Ekim sayımız çıktı! 


Dergimizin 148. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

MG, ilk şarj edilebilir hibrit modeli MG EHS PHEV’i Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyor

06.09.2021

İngiliz kökenli efsanevi otomobil markası MG (Morris Garages), elektrikli modeli ZS EV’nin ardından ürün gamındaki ilk şarj edilebilir hibrit modeli MG EHS PHEV’i Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyor. MG’nin C SUV segmentindeki yeni modeli EHS PHEV; göz alıcı tasarımı, geniş hacmi ve yüksek verimliliği sayesinde sınıfındaki rakiplerinden ayrışıyor. Yeni MG EHS PHEV, iki motorlu bir hibrit sisteme sahip. 122 PS (90  kW) güç üreten elektrik motoru ve 162 PS üreten 1,5 litre turbo benzinli motoru birlikte çalıştığında  elde ettiği azami 258 PS (190 kW) güç ve 370 Nm tork ile kullanıcıların beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. 16,6 kWsa’lik bataryasıyla 52 km elektrikli menzil sunan MG EHS PHEV, 100 km’de sadece 1,8 litre yakıt tüketiyor. PHEV, güvenlik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Benzinli versiyonu Euro NCAP’tan 5 yıldız alan modelde; Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Kör Nokta Uyarı Sistemi, Önden Çarpışma Uyarı Sistemi, Otomatik Acil Durum Freni, Şeritten Çıkma Uyarısı ve 360 derecelik kamera gibi gelişmiş sürüş destek sistemleri yer alıyor. 
Güçlü hibrit motor kombinasyonu

Yeni MG EHS PHEV, üst düzey verimlilik sunan güç aktarma teknolojileriyle hibrit bir otomobilin tüm avantajlarını kullanıcılarına yüksek bir performansla sağlıyor. Bu modelin benzinli versiyonunda da kendini kanıtlamış olan 1,5 litrelik turbo motor, 162 PS (119 kW) güç ve 250 Nm tork üretiyor. Hibrit sistemin elektrik motoru ise azami 122 PS (90 kW) güç ve 230 Nm‘ye ulaşabiliyor. Her iki motorun birlikte çalışarak ulaştıkları toplam 258 PS (190 kW) güç ve 370 Nm azami torkla hem yüksek yakıt ekonomisi hem de güçlü bir performans sunuyorlar. Aracın benzinli motoruna bağlı 6 vitesli şanzıman ile elektrik motorunu yöneten 4 vitesli şanzımanın bileşimiyle oluşan 10 vitesli otomatik  şanzıman, MG HSE PHEV’nin bu performansında önemli rol oynuyor. Bu yenilikçi şanzıman sistemi otomobilin sadece her zaman en doğru viteste olmasını sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda akıcı geçişlerle sürüş keyfini artırıyor. Hibrit motor sisteminin bu uyumlu ve verimli çalışması sayesinde, MG EHS PHEV, 0-100 km/sa hızlanmasını sadece 6,9 saniyede gerçekleştiriyor.
Elektrikli sürüşle hem çevreci hem de ekonomik 

Araçta yer alan 16,6 kWsa kapasiteli lityum-iyon batarya; sadece elektrik gücüyle aracın sıfır emisyon yayarak 52 km (WLTP) menzil sunmasını sağlıyor. Bu da, MG EHS PHEV’in şehir içinde günlük kullanım ihtiyacını elektrik enerjisiyle karşılayabilmesini sağlıyor. Araç, 3,7 kW kapasiteye sahip yerleşik şarj cihazı (on-board charger) ile halka açık AC şarj noktalarında yaklaşık 4,5 saatte tamamen şarj olabiliyor. Ayrıca MG EHS PHEV; sahip olduğu rejeneratif fren sistemi sayesinde yavaşlama sırasında açığa çıkan enerjiyi depolayarak, elektrikli menzilini optimize edebiliyor veya yakıt tüketimini azaltabiliyor. MG EHS PHEV, çevreci-yenilikçi motor teknolojisi sayesinde ortalama 43 gr/km (WLTP) CO2 emisyon salınımı değeri sunarken 100 km’de sadece 1,8 litre benzin tüketerek hem çevreci hem de ekonomik olduğunu ispatlıyor. 


Üstün MG Pilot Sürüş Destek Teknolojisi, azami düzeyde güvenlik sunuyor 

Üstün bir yol tutuşu için XDS elektronik diferansiyel kilidinin standart sunulduğu MG EHS PHEV, tasarım aşamasından itibaren özenle araca dahil edilen güvenli sürüş sistemleriyle destekleniyor. İçerisinde çok sayıda güvenlik unsurunu barındıran ve L2 (2.seviye) otonom sürüş sunan MG Pilot Teknolojik Sürüş Desteği, aracın güvenliğinde aktif rol oynuyor. Euro NCAP’ten 5 Yıldız alan benzinli versiyonundan transfer edilen MG Pilot, EHS PHEV ile standart olarak sunuluyor. Sistem kapsamında bulunan çok sayıdaki güvenlik özellikleri arasında bulunan Aktif Acil Durum Fren Sistemi, otomobil, bisiklet veya yaya ile olası bir çarpışmayı önlemek için frenleme yapıyor. Şeritte Kalma Yardımcısı; aracın şerit dışına çıktığını algıladığında otomatik olarak müdahale ederken, Kör Nokta Tespit Sistemi ise yan şeritte ve yakında seyir eden araçlara karşı sürücüyü görsel olarak uyarıyor. Adaptif Hız Sabitleyici, hız ve takip mesafesini sürekli ölçerek aracın hızını öndeki araca göre uyarlıyor; yol boş olduğunda ise sürücünün belirlemiş olduğu hıza çıkarak güvenli ve konforlu bir şekilde yol alınmasını sağlıyor. Hız Destek Sistemi ise hız sınırlaması tabelalarını okuyarak sürücüye mevcut hız sınırını gösteriyor. 55 km’nin altındaki hızlarda da Trafikte Sürüş Sistemi devreye alınabiliyor. Buna göre sistem, öndeki aracı takip ederek frenlemeyi ve hızlanmayı sağlıyor. Aracın Luxury donanım seviyesinde standart olarak sunulan 360 derece kamera sistemi özellikle park manevralarını kolaylaştırarak sürücüsünü destekliyor.


Premium seviyede konfor ve teknolojiyi sunan iç mekan

MG EHS PHEV’in iç mekanında kullanılan malzemeler ve işçilik aracın kalite hissini kuvvetlendiriyor.  Sürücüyü saran konforlu koltuklar en ideal sürüş pozisyonunu sağlıyor. Piyano tuşu görünümlü düğmeler, türbin tasarımlı havalandırma ızgaraları ve yumuşak yüzeyli kapı döşemeleri aracın teknolojik yanına vurgu yaparken kalite ve konfor alanlarındaki iddiasını da ortaya koyuyor. Aracın 12,3 inçlik dijital gösterge paneli, sürücüye aracını kullanırken ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri sunarken Apple CarPlay ve Android Auto özelliğine sahip 10,1 inçlik dokunmatik ekran hem araç ayarlarına hem de bilgi-eğlence sistemine kolaylıkla kumanda edilmesini sağlıyor. MG EHS PHEV arka koltuk alanında ayarlanabilir koltuk sırtı, çift havalandırma ızgarası, iki adet USB soketi, katlanabilir orta kol dayanağındaki saklama alanı ve bardak tutucuları gibi özellikleriyle tüm yolcularına üst düzey bir konfor sunuyor. 

17