Mayıs sayımız çıktı! 


Dergimizin 143. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Arnica Küçük Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer ile markası Arnica’yı ve gelecek hedeflerini konuştuk

02.05.2021

Ar-Ge ekibimizin çalışma ilkesi, mevcut ürünlerde hem kullanıcı hem de çevre dostu olacak iyileştirmeler üzerine yoğunlaşmak


Arnica Küçük Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer ile son yıllarda hızlı bir ivmeyle tanınmaya başlayan markası Arnica’yı ve gelecek hedeflerini konuştuk. 


Senur Hanım, rahmetli babanız, Senur adını taşıyan şirketi ile küçük elektrikli ev aletleri sektöründe birçok ilke imza atmış. Siz de 14-15 yaşından itibaren fabrikada çalışmaya başlamışsınız? O yaştaki Senur’u bize biraz anlatır mısınız?

Babam gerçekten mühendis bakış açısına sahip öte yandan tasarımın, araştırmanın ve geliştirmenin bilincinde olan bir insandı. Senur şirketi ile elde ettiği başarılar da bunun göstergesi. Benim adım da şirketin adından geliyor. Se, hem üç anlamına geliyor hem de yanına gelen kelimeyi dağıtan, saçan anlamına. Nur ise ışık demek yani ismim, üç ışık ya da ışık dağıtan anlamına geliyor. Ben genellikle yaşıtları ile oynamak yerine tek başına bir şeyler üretmeyi, yapmayı hatta bozup yeniden yapmayı seven bir çocuk oldum. 15 yaşındayken içim kıpır kıpırdı ve kitaplara bakarak, bulabildiğim kaynaklardan öğrenerek evde sürekli deneyler yapıyordum. Evde birkaç kere televizyon ya da radyo söktüğüm de oldu. Fabrikaya gitmek benim için aslında bir çocuğun oyun alanından aldığı keyif gibiydi. Benim için fabrikada olmak hayal dünyasında olmaya benziyordu. 


Arnica markası ne zaman ve nasıl doğdu?

Babamın kurduğu ve halen küçük elektrikli ev aletleri sektörünün önde gelen üretici firmalarından biri olan Senur A.Ş. yurt içine üretim yapıyordu. Ancak yurt dışına da iş yapmaya başladığımızda bir marka ihtiyacı doğdu. Babam, doğayı, çiçeğiyle, böceğiyle seven bir insandı. Arnica da bir papatya türü olduğundan yeni kuracağımız markaya bu adı verelim dedik. Arnica 2001 yılında kuruldu ve mutfak robotları, su filtreli süpürgeler ve çok sayıda ürün ile evlerde yerini almaya başladı. 2009 yılında Tüketici Kalite Ödülü’ne layık görüldük. Yılların Senur A.Ş deneyimi ve güvencesiyle Türkiye’nin küçük elektrikli ev aletleri sektörünün liderlerinden biri haline geldik. Pazar çeşitliliği yaratmak adına yurt dışında ve yurt içinde başka büyük markalarla da çalışıyoruz. 
Babanızın yaratıcı ve pratik zekası Amerikalıların dikkatini çekmiş ve babanıza iş teklifinde bulunmuşlar. Fakat babanız bu teklifi geri çevirmiş. Sizce bu cazip teklifi neden kabul etmedi babanız?

Bazı insanlar olur ya hep yeni fikirlerle doludur zihinleri ve dur durak bilmeden onları hayata geçirirler. Babam da öyle bir insandı. Bir sorun gördüğünde onun çözüm yolunu da bulurdu. 1970’lerin sonunda ABD’li çok büyük bir firmanın ürettiği motordaki sorunu buluyor ve düzgün çalışması için pratik bir öneride bulunuyor. O firma çağırıyor ve “Gel, seni ve aileni Amerika’ya götürelim, sınırsız oturum verelim. Bizim için çalış” diyorlar. Babam da bana teklifi reddettiğini anlattı. Nedenini ise ‘O fabrikaya gidip çalışırsam özgür olamam. Özgür olmayınca düşünemezsin, yaratamazsın. Çünkü bir insanın özgürlüğünden daha değerli bir şey yok. Ben istediklerini burada başaracağım’ cümleleriyle açıklamıştı. 


Ar-Ge konusuna çok önem verdiğinizi biliyorum. Arnica’nın Ar-Ge ekibi bugüne kadar ne yeniliklere imza attı? 

Su filtreli süpürgelerdeki patentli sistemimiz sayesinde satış rekorları kırdık. Ar-Ge ekibimizin çalışma ilkesi, mevcut ürünlerde hem kullanıcı hem de çevre dostu olacak iyileştirmeler üzerine yoğunlaşmak ve yeni ürünlerde de aynı bakış açısı ile tasarım yapma temellerine dayanıyor. 


İlk ihracatınızı 1993 yılında genç bir üniversite öğrencisi iken İsrail’e yapmışsınız. Bugün geldiğiniz noktada kaç kıtada kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?

Çalışma hayatına erken başladım, babamın yanında olsam da bir yandan da girişimcilik ruhum hep ön plana çıktı. Şimdi bugün Arnica olarak beş kıtada 35’i aşkın ülkeye hemen hemen ürettiğimiz her üründen gönderiyoruz. 


BU MUHTEŞEM RÖPORTAJ VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 143. sayısı, 1 Mayıs'tan itibaren Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

13