Nisan sayımız çıktı! 


Dergimizin 142. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Ebru Dorman, 'Yazarın Dilinden' programına konuk oldu

05.04.2021

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik’te her Cuma yayınlanan “Mert Erdoğan’la Yazarın Dilinden” programının bu haftaki konuğu Ebru Dorman oldu. Dorman, Hayallerin Ötesinde Yaşamak isimli yeni kitabını canlı yayında Radyo Trafik dinleyicilerine anlattı. 


Dorman’a Göre Başarının Sırrı:

“Hayatım boyunca kendimi eğitmeye ve geliştirmeye özen gösterdim. Eğitim hayatımın dışında özel eğitimlere giderek, kitaplardan ve videolardan yararlanarak kendimi geliştirmeye çalıştım. Sosyal ve yumuşak beceriler kazanmaya odaklandım. Daha sonra anladım ki akademik hayattan çok daha önemliymiş bu beceriler. Akademik hayatta öğrendiklerimizi zamanla unutabiliyoruz. Ancak bizi esas mutluluğa ve başarıya götürecek şey o yumuşak beceriler dediğimiz kavramlar. Bu beceriler ne kadar erken edinilirse o kadar konforlu bir hayat getirecektir.”Hayallerimi Değil, Hayal Ettiklerimden Fazlasını Yaşıyorum, Hayallerinizi Kısıtlamayın!

“Hayal ettiğimi değil, hayallerimin ötesinde başarılar elde ettim. Bu noktalarda olabileceğimi hiç düşünmezdim. Bu nedenle kitabımın da ismi Hayallerin Ötesinde Yaşamak. Bu yüzden benim aslında dinleyicilere verebileceğim ilk mesajım hayallerinizi kısıtlamayın olacak.  Olabildiğinde geniş tutun hayallerinizi, sınırı olmasın. Benim mesela CEO olmak gibi bir hayalim hiç olmadı. Her zaman sadece yaptığım işi en iyi şekilde yapmaya ve çalıştığım yerlere değer katmaya çalıştım.” diyerek hayallerinin ötesinde bir kariyer süreci yaşadığına değindi. Trafik Problemlerinde Zor İletişim Durumlarında Yatıştırıcı Olun 

İletişim zorluklarının da ele alındığı programda Dorman: “Çoğu zaman kendimiz de zor olabiliyoruz. Ancak bu zorluk bizdeyken değil de karşı taraftan geldiğinde bizi daha çok rahatsız ediyor. Özellikle trafik gibi beklenmedik şekilde karşıdan gelen zorluk, sertlik ve olumsuzluk durumlarında bazı duygulardan faydalanmayız. En başta empati kurabilmeliyiz, tepkisel olmak yerine sakin bir tavır içinde olmalıyız. Olayları ve söylemleri kişisel algılamamalıyız. Gerginliği arttırmak yerine yatıştırıcı bir tavır içinde olmalıyız. Bunu yaptığımızda hayatımız da kolaylaşacak. En basit ve evrensel bir yorum ile kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak karşıdakine de o şekilde davranmalıyız. Trafikte de bu böyle olmalı. Çok sert bir tepkiye maruz kalındığında sizi kırmasına, kızdırmasına izin vermeyin ve körüklemek yerine sakinleştirin. Doğru zamanda doğru hamleyi yapın.” dedi. 


Yazar: “Trafikte ya da herhangi bir yerde zor taraf siz iseniz de öncelikle farkında olmamız gerek. Zor bir iletişimciysek ve karşı taraf iletişim kurmaya çalışıyorsa konuşmak için uygun değilim, daha sonra yapalım gibi çok basit bir önlem ile tatsız bir iletişimin önüne geçebiliriz. Hayatı zorlaştırmayalım, nasıl kolaylaştırabileceğimizi bulalım.” Sakinliğin ne kadar önemli olduğuna değindi.

4