Ekim sayımız çıktı! 


Dergimizin 148. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek?

27.07.2021

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının mimarlarından Profesör Neil Ferguson 'eski normale' dönüş için tarih verdi.

Dünya tabiri caizse iki yıldır koronavirüsün (Kovid-19) pençesinde...


Dünya genelinde 4 milyondan fazla insanın hayatına mal olan virüs eski normallerimizi geride bırakmamıza neden oldu.


Virüse karşı pek çok aşı geliştirildi. Bilim insanları ilaç için de pek çok çalışma yürütüyor. Dünya genelinde 4 milyar doza yakın aşı yapılırken bu durum sayesinde tünelin ucundaki ışığı görmeye başladık. 


Peki pandemi ne zaman bitecek? Herkesin aklındaki bu soruya İngiltere'den yanıt geldi.


İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, koronavirüs pandemisinin büyük bir kısmını Eylül ayı sonuna kadar arkamızda bırakacağız.


Tecrit fikrinin en büyük Savucularından olduğu için ülkede 'tecrit mimarı' olarak anılan Profesör Neil Ferguson, aşının etkisine dikkat çekti ve 'Salgının büyük kısmını sonbahara kadar geride bırakacağız' dedi.


İlk karantinada kilit rol oynayan Imperial College'da görevli olan bilim insanı bu dönemde vakalarda bir artış olabileceğini, ancak ölen ya da ciddi şekilde hastalanan insan sayısının azaldığını belirtti.Ülkede yayınlanan 'Today' isimli programda konuşan bilim insanı sözlerine şöyle devam etti;


Aşıların etkisi hastaneye yatış ve ölüm riskini azaltmada çok büyük oldu. Eylül veya Ekim sonunda pandeminin büyük bir kısmını arkamızda bırakacağımıza eminim.'


Ferguson bu durumun aşılamadaki hız ile doğru orantılı olacağının altını çizdi.


EN ÇOK AŞI ÇİN'DE YAPILDI


Öte yandan dünya genelinde 3 milyar 880 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapılırken Çin 1 milyar 550 milyon dozla en fazla aşı yapılan ülke oldu.

3