Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 150. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Mücevher Tasarımcısı ve Melie Jewelry’nin Kurucusu Melike Kapıcıoğlu markası Melie'yi ve eşsiz tasarımlarını Quality'e anlattı

01.10.2021

‘Melie’, bir bebekten çok beraber büyüdüğüm bir kız kardeş gibi. Onun sayesinde o kadar çok şey öğrendim, o kadar güzel insanların hayatlarına dokundum ki, ona çok şey borçluyum. 


Bu ay Business sayfalarımızda çok özel bir isim var. Mücevher Tasarımcısı ve Melie Jewelry’nin Kurucusu Melike Kapıcıoğlu ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. 2 Mart 1985 yılında İstanbul’da doğan Melike Kapıcıoğlu, Özel Yıldız Koleji’nden mezun olduktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme bölümünü bitirdi. 2007 yılından itibaren hem İstanbul hem de Londra’da, mücevher üretiminde yaygın olan eski ve yeni tekniklerin yanı sıra mücevher tarihi, mücevher firmalarının işletmesi gibi pek çok konuda eğitimler almaya başlayan Kapıcıoğlu, 2012 yılında Melie Jewelry’yi kurdu. Kapıcıoğlu, 2013 yılında tasarladığı parfüm kolyeleriyle, 2016 yılında İtalya’da mücevher dalında ödül kazandı ve 2017 yılında mücevher trendlerinde gösterildi. Melie’nin yöneticisi ve kreatif direktörlüğünü üstlenen Melike Kapıcıoğlu ile yaptığımız bu güzel röportajı keyifle okuyacaksınız.

İşletme Fakültesi’ni bitirip sonrasında mücevher üretimi eğitimine başlamışsınız. Mücevher eğitimini biraz açar mısınız, ne zaman nerelerde eğitim aldınız? 

Üniversite eğitimime devam ederken bir yandan da mücevher üretim atölyelerinde ders almaya başlamıştım. Üniversite dışında, günümün geri kalanı bu atölyelerde geçiyordu. İstanbul’da 2 yıl boyunca katıldığım atölye eğitimlerinden sonra yolculuğuma Londra’da devam ettim. Mücevher üretiminde kullanılan farklı teknikler, tasarım aşaması, taş eğitimleri gibi mücevherin ilham aşamasından, son sunumuna kadar birçok sürecin eğitimini alarak İstanbul’a geri döndüm. Ardından, 2 yıllık bir program olan ‘Tasarım Kültürü ve Yönetimi’ eğitimini alarak 6 yılın sonunda ‘Melie Jewelry’yi kurdum. Tasarladığınız parfüm kolyeleriyle İtalya’da ödül aldınız. Nasıl bir ödül bu, bir yarışma mıydı?

İlk koleksiyonuma ait olan, içine minyatür hunisi ile sevdiğiniz kokuyu ya da sevdiğinizin kokusunu koyabildiğiniz altın parfüm kolyelerimizden ‘Âşık Kuğular’ İtalya’nın en prestijli tasarım yarışması olan A Design Award’da mücevher dalında ödüle layık görüldü. Aynı tasarım, yarışmanın katkısı ile dünyaca ünlü birçok mücevher editörünün dikkatini çekerek, yazıldı. 2 yıl sonra da ‘Robb Report America’ tarafından parfüm şişeler yılın trendi olarak gösterilerek, Melie Jewelry’nin dünyaca ünlü birçok güzel marka ile beraber anılmasına neden oldu.
Aileniz sağlık sektöründe yer alıyor. Sizin mücevher merakınız nereden geliyor?

Benimki mücevhere meraktan çok, sevdiğim her şeyi mücevher yoluyla anlatmanın hazzı. Koleksiyonlarımda sanattan mitolojiye, edebiyattan farklı kültürlere kadar birçok konunun izlerini görmek mümkün. Sevdiğim ve anlatmak istediklerimi, zamana meydan okuyan mücevherler ile anlatmak bana çok keyif veriyor.


‘Melie’ markası nasıl doğdu, anlamı nedir? Sizin için neler ifade ediyor?

Melie, üniversite yıllarımda bir hayalden ibaretti. Daha o zaman markanın ismini, ‘Melike’nin bir yansıması olmalı’ diye karar vermiş ve seçmiştim. Bir işi sıfırdan kuran insanlar, işleri için “Benim bebeğim gibi” derler. Her aşamasında yer almışlardır, bir hayalden elle tutulan gerçeklere dönüştüğüne tanık olmuşlardır. ‘Melie’, bir bebekten çok beraber büyüdüğüm bir kız kardeş gibi. Onun sayesinde o kadar çok şey öğrendim, o kadar güzel insanların hayatlarına dokundum ki, ona çok şey borçluyum. 
Tasarımlarınız için sektörde bazı markalardan esinlendiğiniz oluyor mu yoksa tamamen siz kendi özgün ürünlerinizi mi tasarlıyorsunuz?

Londra’da eğitim aldığım dönemde, mücevher konusunda onlarca kitap çıkarmış bir eğitmenimiz mücevherlere ve onlarla ilgili kitaplara bakmamızı yasaklamıştı. “İlham almak istediğinizde doğaya, mimariye ve insanlara bakın yeter” derdi. Sanırım o zamanlardan kalma bir alışkanlık olsa gerek, ne trendleri takip ederim ne de başka markalar neler yapmış diye bakarım. Her zaman ana hedefim, anlatmak istediğim konuyu en iyi anlatacak mücevherleri tasarlamak oldu. Koleksiyonlarınızın anlattığı bir hikâye var ise trendler nedir diye incelemek yerine ilham aldığınız insanları, kültürleri inceleyip onu en iyi anlatan tasarımı yapmak sizin ana başlangıç noktanız oluyor.


Melie’nin tarzı nedir, ürün yelpazenizde neler var?

Mücevher, takan kişinin en değerli süsü olmasının dışında binlerce yıldır farklı amaçlarla da takıldı. Kimi zaman sosyal statümüzü, kimi zaman inandığımız inancı, kimi zaman bir aile yadigârı olarak ailemizin simgesini, kimi zaman da tüm bunların yanında işlevsellikleri ile takan kişiye özel bir deneyim kattı. Melie mücevherlerinin çıkış noktası; takanı süslediği kadar ona özel bir deneyim yaşatmaktı. Bu sebeple kadınların en özel anılarını saklayıp her zaman yanında taşıyabilecekleri minik değerli objeler niteliğinde mücevherler tasarlandım. Melie kadını, taktığı ‘Melie mücevheri’ ile sevdiğinin kokusunu boynunda taşırken, içinde en özel anlarını sakladığı madalyon kolyeler ile sevdiklerinin fotoğraflarını kalplerine en yakın yerde saklayabildi.
Yeni bir ‘Melie’ koleksiyonunu nasıl oluşturursunuz? İlham mı gerekiyor, sezonu mu var, nedir bunun sırrı?

İlham benim için şart... Daha çıkarmadığım ama tüm çizim ve hikâyesi hazır olan birçok koleksiyonum var. Hâlihazırda bulunan koleksiyonları çıkarırken daha renkli parçaları yaza saklamayı seviyorum o kadar...Laboratuvar pırlantası ya da sentetik taşlar hakkında düşünceniz nedir? Siz de ürünlerinizde kullanıyor musunuz?

Doğanın bize bahşettiği ender ve nadir bulunan taş ve metallerin, binlerce yıllık varoluş serüvenine hakim olmak benim için çok değerli. Bu sebeple biz Melie Jewelry olarak müşterilerimize sadece doğal taşları kullandığımız mücevherleri sunuyoruz. 


Bu sektörde de merdiven altı dediğimiz taklit ucuz ürünler var. Mücevher alırken nelere dikkat etmemiz gerekir? Sizin tavsiyeniz var mı?

Mücevher alırken, güvendiğiniz yerlerden almanız tabii ki çok önemli. Aldığınız mücevherin üzerinde damgası, size verilen bir sertifikası olması gerekir. Marka; size verilen sertifikada, mücevherinizde kullanılan değerli taşları ve metalleri yazmalıdır. Tabi ne yapılırsa yapılsın, her sektörde olduğu gibi suiistimale açık bir konu maalesef.


Melike Kapıcıoğlu için takı ve mücevherin anlam ve önemi nedir?

Her kadının kendisi ile bütünleşen bir mücevheri olmalı. Bu; büyük annelerimizden kalma bir parça ya da manevi olarak bağlandığınız yeni bir mücevher olabilir, hiç fark etmez. 

Bir mücevherin maddi değerinden öte onun manevi değeri beni cezbediyor. Ben bugün severek taktığım mücevherleri, ileride olursa kızıma, görürsem torunuma takarım düşüncesi ile takıyorum. Üzerinde onlarca güzel anı biriktirdiğim mücevheri kim bilir belki bir gün tüm hikâyesi ile sevdiğim başka birine emanet ederim. O da sevdiği başka birine. Mücevher manevi olarak bağlandığınızda öyle ölümsüz bir şey ki, sizi olmadığınız zamanlarda bile yaşatıyor. 


13