Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 147. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Prof. Dr. Serdar Dağ, Nikotinamid Adenin Dinükleotit'in faydalarını Quality'e anlattı

01.08.2021

NAD veya “Nikotinamid Adenin Dinükleotit”; vücudumuzdaki hücrelerin enerjiyi üretmesine yardımcı olan, doğal olarak oluşan bir niasin enzimidir. Oksijen ve glikoz eksikliği gibi NAD eksikliği de hücreyi ölüme götürür. Yiyeceklerden aldığımız enerjiyi hücresel enerjiye dönüştürerek yapar. Laboratuvar tarafından üretilen NAD’ın hastalara doktor tarafından verilmesi birçok hastalığın tedavisine destek için umut olmuştur. Hücre enerji düzeyini arttırarak hücrenin hastalığa karşı direncini arttırır. Vücudumuzun savunma mekanizmasını olabildiğince arttırır.


NAD, ruhsal regülasyonla ilişkili bir nörotransmitter olan vücudunuzun serotonin seviyelerini arttırır ve depresyon ve anksiyete belirtilerini iyileştirebilir. Diğer işlevler arasında NAD, yaşlanmayı geciktirmede önemli bir rol oynar. NAD, hücrenin enerji üreten elamanı olan mitokondri üzerinde çalışır ve vücut yaşlandıkça kısalan, kromozomların uçlarında bulunan, koruyucu kapaklar olan telomerlerin uzunluğunu arttırır. Vücut doğal olarak NAD üretir; fakat koenzimin genel seviyeleri zamanla azalır. Bu da yaşa bağlı patolojilere yol açan hücresel değişikliklere yol açar. NAD seviyesi yeterliyse DNA hasardan korunmuş olur.


Travma sonrası stres, kaygı, depresyon, çeşitli nedenlerle oluşan beyin hasarı, Alzheimer, Parkinson, kanser, Nörodejeneratif hastalıklar (ALS, beyin hücre kayıpları…vs gibi),  alkol ve uyuşturucu madde kullanmak, yaşlanma gibi bir çok etken doğal NAD miktarını azalır. Bu durumda vücudumuz yeterince enerji üretemez böylece hastalıklar ve NAD eksikliği hücreleri tahrip etmeye başlar. Örnek verecek olursak ; NAD otomobilin yakıtına benzer, yakıtınız azaldıysa enerji üretemez ve sisteme zarar vermeye başlar.
Daha fazla ruh hali ve farkındalık

NAD Terapisi, bireye enerji sağlayarak daha fazla ruh hali ve farkındalık sağlar. Ayrıca yaşlanma sürecini yavaşlattığı iddia edilmiştir. Ayrıca alınan NAD ile hücrelerin yaşama kalitesi artar ve vücudumuzu yöneten DNA, zarardan kurtulmuş olur. Esas kullanım amacı hastalıklardan kişiyi korumak olan NAD tedavisi; tedavisi henüz tam yapılamayan ve şifa ile sonlanmayan ALS, dejeneratif beyin hastalığı, beyin felci, şeker hastalığı gibi hastalıklarda yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır. Amaç enerji miktarını arttırarak; hücrelerin zararını azaltmak ve ölümünü engellemeye çalışmaktır.


16