Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 147. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Mu varyantı için son noktayı koydular

12.09.2021

Bilim insanları Mu varyantını yakından izliyor. Mu, aşılardan veya önceki bir enfeksiyondan korunmaya veya direnme potansiyeline sahip olsa da Mu’nun daha yaygın hale gelmediği görüldü. Bu da Delta kadar endişe verici olmadığını gösteriyor. Ancak bilim insanları en çok Mu'nun aşı korumasına direnmesinden endişe duyuyor. Bu durum bilim çevrelerince 'kâbus senaryosu' olarak nitelendiriliyor.

Geçtiğimiz ay, Belçika'daki bir huzurevinde tam aşılı yedi yaşlı Kovid-19'dan hayatını kaybetti. Hepsine şimdi Mu olarak bilinen bir koronavirüs varyantı bulaşmıştı. Bu salgın, Mu'nun Delta da dahil olmak üzere diğer varyantlardan daha büyük bir tehdit oluşturup oluşturmadığı sorusunu gündeme getirdi.


Ancak hala böyle olduğuna dair bir kanıt bulunmuş değil. Business Insider'da yer alan habere göre, Mu varyantının aşıların sağladığı korunmayı aşmayı sağlayacak mutasyonlara sahip olmasına rağmen zamanla diğer varyantlara göre daha az yaygın hale geldiği görüldü.


Delta'ya göre daha büyük bir avantajı olan varyantların hızla vakalarda daha yaygın olması beklenirdi. Ancak tüm bulgular Mu'nun baskın olmayacağını gösteriyor.


Küresel olarak Mu’nun zirve yaptığı an, yeni koronavirüs enfeksiyonlarının %0,6'sını temsil ettiği Temmuz ortasındaydı. Koronavirüs genomlarını toplayan bir veri tabanı olan GISAID'den alınan verilere göre, bugün dünya çapındaki yeni enfeksiyonların sadece %0,1'ini temsil ediyor.


MU YAYILIYOR, AMA HALA ÇOK NADİR


Bu yıl Mu enfeksiyonun kayıtlara geçtiği 48 ülkeden sadece 10'unda geçen ay Mu vakası tespit edildi. En yaygın görüldüğü yer, Ocak ayında dünyanın ilk Mu vakalarının kayıtlara geçtiği Kolombiya. GISAID'e göre Mu, geçen ay ülkede tespit edilen yeni koronavirüs enfeksiyonlarının neredeyse tümünü temsil ediyor.


ABD, Meksika ve Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya ve Birleşik Krallık gibi birkaç Avrupa ülkesinde de son dört hafta içinde Mu vakaları kayıtlara geçti.


Ancak bir varyantın coğrafi olarak dağılmış olması, dünyada geniş çapta yayıldığı anlamına gelmez. Örneğin ABD'de Mu neredeyse her eyalette tespit edilse de geçen ay sıralanan yeni koronavirüs enfeksiyonlarının %0,2'sinden daha azını temsil ediyor.


Geçen hafta bir brifingde, "Konuyu çok yakından takip ediyoruz" diyen Başkan Joe Biden'in en üst tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci, "Şu anda bunu acil bir tehdit olarak görmüyoruz," diye de ekledi.


EN BÜYÜK KORKU: AŞI DİRENCİ!

Bilim insanları en çok Mu'nun aşı korumasına direnmesinden endişe duyuyor. DSÖ'nün COVID-19 teknik lideri Maria van Kerkhove, Associated Press'e, varyantın "sahip olduğu mutasyonların kombinasyonu nedeniyle bizi ilgilendirdiğini" söyledi.


Mu, başak proteini (virüsün hücrelerimizi istila etmesini sağlayan yüzeyindeki taç benzeri çıkıntılar ve) için genetik kodundan birkaç anahtar mutasyon taşıyor. Bu mutasyonlar Mu’yu, virüsü nötralize etmek için başak proteini hedefleyen aşılara veya önceden hastalığı geçiren bağışıklık sistemleri tarafından üretilen antikorlara karşı dirençli hale getirebilir.


3