Mayıs sayımız çıktı! 


Dergimizin 143. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Doğanlar Holding, enerji sektöründeki yatırımları ile dikkat çekiyor

02.05.2021

Mobilya, Enerji, İnşaat ve perakende sektörlerinde faaliyet gösteren Doğanlar Holding, enerji sektöründeki yatırımları ile dikkat çekiyor. 


2017 yılında kurulan ve Yenilebilir enerji üretimi ile dikkat çeken Biotrend Enerji hakkında Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Biotrend Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Doğan ve Biotrend Y.K. Başkan Vekili Murat Doğan, Biyotrend Enerji’nin halka arzını anlattılar. 

 Davut Doğan: Doğanlar Holding Y.K. Başkanı 

 

2021 yılının en önemli iş başlıklarından biri bizim için enerji iştirakimiz olan Biotrend Enerji’nin halka arzı idi, bu yılın ilk yarısında halka arzı gerçekleştireceğiz. Bunun için Deniz Yatırım ve TSKB eş liderliğinde halka arz aracılık sözleşmesi imzaladık ve kısa bir süre önce de Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurumuzu yaptık. 


Yenilenebilir enerji üretim alanında portföyümüzü genişletiyoruz. Bu kapsamda yeni yatırım ve projelerimize fon sağlamak amacıyla bu yola girdik. Başka bir deyişle, kazancımızı yeniden yatırıma dönüştüreceğiz.


Bireysel yatırımcıların halka arzlara karşı artan bir teveccühü var. Biotrend Enerji’ye,  sürdürülebilir çevre ve enerji teknolojileri alanında önemli bir oyuncu olması nedeniyle yüksek bir ilgi bekliyoruz. 
İlhan Doğan: Biotrend Y.K. Başkanı


Biotrend Enerji kurulduğu 2017 yılından bu yana, atık gazından elektrik üretimi yapan ve katı atık bertaraf tesislerini işleten büyük bir portföyde hizmet veriyor. İlk gün itibariyle AR-GE çalışmalarımızla, yenilikçi teknolojiler ve atık yönetimine yeni bir perspektiften bakmayı ilke edindik ve yatırımlarımızı bu  yolda devam ettiriyoruz. 


Evsel katı atık alanında en büyük paydaşımız ve işverenimiz yerel yönetimler ve onların bağlı ortaklıkları. Dolayısı ile faaliyet gösterdiğimiz her atık bertaraf sahasında kamu ile birlikte omuz omuza halk sağlığı, temiz bir çevre ve temiz enerji için çalışıyoruz. Yaratmış olduğumuz ortak değer, belediyelerimiz için de önemli bir gelir kalemini oluşturuyor.


Yenilenebilir enerji üretimi, doğanın insanlara en önemli armağanlarından biri. Tükenmesi mümkün olan diğer enerji kaynaklarındaki çevre faktörlerine dayalı olumsuz değişimler her geçen gün yenilenebilir enerji alanına biraz daha fazla dikkat çekiyor. Türkiye’de bu değişimler henüz küçük adımlarla olsa da büyük bir potansiyel barındırıyor. Ülkemiz, iklimi ve coğrafi konumu açısından alternatif enerji alanında önemli bir potansiyele sahip. Son birkaç yılda bu alanda hem özel hem de kamu kuruluşları tarafından önemli çalışmalar yapıldığını memnuniyetle söyleyebilirim. Alternatif enerji elde etmenin maliyeti sanıldığından daha düşük ve diğer enerji kaynaklarına göre daha temizdir. Bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda, ülkemiz sahip olduğu potansiyel ile bu enerji kaynağı için önemli bir pazar oluşturuyor. Bu sebeple yakın gelecekte hem özel hem de kamu tarafından daha fazla yatırım alacağına inanıyorum. Türkiye eğer önümüzdeki on yılı iyi değerlendirirse, bu alanda önemi oyunculardan bir olacaktır.
Murat Doğan: Biotrende Y.K. Başkan Vekili


Türkiye genelinde Çanakkale’den Malatya’ya, Giresun’dan Hatay’a 11 ilde toplam 17 Tesisimiz bulunuyor. Bu tesislerin 12 tanesi aktif olarak çalışıyor; 14ü biyogaz, 2 biyokütle ve 1 akaryakıt hazırlama ve tedarik tesisi. 


2021 yılında, İzmir Menderes Biyogaz Elektrik Üretim Tesisi, Malatya-2 Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi, Aksaray Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi, Ezine Biyokütle Enerji ve Giresun Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi aktif olarak çalışmaya başlayacak. Bu tesislerin devreye girmesiyle 91,5 MW kurulu güce ulaşacağız. 


Biyokütle santrallerimiz en son teknolojiyle donatılmış olarak hem cyclone hem de torba filtreli olarak inşa ediliyor. Yüksek verimlilikte çalışabilecek ve yakıt çeşitliliğine uygun dizayn edilmiş kazanlarımızla sektördeki en modern tesislerin arasında yer alıyoruz. Entegre Katı Atık sahalarımızda Türkiye’nin evsel katı atık karakterine uygun modern Mekanik Ayırma tesislerini faaliyete geçirdik ve geçiriyoruz. 


2020 yılı sonu itibariyle tesislerimizde yıllık 300 Milyon kWh enerji ürettik ve

ortalama 4,4 milyon ton atık bertaraf ettik. 2021 yıl sonunda toplam

17 tesiste kurulu gücümüzü 55,8 MW mertebesinden 91,5 MW seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz.

13