Nisan sayımız çıktı! 


Dergimizin 142. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Av. Rahmi Özkan, Av. Murat Aksu, Av. Emek Emre, Av. Ahmet Akpınar ve Av. Mehmet Birgan "Avukatlar Günü" için düşüncelerini Quality'e anlattı

05.04.2021

Mustafa Kemal Atatürk 5 Nisan 1923 günü Ankara Barosu'nu açmış ve adaleti Türk avukarlarına emanet ederek, bugünü de 'Avukatlar Bayramı' ilan etmişti.


Ancak 5 Nisan'ın Avukatlar Günü olarak kutlanması, 1958 yılında İzmir'de Türkiye Barolar Birliği'nin bir toplantısında ortaya çıkmıştır. Savunma hakkının kutsallığı teriminde kendini bulan avukatlık mesleğinin önemi ve zorluğunun dile getirildiği bir gün olup, ülkemizde her 5 Nisan'da Avukatlar Günü kutlanmaktadır.


Biz de Quality Ailesi olarak tüm avukatlarımızın 'Avukatlar Günü'nü' kutlarız. Av. H. Rahmi Özkan


Meslekte 50. Gurur yılı


Yakından yada katıldığı Televizyon programında hukuksal konulara açıklık getiren İstanbul Barosu Avukatlarından Rahmi Özkan, meslekte 50 yılını doldurdu. Bir meslekte 50 yıl aktif olarak çalışmak büyük bir gurur ve onur. Türkiye Barolar Birliği de geçtiğimiz ay, Rahmi Özkan’a 50 yıl Beratı ve rozet göndermiş. Avukatlar Günü için sayfamıza konuk ettiğimiz Rahmi Özkan, bakın ve dedi;


“Adalet güneşini yarım asırdır ilk günün heyecanıyla taşıyan ve yaşatan bir ceza hukukçusu olarak mesleğimle iftihar ediyorum. Bugüne kadar hukuk rozetimi şerefle taşıdım. Türkiye Barolar Birliği, 50 yılını doldurmuş bir hukukçu olarak bana 50. Yıl Beraatımı ve rozeti mi taktim ettiler. Bundan böylede bu özel rozetimi yakamdan eksik etmeyerek “ Gözü kapalı ama vicdanı açık adaletin tecellisine ”hizmet edeceğim. 5 Nisan Dünya Avukatlar Günümüzü kutluyorum.”Av. Çağla- Dr. Av. Murat Aksu

ASC Hukuk Bürosu Kurucu Ortak


Hukukçu çift

Ülkemizin önde gelen hukuk firmalarından biri olan ASC Hukuk Bürosu’nun kurucu Ortağı Murat Aksu, Temmuz 2019 da meslektaşı Avukat Çağla Hanım ile Şile’deki Casa Lavanda Otel’de yakın dostlarının katıldığı sade bir tören ile mutluluğa evet demişti.

Karı koca Avukat olan dostlarımıza 5 Nisan Avukatlar Günü ile ilgili duygularını sorduğumuzda; “Hukukun üstünlüğünü savunan ve hukuk devletinin inşasında asli görevi olan tüm meslektaşlarımızın avukatlar gününü kutluyoruz.” dediler. 
Av. Emek Emre

Avukatın dahi yargıya güvenine halel getiriliyorsa, kutlamasak da olur


Av. Emek Emre, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup 4 yıldır İstanbul Barosu mensubu olarak avukatlık görevi yapmaktadır. Dünyanın sayılı hukuk bürolarından DLA Piper’ın New York ofisinde staj yapmış, Oxford Üniversitesi’nde uluslararası hukuk dersleri almış, hukuk İngilizcesi üzerine de ders almış ve TOLES(Test of Legal English Skills) sınavını vererek sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Emek, yurt dışı eğitimini Londra'da The Chartered Institute For Securities&Investment kurumunda uluslararası ekonomik sistemlerin kuralları üzerine aldığı derslerle tamamlayarak-en azından şimdilik- İstanbul’a dönerek çalışma hayatına geçmiştir. Av. Emek Emre ağırlıklı olarak Ceza Hukuku ve Sözleşmeler üzerine çalışmakta olup, Ticaret Hukuku ile Fikri ve Sinai Haklar hakkındaki davalara da bakmaktadır.


“5 Nisan Avukatlar Günü kutlu olsun! Tamam, olsun da... tam olarak neyi kutlayalım? Bence önce Avukatlar gününün avukat olanların kutlanması olmadığını, avukatlık mesleğinin kutlanması olduğunu idrak edelim. Avukatlık cübbesini kimin giydiğini değil; avukatlık cübbesinin kendisini, temsil ettiği değerleri ve anlatmak istediği bilinci kutlayalım. Zira  önemli olan avukatlık mesleğinin kişiye mesleğin icrasını mümkün hale getirmeye matuf olarak bahşettiği haklar değil, kişinin omuzlarına yüklediği sorumluluktur. Aksi düşünce ne yazık ki mesleğin kişiselleşmesine, kişiselleşme de mesleğin özerk duruşuna ve itibarına zarar verir. Son yıllarda avukatlık mesleğinin, mesleki itibarında yaşanan dalgalanmada bunun en açık göstergesidir. 


Dolayısıyla, evet... 5 Nisan Avukatlar Günü kutlu olsun... ama mesleğin icrası için bize tanınan haklarla, mesleği icra eden bizlerin üzerine yüklenen sorumluluk denge içinde olduğu zaman Avukatlar Günü kutlu olsun. Yoksa müvekkil adına imza edilen dilekçe sebebiyle şahsımıza hakaret ediliyorsa, tehditlere maruz bırakılıyorsak, meslektaşlarımız haciz mahallinde görevlerini yerine getirirken öldürülüyorsa, bizler 1 no’lu baroya mı kayıt olalım 2 no'luya mı ikilemine maruz bırakılıyorsak, Avukat-Savcı arasında “silahların eşitliği” ilkesinin yerini “silahların eşitsizliği” almışsa, yeri geldiğinde esas usulden önce getirilerek avukatın dahi yargıya güvenine halel getiriliyorsa, e o zaman avukatlar günü kutlansa ne olur, kutlanmasa ne olur...”

 Av. Ahmet Akpınar
Akpınar Hukuk Bürosu

Daha adil ve sağlıklı yarınlar

İstanbul Barosu Avukatlarından Ahmet Akpınar, meslekte 40. Yılını dolduran seçkin bir hukuk insanıdır. İyi bir Beşiktaşlı olmasının yanı sıra, Yıldırım Demirören’in başkanlığı döneminde Hukuktan sorumlu Yönetim Kurlu ve İcra Kurulu üyeliği yaptı.
2006-208 yılları arasında T. Futbol Federasyonu PFDK Başkan Vekilliği yapan Av Ahmet Akpınar, 5 Nisan Avukatlar günü için; “Bir yandan pandemi ortamında sağlığımızı korumaya çalışırken, diğer yandan müvekkillerimizin hukuki haklarını korumak için mücadele ediyoruz. Ancak hayatını ortaya koyarak görevini yapmaya çalışan sağlık çalışanlarına olduğu gibi meslektaşlarımıza yapılan her türlü saldırı, bizleri çok üzmektedir. Daha adil ve sağlıklı yarınlar dileği ile tüm meslektaşlarımın Avukatlar gününü kutluyorum. “ dedi.
Av. Mehmet İlker Birgan

Birgan&Partners Avukatlık ve Danışmanlık Bürosu Kurucusu


Avukatlar adaletin olmazsa olmazıdır 


İstanbul Üniversitesi İşletme ve Hukuk fakültelerini bitirip, mali müşavirlik sürecini de tamlayan Mehmet İlker Bey, Kurduğu Birgan&Partners Avukatlık ve Danışmanlık Bürosu’nda ekibiyle birlikte avukatlık ve mali danışmanlık hizmeti sunuyor. İstanbul Barosunun önemli Avukatlarından biri olan Mehmet İlker Birgan ‘Avukatlar Günü için;  

“Yargının kurucu ve asli unsuru, savunmanın bağımsız temsilcisi, demokrasinin, hukuk devletinin ve insan haklarının yılmaz savunucuları olan avukatlar, adaletin etkin bir şekilde dağıtılması, adil yargılama ve hukukun üstünlüğünün gerçekleşebilmesi için yargının en temel yapı taşlarıdır. Avukatlar, adalet için olmazsa olmazdır. Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun!  Tüm meslektaşlarımın ‘5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyorum” dedi.ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYINDergimizin 142. sayısı, 1 Nisan'dan itibaren Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

3