Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 147. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Levon Kordonciyan, ünü Hollywood'a ulaşan markanın tarihini ve vizyonunu Quality'e anlattı

01.06.2021

İskender Smokin’in Rize Çamlıhemşin’de 123 yıl önce başlayan hikâyesini günümüzde dördüncü kuşak Levon Kordonciyan ile ünü Hollwood’a kadar uzandı. 


“Altın kordon imalatçısı İskender Bey, 10 oğlu ve hanımı ile Rize’den İstanbul’a gelip, Kapalıçarşı Çuhacı Han’da bir pasaj satın alıyor. Dokuz oğlunu kuyumculukta eğitirken, en küçük oğlu Levon Usta’yı Sultanhamam’da usta bir Rum terzinin yanına vermiş. Kılık kıyafet devrimi ile birlikte Atatürk, Levon Usta’yı, yanında altı kişilik bir ekip ile Paris’e yollamış. Levon Usta Paris’te ceketatay, bonjour, redingot ve frak eğitimi almış. Eşi ile Paris’te tanışmış ve ikinci kuşak Leons, orada doğmuş. 


Eğitim bitip İstanbul’a geldiğinde Sultanhamam’da ilk Havuzlu Han’da atölyesini açımış ve başta Atatürk olmak üzere dönemin devlet adamlarına, paşalarına kıyafetler yapmış. Levon Usta Leons Usta’yı yetiştiriyor, o rahmetli olunca, oğlu Leons Usta ve onun oğlu İskender Bey, şu an son kuşak temsilci olan Levon Kordonciyan’ı yetiştirmiş. 


Levon Bey o günleri şöyle anlatıyor, “7 yaşında dedemin atölyesine gittim. Kömürlü ütüler, Rize’den gelen ve benim hâlâ kullandığım demir rayından yapılmış el yapımı makasla birlikte eğitim gördüm. Dedem birkaç ay insanları izletti bana. Çünkü Sultanhamam’da çok klas insanlar vardı. Kişiliklerini, ayakkabılarını, çantalarını, şapkalarını, paltolarını dikkatle inceledim. Yedi yaşımda Sultanhamam’da başladığım terzilik eğitimini, el işçiliği ve ayakkabı yapımı ile de zenginleştirdim.” 
“Kendime bile rakip olamadım”

Levon Kordonciyan, smokin atölyesinin  yalnızca Harbiye’deki bu terzihane ile kalacağının altını çizerek şunları söylüyor: “Bana takım elbise diktirmeye geliyorlar. Her kişiye yalnızca bir tane dikiyorum. Çünkü sonra kalite bozulur. Ben kendime bile rakip olamadım. Kendimle bile yarışamadım smokin işinde.   İnsanlara uygun ayakkabı üreterek, smokin dışında ayakkabılara da lüksü getirdik. Ayrıca ipek pudralı çoraplar sunuyoruz. Ayrıca bir davette yanındaki hanımefendinin giydiği kıyafetin renginde papyon ve mendil yapıyoruz.”


Hollywood’a kadar ulaşan bir marka 

Levon Kordonciyan, Amerika’ya, yani smokin cennetine smokin yollayan adam olarak anılıyor. 2009 yılında İhracat Birinciliği olan Kordonciyan markanın sınırları bu denli aşabilmesinin hikâyesini ise şöyle anlatıyor:

“Yıllar önce Sean Connery, Atatürk’ün kıyafetlerinin izini sürerek, buradaki Bond filmleri çekimleri sırasında Hagopyan Han’a geliyor ve dönemin Bond filmlerinin kıyafetlerini Leons Usta’ya diktiriyor. Daha sonra birçok filmin kostümleri için öncülük ediyor. “Baba”, “Indiana Jones”, “İyi Kötü Çirkin” gibi. Ayrıca, Frank Sinatra’ya meşhur şal yakalı ceketi yapıyor. 

Günümüzde ise “Casino Royal”, “Soysuzlar Çetesi” filmlerinin kostümlerinin yanı sıra Oscar Törenlerinde yüzlerce oyuncunun kıyafeti Levon Kordonciyan imzası taşır. Obama’ya smokin yapıp, yollayan, Robert De Niro, Jack Nicholson, Hugh Jackman, smokin ve frak tasarladığı ünlüler arasında. 


5