Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 144. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

İçişleri Bakanlığı normalleşmenin detaylarını paylaştı

01.06.2021

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. 


Genelgeye göre; tam gün sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı pazar günlerinde vatandaşlar ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek. İki doz aşı olan 65 yaş üstü ile 18 yaş altı için ekstra sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak. Ancak aşı olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar sadece 10.00-14.00 arasında sokağa çıkabilecekler. Pazar günleri ise tam gün yasağa tabi olacaklar. Kapalı yüzme havuzları, hamam, saunma ve masaj salonları kapalı kalmayı devam edecek. Kahvehane, kıraathane gibi yerlerde oyun oynanmayacak. Düğünler ise nikah töreni şeklinde ve açık alanlarda yapılabilecek. Yiyecek-içecek ikramı yapılamayacak ve en fazla 100 davetliye izin verilecek. 15 Haziran Salı gününden sonraki nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek-içecek ikramı yapılabilecek. Nişan ve kına gibi etkinliklere 1 Temmuz'dan sonra izin verilecek.


Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 22.00-05.00 saatleri arasında; Pazar günleri ise Cumartesi günü saat 22.00'den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00'de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.


SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI 

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebileceklerdir.


Sokagˆa c¸ıkma kısıtlaması uygulanan su¨re ve gu¨nlerde ekmek u¨retiminin yapıldıgˆı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı is¸ yerleri ile bu is¸ yerlerinin sadece ekmek satan bayileri (sadece ekmek ve unlu mamul satıs¸ı ic¸in) ac¸ık olacaktır. Vatandas¸larımız ekmek ve unlu mamul ihtiyac¸larının kars¸ılanması ile sınırlı olmak ve arac¸ kullanmamak s¸artıyla (engelli vatandas¸larımız haric¸) ikametlerine yu¨ru¨me mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı is¸yerlerine ait ekmek dagˆıtım arac¸larıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satıs¸ yapılmayacaktır.


Yabancılara yo¨nelik sokagˆa c¸ıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında gec¸ici/kısa bir su¨re ic¸in u¨lkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, gec¸ici koruma statu¨su¨ndekiler veya uluslararası koruma bas¸vuru ve statu¨ sahipleri dahil olmak u¨zere turistik faaliyetler kapsamı dıs¸ında u¨lkemizde bulunan yabancılar sokagˆa c¸ıkma kısıtlamalarına tabidirler.


Kendi ihtiyac¸larını kars¸ılayamayacak durumda olan ileri yas¸ gruplarındaki veya agˆır hastalıgˆı olan vatandas¸larımızın 112, 155 ve 156 numaraları u¨zerinden bildirdikleri temel ihtiyac¸ları, VEFA Sosyal Destek Gruplarınca kars¸ılanacak olup, bu konuda gerek personel go¨revlendirilmesi gerekse ihtiyac¸ların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.


As¸ı hakkını kullanarak iki doz as¸ı olmus¸ olan 65 yas¸ ve u¨zeri vatandas¸larımız ile 18 yas¸ altı genc¸ler ve c¸ocuklarımızla ilgili olarak, herkes ic¸in uygulanan sokagˆa c¸ıkma kısıtlamasının dıs¸ında ayrıca bir sokagˆa c¸ıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

As¸ı hakkı bulunmasına ragˆmen as¸ı olmayan 65 yas¸ ve u¨zeri vatandas¸larımız pazar gu¨nleri dıs¸ındaki digˆer gu¨nlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokagˆa c¸ıkabilecekler; pazar gu¨nleri ise tam gu¨n sokagˆa c¸ıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.

Sokagˆa c¸ıkma kısıtlamasına tabi olup olmadıgˆına bakılmaksızın 65 yas¸ ve u¨zeri vatandas¸larımız ile 18 yas¸ altı genc¸ler ve c¸ocuklarımız s¸ehir ic¸i toplu ulas¸ım arac¸larını (metro, metrobu¨s, otobu¨s, minibu¨s, dolmus¸ vb.) kullanamayacaklardır.


S¸EHI·RLERARASI SEYAHAT KISITLAMASI 

Kademeli normalles¸me do¨neminin ikinci etabında; sadece sokagˆa c¸ıkma kısıtlaması uygulanan su¨re ve gu¨nlerde s¸ehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanacak olup sokagˆa c¸ıkma kısıtlaması uygulanmayan su¨re ic¸erisinde s¸ehirlerarası seyahate ilis¸kin herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyecektir.


KAFE VE RESTORANLAR 

Yeme-ic¸me yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi);

- Sagˆlık Bakanlıgˆı Salgın Yo¨netimi ve C¸alıs¸ma Rehberinde belirtilen tu¨m kurallara uyulması, masalar arasında her yo¨nden 2 metre, yan yana sandalyeler arasında 60 cm mesafe bırakılması,

- Aynı anda aynı masada ac¸ık alanlarında u¨c¸, kapalı alanlarında ise ikiden fazla mu¨s¸teri kabul edilmemesi,


KAFE VE RESTORANLAR 

Yeme-ic¸me yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi);

- Sagˆlık Bakanlıgˆı Salgın Yo¨netimi ve C¸alıs¸ma Rehberinde belirtilen tu¨m kurallara uyulması, masalar arasında her yo¨nden 2 metre, yan yana sandalyeler arasında 60 cm mesafe bırakılması,

- Aynı anda aynı masada ac¸ık alanlarında u¨c¸, kapalı alanlarında ise ikiden fazla mu¨s¸teri kabul edilmemesi,


14 Nisan 2021 tarihinden bu yana faaliyetlerine ara verilmis¸ durumda olan;

- Sinema salonları,

- Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, c¸ay bahc¸esi gibi yerler,

- I·nternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları,

- Halı sahalar, spor salonları, ac¸ık yu¨zme havuzları,

- Lunaparklar ve tematik parkları,

Faaliyet alanında bulunan is¸yerleri;

- Sagˆlık Bakanlıgˆı Salgın Yo¨netimi ve C¸alıs¸ma Rehberinde her bir is¸kolu/faaliyet alanı ic¸in ayrı ayrı belirlenen kurallara eksiksiz uyulması,


- Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, c¸ay bahc¸esi, c¸ay ocagˆı gibi yerlerde herhangi bir s¸ekilde oyun (kagˆıt-okey, tavla dahil) oynanmaması, aynı anda aynı masada ac¸ık alanlarında u¨c¸, kapalı alanlarında ise ikiden fazla mu¨s¸teri kabul edilmemesi,

- Sinema salonlarında % 50 kapasite (bir koltuk dolu bir koltuk bos¸) sınırına uyularak 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren (Pazar gu¨nleri haric¸) 07.00-21.00 saatleri arasında faaliyet go¨sterebileceklerdir.


O¨te yandan kapalı yu¨zme havuzları, hamamlar, saunalar ve masaj salonları, nargile salonu/kafeleri ile gazino, taverna, birahane gibi is¸yerlerinin faaliyetlerine yeni bir karar alınıncaya kadar ara verilmesine devam edilecektir.

3