Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 145. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Selçuklu Otizmli Bireyler Vakfı ile otizmli bireylerin yanında ailelerine de eğitimler veriliyor

17.07.2021

Türkiye’nin otizm alanında en kapsamlı ve en büyük merkezi olma özelliğine sahip Selçuklu Otizmli Bireyler Vakfı (SOBE), 2016 yılında Konya’da kuruldu. 


Otizmli bir ailenin “otizmli evladımı bırakacak yerim olmadığı için yıllardır ameliyatımı bile olamıyorum.” demesiyle başlatılan hareket ile otizmli bireyler için bütün ihtiyaçlara en iyi cevabı verecek bir merkez olarak tasarlandı.   


Otizmli bireye sahip olan aileler, mimarlar, bu alanda hizmet veren dernek ve vakıflar, yurt içinde ve yurt dışında yapılan incelemeler doğrultusunda otizmli bireyler için en uygun ve ihtiyaçlara en iyi cevabı verebilecek bir merkez kurma kararı aldı. Projenin sürdürebilir olması için, 2016 yılında merkezin bir vakıf tarafından yürütülmesine karar verilerek; dönemin Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Selçuklu Belediye Başkanı, rektör ve akademisyenlerden oluşan 31 kişilik mütevelli heyeti ile Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim (SOBE) Vakfı kuruldu. 21 bin metrekare alan üzerinde faaliyet gösteren  SOBE Vakfı, terapilerle desteklenen eğitimin etkisinin çok daha hızlı ve kalıcı olduğuna inanarak otizmli bireyler için binicilik, yüzme ve spor eğitimleri veriyor. 
Bunun yanında su altında yüzen, at üzerinde dörtnal giden, bisiklet süren, masa tenisi oynayan öğrenciler yetiştirerek ulusal ya da bölge şampiyonalarında derece almalarını sağlıyor. SOBE Vakfı, eğitim ve terapi programları ile hizmet alan öğrencilerine vakıf tarafından burs vererek otizmli bireylerin eğitimlerini bireysel ve kişiye özel bir program, yöntem ve materyal ile sunuyor. Vakıfta öğrencilerin her birine özel yıllık eğitim programları hazırlanıyor. Merkezde eğitim gören öğrencilerin hepsinin farklı bir ders programı bulunuyor. Bazıları haftada iki gün bazıları ise haftada üç gün derse gelebiliyor. Tüm hafta boyunca eğitimlerine devam eden minik öğrenciler de mevcut.Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim AltayOtizmli bireyler için sağladığı eğitim ve rehabiltasyon programlarının yanında otizmli bireylerin ailelerinin ve akrabalarının yaşadıkları sosyal eksikliği atölyeler, etkinlikler ve eğitimler ile gideriyor. Velilere yönelik talep edilen branşlarda kurslar açarak çocuklarını derse bıraktıktan sonra bekleyecekleri vakti, kendilerine ayırabildikleri verimli bir zamana dönüştürüyor. Kokulu taş, keçe ve şiş örgü gibi kurslarda anneler el emeği ile ürünler ortaya çıkartıyor.  Ailelere yönelik kaygı ve tükenmişlik düzeylerinin azaltılması ile eş ilişkilerinin geliştirilmesini amaçlanarak 8’er haftalık eğitimler veriliyor. 

SOBE’de istihdama yönelik projeler de bulunuyor.  Konya’da bulunan otizmli bireylerin toplumsal yaşama entegrasyonları, bağımsız yaşama katılabilmeleri ve yaşam kalitelerini artırmaları için yararlanabileceği yenilikçi bir istihdam ve eğitim modeli tasarlanacak. Geliştirilen aile katılımlı istihdam ve eğitim modelinin pilot uygulaması ile sürekliliğini sağlayabilmek için Konya’da bulunan otizmli bireylerin yararlanabileceği bir sosyal girişim merkezi kurularak atölyelerde uygulanması sağlanacaktır.  


3