Kasım sayımız çıktı! 


Dergimizin 149. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Doctors Hair Center Klinik Direktörü Yeşim Alkan’dan tatilden önce bakım yapmayı düşünenler için önemli açıklamalar

02.05.2021

İş yoğunluğu dışında ailemi ihmal etmemeye çalışıyorum. İnsanın çocuklarına olan sevgisi iş hayatındaki süreci de besliyor.


Bahar aylarının gelmesiyle tatilden önce kişisel bakım araştırmaları da başladı. Saç bakımı ve zayıflamak ise bu araştırmaların başında geliyor. Kim plajlarda saçı ve fiziğiyle en güzel pozları vermek istemez ki? 


Erkek ya da kadın ayırmaksızın tatilden önce bakım yapmayı düşünenler için Doctors Hair Center Klinik Direktörü Yeşim Alkan’a doğru adımları sorduk. Güzel formunu sağlıklı beslenmesine borçlu olduğunu söyleyen Alkan, havuz ve denize âşık olanlar için saç bakımı tavsiyesinde bulundu. İşte tatilden önce bakım haritası…


Pandemi herkesin kişisel bakımı için değerlendirme süreci oldu. Bahar aylarındayız. Sizce bu ayda saçla ilgili planları olanlar nereden başlamalı?

Pandemi dönemi herkesin biraz kendiyle baş başa kalmasını sağladı. Dolayısıyla bu süreçte hayallerin erteleyenler ya da kişisel bakımını ihmal edenler araştırmaya başladı. Saç bakımı da bu ihmallerden biri oldu. Saç dökülmesiyle baş edemeyenler saç için tedavi yöntemlerini ve saç ekimini araştırmaya başladı. Saç ektirenler ilk etapta ortaya çıkan görüntüden rahatsız olduğu için evde geçirilen zaman fırsat oldu diyebiliriz. Yaz döneminde biliyorsunuz havuz ve deniz saçları etkiliyor. Dolayısıyla saçlara bahar detoksu yapmakta fayda var. Bahar aylarında saçla ilgili planı olanlar her şeyden önce bir uzmanla tanışmalıdır. Çünkü herkesin saç dökülme nedeni farklı olduğu gibi kişiye göre uygulanan tedavi de farklıdır. Örneğin, saç ekimine ihtiyacı olan biri uzun süre doğal ürünler kullansa da faydasını göremeyebilir ya da kendini kel sanan biri belki de basit tedavilerle saç ektirmeden de fayda görebilir.


Erkek saç bakımı ve kadın saç bakımı arasındaki farklar nelerdir? 

Saç bakımı denildiğinde her ne kadar akla ilk gelen kadınlar olsa da aslında erkekler bu konuda kadınlara göre daha hassas. Her erkek aynaya baktığında saç ve sakal uyumunu görmek ister. Saç bakımında kadınlar düzleştirici ya da fön makinelerini daha sık kullandığından dökülme ya da kırılmalar daha sık görülür. Bu nedenle kadınlar saç bakımında doğal ürünleri mutlaka kullanmalıdır. Erkeklerde ise saç şekillendiriciler ve spreyler gibi kimyasal ürünler saç dökülmesine neden oluyor. Bu nedenle saç yapısına uygun ürün tercih edilmelidir.
Şu an saç ekiminde erkekler ön planda. Sizce erkekler geçmiş yıllarda da bu kadar saçı ya da sakalı önemsiyor muydu? Neden şu an zirvede? 

Aslında evet. Geçmiş yıllardan beri saç ve sakal erkekler için hep önemliydi. Uzun saç, örgü, kısa saç, bıyık ve sakalın medeniyetleri ve devletleri temsil ettiğini tarih kitaplarında, savaş filmlerinde ve temsili resimlerde de görüyoruz. Yani erkeklerin saç ve sakala verdiği önem binlerce yıl öncesine dayanıyor. Hatta birçok devlette saç ve sakal gücün simgesiydi. O zamanlar imkânlar kısıtlıydı belki. Fakat şimdi teknoloji sayesinde bir dokunuşla aynaya baktığında mutlu yüzler, kendiyle barışık erkekler görüyoruz. Artık insanlar kendine bakmayı seviyor ve Türkiye bu alanda bir numara. O yüzden saç ekimi şu an zirvede diyebiliriz. Biz de Doctors Hair Center olarak insanların özgüvenlerine dokunmak ve buna ortak olmaktan gurur duyuyoruz. Çünkü bir insanın mutluluğuna şahit olmak şu devirde en önemli şey diye düşünüyorum.


Yurt dışında da birçok etkinliğe katılıyorsunuz. Hatta geçenlerde Ukrayna’daydınız. Diğer ülkelerde saç ekimini kıyasladığımızda ne gibi farklar gördünüz?
Bu yıl ikincisi düzenlenen Ukrayna Uluslararası Saç Cerrahisi Kongresi (USHRS)’nde ülkemizi temsil ettim. Kongrede dünyanın farklı ülkelerinden gelen cerrahlar estetikte ve saç ekiminde kullanılan yöntemlerle ilgili sunumlarını paylaştı. Bu noktada medikal turizmde ülke olarak ne kadar ileride olduğumuzu söyleyebilirim. Koronavirüs salgını devam ederken de Türkiye’nin estetik ve saç ekimi konusunda çalışmalarına katkı sunmaya devam edeceğiz. Her şeye rağmen işimizin başındayız bence bizi geleceğe taşıyan da her koşulda işini başarılı yapma arzusu olacak.

Hem çok yoğun çalışan hem de formunuzu çok iyi koruyan bir iş kadınısınız. Bu enerjinizi neye bağlıyorsunuz?
Öncelikle teşekkür ederim. İster istemez göz önündeyiz ve insanlara bir hizmet sunuyoruz. Bunun için de her şeyden önce kendimi de ihmal etmemeye çalışıyorum. Karadeniz kızıyım, çocukluğumdan beri sebze ve balık ağırlıklı besleniyorum. Bende o coğrafyanın bir parçasıyım ve beslenmemi neredeyse aynı şekilde sürdürmeye çalışıyorum diyebilirim. Hayatımın her alanında hep yoğun biri oldum. Bu tempoya rağmen düzenli beslenmeye dikkat ediyorum. Haftada iki gün pilates yapıyorum.

Yoğunluk demişken iş hayatı dışında neler yapıyorsunuz? Hem başarı bir iş kadını hem de anne olmak zor mu?
Her şeyden önce bir anneyim. Dolayısıyla çocuklarıma ve aileme zaman ayırmayı seviyorum. İnsanın ailesine ayırdığı zaman ve sevgi iş hayatını da besliyor. Kadınlar istedikten sonra her şeyi başarabilir. Biz kadınların en önemli özelliği çok yönlü olabilmeyi başarmak. Enstrüman çalmayı ve farklı alanlarda kendimi geliştirmeyi ya da yenilemeyi seviyorum. Dolayısıyla bana göre boş vakit diye bir şey yok. 

Son olarak havalar düzelmeye başladıkça tatil planları da başlıyor. Havuz ve deniz için sabırsızlananlar saçına nasıl bakmalı?
Tatil elbette hepimizin ihtiyacı olan ve sabırsızlıkla beklediğimiz bir süreç. Tatilin tadını çıkarmak için özellikle koronavirüs salgın sürecinde beslenme ve kişisel bakım asla ihmal edilmemeli. Havuz ve deniz öncesinde saç boyatma konusuna dikkat edilmelidir. Çünkü tatil öncesi kimyasal bir işlem güneş ışınlarıyla buluştuğunda saçı olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden saç planı olanlar tatile gitmeden birkaç ay önce hareket etmelidir. Onun dışında bone kullanmak da koruyucu bir yöntem olabilir. Herkese önce sağlıklı sonra da keyifli tatiller…

15