Mayıs sayımız çıktı! 


Dergimizin 143. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ömer Arıkan hasta hekim ilişkisinin tedaviye yansımasını Quality'e anlattı

01.04.2021

Hasta hekim arasındaki ritüelin ilk basamağı, “sözünü” bile kesmeden, hastanın derdini sonuna kadar dinlemekle başlıyorHocam merhaba. Bakü – İstanbul arasında gidip geldiğiniz bir süreci yönetiyorsunuz. Bakü süreciniz nasıl başladı? 

Sekiz yıl önce kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de faaliyet gösteren bir hastaneden bazı hastaları görmem için davet aldım. İstanbul’da yıllarca tedavi ettiğim bu güzel insanların ülkesini görmek için iyi bir fırsattı. Büyüleyici atmosferi sevgi dolu insanları ile Bakü tam bir başkent. İstanbul sevdalısı biri olmanın yanı sıra, burada yoğun devam eden profesyonel iş hayatıma rağmen kısa bir süre görmek ve deneyimlemek adına gelen teklifi kabul ettim. Şehrimi bu kadar uzun süre terk edebileceğimi hayal bile edemezdim. Kısa bir ziyaret ile başlayan Bakü sürecim kalıcı hale geldi. Başka bir coğrafyada çalışmak, güçlükleri kadar meslek hayatında sıradanlaşmadan doğan monotonluğun bulutlarını dağıttı benim için.


Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ömer Arıkan, uzun yıllar hem cerrahi uzmanlığı hem de yöneticilik yaptı. Halen de ilk gün sahip olduğu aşk ile devam ediyor. Bu enerjinin bu disiplinin kaynağı nedir?

Bilindiği gibi meme ve tiroid kanseri, dünyada görülme oranı en yüksek kanser türleri. Uzmanlığım gastrointestinal sistem cerrahisinin yanı sıra kanser cerrahisi de olduğu için, oldukça hassas hasta gruplarının tedavi süreçlerinde yer alıyorum. Aile geleneği olarak devam eden hekimlik mesleğimde, atalarımdan öğrendiğim ilk şey hasta hekim ilişkisinde ritüelin önemiydi. Sağlık alanında günümüzün ileri teknolojilerini kullanarak hastalarımızın sorunlarını çözmeye ve tedavilerini yapmaya çalışıyoruz. Asla bilim ve teknoloji karşıtı olduğum sanılmasın, ama zamanla karşınızda ki, “derdi” bile, tam dinlenmemiş hastalardan çok, bizlere sunduğu çeşitli tahlil ve görüntüleme raporları önem kazanmaya ve bizi yönlendirmeye başlayabiliyor. Hastayı dinlemeden ve muayenesini yapmadan bile bu sonuçlara göre yol almak, insan odaklı hekimlik mesleği yerine, yönlendirilmiş hekimlik uygulamalarını ortaya çıkarabiliyor. Bence hasta hekim arasındaki ritüelin ilk basamağı, “sözünü” bile kesmeden, derdini sonuna kadar dinlemekle başlıyor. Gözünüzü ondan ayırmadan, kullanabileceğiniz klavyeye dokunmadan sadece dinlemek. Ona güvendiğinizi hissettirip güvenini kazanmak. Size gelmeden önce yaptırmış olduğu tüm tetkiklere el sürmeden dinlemek, ruh halini anlamak derdine ortak olduğunuzu hissettirmek.
Hep söylediğiniz ve çok önem verdiğiniz yaklaşımlardan biri multidisipliner tedavi yaklaşımı oldu. Bunu biraz açıklayalım mı?  

Hangi branşın hekimi olursanız olun, hasta size hangi yakınması ile gelmiş olursa olsun, yaşı ve cinsiyetine, yaşam şekline bağlı olası rahatsızlıkları olup olmadığını, olası hastalıklara karşı tarama programlarından yararlanıp yararlanmadığını sorgulamak. Örnekleyecek olursak, sıradan safra kesesi taşı hastalığı nedeni ile başvurmuş bir kadın hastaya, risk grubundaysa eğer, mammografi yaptırıp yaptırmadığını sormak gibi. Çünkü kendisinin farkında olmadığı bir meme kanseri varlığı her zaman acil olmayan safra kesesi ameliyatından daha önemli olacaktır.

Ritüelin ikinci basamağı, bir hastanın muayenesidir. Bu öyle bir duygudur ki sizin ellerinizde tüm benliğiyle kendini teslim etmiştir ve sonunda sizin ona “derdini anlayacağım ve yardımcı olacağım” ışığını beklemektedir. Hasta, bir kelebeğin zarafeti ve narin kırılganlığı ile her hareketinizi değerlendirir. Bu hasta ile hekim arasındaki kutsal ittifaktır. Günümüzde dünyanın çok gelişmiş merkezlerinde bile önemli hastalıklar gözden kaçabilmektedir. Eğer hastayı dinler, onunla özdeşleşir ve  gereken zaman ayrılırsa yani ilgi ile bilgi örtüşürse bu olaylar azalacaktır.BU MUHTEŞEM RÖPORTAJ VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 142. sayısı, 1 Nisan'dan itibaren Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.16