Mayıs sayımız çıktı! 


Dergimizin 143. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

15 dakika kuralı ile Ramazan'da sağlıklı ve fit kalın

15.04.2021

Kalıplaşmış güzellik algılarına göre değil sağlıklı değişimler yaratma misyonuna bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Dyt. Seda Dursun ve Dyt. Ayşenur Saral, Ramazan ayında beslenme düzenine dikkat edilmezse fazla kilo alınacağının altını çiziyor.  Bu dönemde bağışıklığı güçlendirerek doğru beslenme tarzı ve doğru egzersizler ile metabolizmanın yavaşlamasını engellenebilir  ve kilo almadan oruç tutmak mümkün olduğunu açıklıyor. 


Yapılan araştırmalara göre, erkeklerin % 51,4’ü, kadınların ise 42,7’si Ramazan ayında kilo alıyor. Bu nedenle her zaman olduğu gibi, Ramazan’da da amaç yeterli ve dengeli beslenme düzenini sağlayabilmek olmalıdır.


Oruç süresince tüm gün aç kalıp, yemeğe birden yüklenmek midenin dengesini bozacaktır.  Bu duruma dikkat edilmediği takdirde, sağlıklı insanlar bile zaman zaman sindirim zorlukları, mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi, ani tansiyon yükselmesi ve benzeri rahatsızlıklar yaşayabilirler. Bu nedenle iftar sofrasındayken belli bir sınır çerçevesinde besin tüketmek ve yemekleri yavaş yemek, hem sofrada keyifli saatler geçirmenizi sağlayacak, hem de yediğiniz yemeklerin midenizi rahatsız etmesini engelleyecektir.


Yapılan araştırmalar, doğru ve yeterli beslenme sağlandığı takdirde, oruç tutmanın vücudu toksinlerden temizleyici etkisi olduğunu gösteriyor. Bu doğrultuda Yeterli ve dengeli beslenmenin ramazan ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak, 1 ara öğün yapmak  ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahurda sadece su içerek niyetlenmenin veya gece yatmadan önce yemek yemenin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı zaten uzun olan açlığı, daha da arttıracaktır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalı ve bu öğünde süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı öğünü yapılmalı ya da çorba, sebze ve kurubaklagil gibi tercihlerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir.


15 DAKİKA KURALI!

İftarınızı 1 bardak su + 1 adet hurma ve 1 kase çorba ile açtınız..


ANA YEMEĞE GEÇMEDEN 15 DAKİKA BEKLİYORUZ!

Bu 15 dakikada vücudumuz uzun süren açlık sonrası, beynimize doygunluk sinyali gönderecek ve besin girdiği için beyni uyaracak..


15 dakika süreçte beyin yanıtını oluşturacak ve ana öğünde porsiyon kontrolü sağlamış olacaksınız.

 


RAMAZANDA BESLENME ÖNERİLERİ :


HURMA VE KAYISI KAN ŞEKERİNİ TOPARLAMAK İÇİN ÇOK İYİ BİR KAYNAKTIR

1.            Hem iftarda hem de sahurda, mideyi birden çok fazla yemekle doldurmamak gerekir. Aniden yaşanan mide gerginliği, hem tansiyonun yükselmesine hem de nörolojik hormonların hızlı salgılanmasına yol açar.


2.            Yüksek kalsiyum ve potasyum içeren hurma ve kayısı terlemeyle kaybedilen mineralleri yerine koymak ve kan şekerini toparlamak için çok iyi bir kaynaktır.


3.            Hazır meyve suları yerine kavun ve karpuz hem susuzluğu hem tatlı ihtiyacını gidermede çok daha iyi bir alternatiftir.


4.            Çay, kahve ve bitki çayı tüketimini su ile bir tutmayın. İçtiğiniz Çay-kahve vücuttan su atarak ertesi gün size daha çok susuzluk hissettirebilirler. Dolayısı ile iftarla sahur arasında çay+kahve tüketimi, totalde maksimum 5-6 fincan olmalıdır.


5.            Havaların çok sıcak olmasıyla birlikte, fazla terleme ile meydana gelen mineralleri yerine koymak için mineralli su veya sade soda içmek faydalı olacaktır.


6.            Özellikle iftariyelik olarak tüketilen şarküteri ağırlıklı besinlerden uzak durmaya özen gösterilmelidir.


7.            Yemek seçerken çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınmak gerekir. Bunların yerine hazmı kolay, mide-bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen lif içeriği yüksek sebze, meyve ve esmer ekmek tercih edilmelidir.


8.            Özellikle kızartmalardan, hamur işlerinden ve aşırı şeker ile yağ içeren besinlerden uzak durmak; gece oluşabilecek hazımsızlıklardan, mide yanmalarından, reflüden ve kilo alma ihtimalinden korunmaya yardımcı olacaktır.


9.            Spor kesinlikle aç karnına değil,  iftardan yaklaşık 1-1,5 saat sonra yapılmalıdır. Özellikle öncesinde açlığa adapte olmadan spor yapmış olan bireylerin, aç karnına spor yapması sağlık açısından ciddi riskler yaratabilmektedir.


10.          Spor yapan kişilerin sıvı kaybını dengelemek için bol su içmeleri gerekir. Spor sonrası toparlanmak için soda – ayran karışımı iyi bir tercih olacaktır.


 SUYU BİRDEN VE HIZLI ŞEKİLDE İÇMEYİN


Havaların sıcak olması nedeni ile su tüketimi daha da önem kazanmaktadır. Bu yüzden asitli içecekler ve hazır meyve suları yerine mutlaka su tercih ediniz.


Suyu birden ve hızlı şekilde içmeyin. Bu şekilde su tüketimi mide-barsak sistemindeki ani genişlemeye bağlı olarak, kan basıncında ani düşüklük ve buna bağlı baş dönmesine neden olabilir.


Ancak bir defada 1 litre ve üzeri su içmek, üzerine yemek yemeye çalışmak elbette ki, midemizi çok rahatsız edecek, sindirim sistemini olumsuz etkileyecektir.


 

16