Nisan sayımız çıktı! 


Dergimizin 142. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Pastel Film'in CEO'su Efe İrvül, hedeflerini ve sektördeki gelişmeleri Quality'e anlattı

02.04.2021

Pastel Film olarak yapımını üstlendiğimiz birçok proje Güney Amerika’dan Vietnam’a dünyanın dört bir yanında izleyiciler ile buluşuyor.



Sevgili Efe, biz seni Yaşar İrvül’ün oğlu olarak tanıdık.  Ancak iki senedir Pastel Film’in CEO’su olarak biliyoruz, sana Efe İrvül kimdir dersem neler söylersin?

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Medya Bölümü’nü okudum. 26 yaşındayım. Pastel Film’de CEO olarak görev alıyorum. Küçüklüğümden beri setlerde vakit geçirmeyi çok severdim bu sebeple okuldan sonra mümkün olan zamanlarda şirkete gidip gelirdim. Eğitim hayatım sonrası Pastel Film de görev alarak kendi hedeflerim doğrultusunda ilerlemeyi düşündüm ve şirkette görev almaya başladım. Bugün çağımızın teknolojilerine ve yeniliklerine uyum sağlayarak geleceğe yönelik projeler geliştiriyoruz. 




Yapımcı olmak hayalinizde var mıydı?  

Evet sık sık set ziyareti yapardım. Babam benim en büyük rol modelim, idolüm... Kendimi bildim bileli babamın yönetim anlayışını özümsedim....Onun başarılarını analiz ettim... Yaşanan sorunlara nasıl yaklaştığını gördüm... Yıllar süren bu izleme sürecim, beni yapımcılık mesleğine doğal olarak çekti... İyi ki de bu mesleği seçmişim.


İlk tanıdığınız oyuncu kimdi? Neler hissettiniz?

Çocukluğumda ilk tanıştığım oyuncu Kadir İnanır’dı. Duayen ile ilk bir araya geldiğimizde çok heyecanlandım. Çocuk yaşta “ünlü” kavramı her ne kadar önemsiz ise de Kadir İnanır gibi bir duayen ile tanıştığınızda kalenderliğini ve büyüklüğünü hemen hissediyorsunuz. Daha sonra yıllar içinde birçok oyuncu ile tanışma fırsatım oldu fakat Kadir İnanır’ın yeri her zaman ayrı oldu.


Aktif olarak Pastel Film’de ne zaman çalışmaya başladınız?

Çocukluğum Pastel Film’in setlerinde geçti dolayısıyla aslında çocukluğumdan beri işin içerisindeyim diyebilirim. Aktif olarak eğitim hayatımdan hemen sonra Pastel Film’de resmi olarak çalışmaya başladım ve yaklaşık 4.yılımı doldurdum diyebilirim.


Günümüzde Türk dizileri dünyada büyük ilgi görüyor bu bağlamda Pastel Film hangi ülkelere dizi ihracatı gerçekleştiriyor?

Türkiye dizi ihracatında dünya çapında en ön sıralarda yerini alıyor. Pastel Film olarak yapımını üstlendiğimiz birçok proje Güney Amerika’dan Vietnam’a dünyanın dört bir yanında izleyiciler ile buluşuyor. Tabii ki bu ülkemiz adına da çok gurur verici bir şey. Kalbimdeki Deniz, O Hayat Benim, Güvercin dizileri diğer ülkelerde Türkiye’yi tanıtmakta önemli bir rol üstleniyor.




Son yıllarda dijital platformlar çok hızlı büyüyor, sektörün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Teknolojinin altın çağını yasadığı, her şeyin dijitale döndüğü bir dönemin içindeyiz. Kısa vadede çok ciddi değişiklik olacağını düşünmüyorum. Ekonomik gerçekler nedeniyle, pandemi sürecine rağmen dijital içerikler, Türk izleyicisinin aboneliğe bütçe ayırabilen ve teknik alt yapısı uygun olan sınırlı sayıda bir kısmına ulaşabildi.  Ben bu sektörün en genç temsilcisi olarak elbette tüm yeniliklerin pesinden koşuyorum. I·novasyon benim en çok sevdiğim sözcüklerden birisi...  


Özellikle son yıllarda Netflix, Blu Tv, Puhu gibi birçok dijital platform dizi ve film açısından birçok yenilik ve proje ürettiler. Biz de dijital dünyaya adım atmak için çok önemli bir hazırlık süreci içindeyiz. Dijital dünyanın çok farklı bir ekosistemi var. Bu dünyadaki izleyici profillerini çok iyi analiz etmek gerekiyor. Bu profildeki izleyicilere uygun formatlar üretmek için yoğun bir çalışma içindeyiz. Sürprizlerimize hazır olun.


Sizce sektörün en önemli sorunları neler? Sorunlar için çözüm önerileriniz nelerdir?

Son yıllarda yapım şirketlerinin karşılaştıkları en önemli zorlukları üç başlıkta özetleyebiliriz:

Finansal sıkıntılar: Konvansiyonel TV ortamında ekonomik durum ve bütçelerin daralması

Yetersiz yaratıcı insan kaynağı/proje üretimi

Teknolojik değişimle yeniden biçimlenen medya ortamına geçiş sancıları

Sektörümüzün içinde bulunduğu bu ortam risklerle beraber fırsatlar da sunuyor. Genç bir yapımcı olmanın avantajlarından faydalanırken, tuzaklarına düşmemek için dikkatli olmam gerektiğinin farkındayım.


BU MUHTEŞEM RÖPORTAJ VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 142. sayısı, 1 Nisan'dan itibaren Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.



13