korneaya yakın yerleşimin olduğu hastalarda uzun dönemde kornea yetmezliği bir sonuç olarak görülebilmektedir. eyeWatch sisteminde göz içi tüp kısmı hem oldukça kısadır hem de hareketliliği azdır. Bunun yanı sıra piyasada mevcut glokom tüpleri ile kıyaslandığında çapı da daha dardır. Bu nedenle korneanın endotel hücrelerine daha az hasar vererek korneal dokuyu korur.


Ana avantajları:

1- Ameliyat sonrası aşırı basınç düşüşünü (Hipotoni) önler.

2- Göze dokunulmaksızın ve yeni bir ameliyata gerek duyulmadan basınç değeri istenilen seviyeye ayarlanabilir.

3- Kişiye özgü (Hedef Basınç) bir basınç düzeyi sağlanabilir. 

4- Kornea dokusunda hasarlanmayı önler.


16