Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 147. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Eşi Randy ile birlikte kurdukları Kemer Gıda ile önce gıda, ardından da alkollü içecek ithalatına başlayan Figen Mays, şirketin 31 yıllık hikâyesini Quality'e anlattı

01.07.2021

Sektöre girdiğimizde sommalier yoktu. 21 yıl önce Türkiye Sommelier Derneği’ni kurduk Garsonları yurtdışında eğittik bugün Dünya çapında sommelier arkadaşlarımız var. 


İlk ithalatı Amerikalı eşi oldu 

Amerikalı eşi ile birlikte Türkiye’nin güzelliklerini keşfederken Kapadokya’da yedikleri ıstakozun fahiş fiyatı nedenini araştırdıklarında ülkemizde bazı tropikal meyvelerden, peynir çeşitlerine dek gastronomik gıdaların olmadığından yola çıkarak 1990 yılında eşi Randy ile birlikte kurdukları Kemer Gıda ile önce gıda, ardından da alkollü içecek ithalatına başlayan Figen Mays  ile 31 yıllık hikâyenin geldiği noktada üretimine başladıkları Mercan Rakı’nın hikâyesine dek, Yeniköy’deki evlerinde keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.   


Figen Hanım sizi tanıyoruz ama Figen Mays’ı tanımayanlara nasıl anlatırsınız?

Öncelikle teşekkür ederim. Fransız okulundan mezun oldum arkasından Boğaziçi Üniversitesi’ni bitirdim sonra Amerika’ya bir mastera gideyim dedim. Amerika’da kalamayacağımı anladım çünkü Türkiye’yi çok seviyordum ve başka ülkede yaşamak istemiyordum. Fakat orda ilk ithalatımı gerçekleştirdim. Eşim Randy ile New York’ta tanıştım ve aşık oldum.  Dedim ki beni seviyorsan gel Türkiye’de yaşayalım. O da bir bakayım yapabilir miyim diye 2 pantolon 2 t-shirt ve bir spor ayakkabıyla ile geldi ve bir daha hiç gitmedi.

 

Eşinizle tanışıp buraya geldikten sonra mı Kemer Gıda’yı kurdunuz?  

Biz şirketimizi kurmadan Türkiye’yi gezdik. Eşim nasıl bir ülke olduğunu gördü ve hayran kaldı.  Ben de onunla beraber hiç gitmediğim yerleri keşfettim ve ülkeme bir kere daha aşık oldum. Bu seyahatlerden birinde Kapadokya’da bir ıstakoz yedik. Hesabı ödediğimizde ithalat fikri doğdu…
Istakoza ödenen para, Kemer Gıda’nın kurulmasına vesile oldu demek ki. 

O restorandaki yemekte Türkiye’deki gastronomide neyin eksik olduğunu ve neyin gelişmesi gerektiğini o yemek bize öğretti. Yemekte ıstakoza o kadar yüksek bir ücret ödedik ki Türkiye’de ıstakoz yenmesi havyar yenmesi çok ekstrem bir şey gibi görünüyor ama o kadar turistin geldiği bir ülkede aslında gastronomi çıtasının yükselmesi, daha iyi restoranların olması, turistlerin Türkiye’de daha çok para harcaması için bizim birtakım dünya seviyesinde restoranlara ve orda kullanılan malzemelere ihtiyacımız olduğunu anladık. Bunun içinde sadece ıstakoz yok. Peynirler, alkollü içecekler, uzak doğu mutfağı ürünleri ve birçok gıda var. Biz şunun farkına vardık; Türkiye’ye bu ürünleri ithal edersek ülkede bu ürünlerin tüketimi artacak, turistik tesisler artacak ve Türkiye’de gastronomi çıtası yükselecek. Türkiye’de bunu sağlamak için o malzemelerin gelmesi ve daha sonra da yerli üreticinin bu ürünleri üretmesini sağlayacak bir ortam lazım.

Biz 1990 senesinde işe başladığımız zaman 5 yıldızlı oteller daha yeni yeni açılıyordu. Otellerin hepsine ihtiyacı olan peynirleri şarküterileri, uzak doğu soslarının, Fransız yemeklerinin hepsinin ithalatını yaptık ve zaman içinde o ürünlerde Türkiye’deki üreticiler tarafından üretilmeye başlandı. 

Biz bir nevi bir arge çalışması yapmış olduk. Sonuçta Türkiye’de art arda 5 yıldızlı oteller iyi restoranlar açılmaya başladı ve gastronomi çıtası yükseldi. Biz o dönemin şahitlerinden ve kurucularındanız diyebilirim. 
Kemer Gıda bünyesinde bir de alkollü içecek departmanı var. Yani ADCO Gıda. Gelişimi ve verdiği hizmetleri anlatır mısınız?

1994 senesinde Türkiye’ye ilk ihraç şarap getirmek için özel izin çalışmalarına başladık. Tekelden 5 yıldızlı oteller ve restoranlara tedarikçi olmak için özel izinler aldık. Gelen ürünler sadece belli noktalarda satılmak için geldi. O dönemlerde ülkemizde şaraptan anlayan menüye göre sunum yapabilen personel sıkıntısı vardı. Biz de eşim Randy ile 2000 senesinde “Türk Sommalier Derneğini” kurduk. Onlarca genç ve yetenekli şarap garsonunu yurtdışına götürüp eğittik. Çok başarılı oldular ve şarap kültürümüz gelişti. Çok başarılı olduk ve Yurtdışındaki üreticiler de ülkemize gelmeye başladı.  

Bu da yerli üreticilere bir güç verdi ve bugün baktığınız zaman 94’lerde şarap dünyamız çok kısıtlıydı. Şimdi onlarca yüzlerce butik üreticimiz var. Üretim ve tüketim gittikçe artıyor. Bizim burada bir aracı olduğumuzu ve sektörün önünü açtığımızı düşünüyorum. 


Kemer Gıda ve alt şirketi ADCO Gıda olarak ithal ettiğiniz kaç kalem ürün var?

Alkolde üç binden fazla kalem, iki bin kadar da gıda da var. Toplam beş-altı bin kalem ürün ithal ediyoruz.


Gıda ve alkollü içecek zor bir sektör sanıyorum. Pandemide mekanlar da kapalıydı. Nasıl aştınız bu zor dönemi? 

Her işin zorluğu olduğu gibi bizim işimizin de zorlukları var. Zorluklar bizi yıldırmıyor çünkü inanıyoruz ki yaptığımız işin topluma bir faydası var. O da Türkiye’deki gastronomi çıtasını yükseltmek ve Türkiye’nin de bir gastronomi destinasyonu haline gelmesini sağlamak için faydamızın olması.  

Çünkü burada yerli üreticiyi koruyup, daha iyi ürünler üretmesini sağlarken, bir yandan da gastronomide çok yüksek kalitede ama az miktarda Türkiye’ye gelen hedefi de gastronomi çıtasını yükseltmek için çaba sarf ediyoruz. 

Örneğin; biz işe başladığımız zaman ekvatordan Kolombiya’dan tropikal meyve ithal ettik, uçakla geldi. Belli bir Pazar oluşunca da şimdi o tropikal meyveler Antalya’da, Alanya’da, Adana’da üretilmeye başladı. Bu açıdan baktığımızda bizim de bir faydamız olduğunu düşünüyorum ve bu devam etmeli.  Ancak o zaman biz bir kültürler kavşağı olmaya devam ederiz, dünya gastronomisinde yerimizi alırız ve büyütürüz. Tabi ki yerli ürün ve üretici korunmalı. Bizim sıkıntımız ithalat yaptığımız ülkemizde olmayan değişik peynir çeşitleri, değişik soslar gibi ürünlerin ithalatının kısıtlanması. Asıl problem biraz burada ama inşallah bu problemler çözülür diye unut ediyorum.BU MUHTEŞEM RÖPORTAJ VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 145. sayısı, 1 Temmuz'dan itibaren Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.


13