Nisan sayımız çıktı! 


Dergimizin 142. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu Başkanı Avukat Tunay Gürsel ve Baş danışman Bülent Sarıgül, konseyin nasıl kurulduğunu ve amaçlarını Quality'e anlattı

01.04.2021

Yaşadığımız iklim değişikliği, küresel ısınma ve gelecekte bizleri bekleyen felaketler, çevreye verdiğimiz zararlar nedeni ile tabiatın bizden aldığı intikamdırYaklaşık 17 yıldır Açıkhava reklamcılığı konusunda önemli işlere imza atan ve her geçen gün farklı yeniliklere kendini yenileyen Bina Reklam’ın kurucu ortağı ve dijital reklamda önemli bir marka olan Area Reklam’ın ortağı Bülent Sarıgül, aynı zamanda İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu Baş Danışmanı. 


İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu Başkanı Avukat Tunay Gürsel ve Baş danışmanı Bülent Sarıgül ile bir araya geldik. Çevre Konseyi’nin nasıl kurulduğundan amaçlarına kadar çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Avukat Tunay Gürsel, İstanbul Turizm Kültür ve Çevre Derneği’nin öncülüğünde, 5 çevre derneğinin 2003 yılında bir araya gelerek oluşturduğu, İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu’nun başkanı. İlerleyen yaşına rağmen enerjisi ile dikkat çeken Tunay Bey’e sizi biraz tanımak isterim dediğimde; “Ankara Hukuk Fakültesi mezunuyum, Bitlis- Ahlat, Diyarbakır-Lice, Samsun-Alaçam, Giresun ve Fatih’te uzun yıllar kaymakamlık yaptım. New York Üniversitesi’nde İç işleri Bakanlığı himayesinde, Amme İdaresi Master çalışması ve lisan eğitimi aldım.  

 1977 yılında kamu görevime son verip, İstanbul Barosu avukatı olarak ofisimi açtım.  Rahmetli Turgut Özel döneminde, İstanbul Büyükşehir ve Beşiktaş Belediyelerinde Belediye Meclis üyesi ve Meclis Başkanlığı yaptım. 

Çevreye çok duyarlı bir insan oldum için 2003 yılında Çevre Federasyonunu kurdum ve halen bu yaşımda çevre mücadelesi veriyorum. Bu arada Okan Üniversitesi, İktisadi Ticari Bilimler Akademisi’nde ve Hukuk Fakültesi’nde 2 sene Öğreti Üyeliği yaptım. Anayasa ve Çevre derslerine girdim. Bir kızım, bir oğlum var. Ömrüm yettiğince de Çevreye olan duyarlığım ve mücadelem sürecek…   

Hocam iklim değişiklikleri, küresel ısınma sadece bizim değil, dünyanın da en büyük sorunlarından biri. İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu’nun kuruluş amacı nedir? Dediğimizde;  

“Amacımız; İnsanlara çevre bilinci konusunda farkındalık yaratmak, İstanbul’un kültürel ve tarihi değerlerini çevreci bir bakış açısı ile güzelleştirmek, iyileştirmek ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Küresel ısınmanın önlenmesi açısından çevreye duyarlı sanayileşmeye uygun projeler üretmek ve destek olmak.  

Karbon ayak izini takip ederek karbondioksit salınımını azaltacak projelere destek olmaktır. 

Doğal hayatı koruyup ağaçlandırmak ve çeşitli hayvan nesillerinin devam etmesini sağlamak için çalışan derneklerle işbirliği yapmak.

Danışmanımız Bülent Sarıgül ile birlikte şu anda TBMM gündeminde olan Hayvanları Koruma Yasasının bir an önce çıkması için etkin bir şekilde çalışmaktayız. 5 Haziran Dünya Çevre Gününde çeşitli üniversiteler ve belediyelerle iş birliği yapıp konferans ve paneller düzenlemekteyiz. Yeni Hayvan Hakları Yasası; Hayvanları mal olmaktan çıkardı canlı yaptı. 


Bülent Bey, İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu Başkanı olan Tunay ile yollarınız nasıl kesişti?

Öncelikle ben bir hayvan severim. Ayrıca çevreye karşı de çok duyarlı bir bireyim. Tunay Bey ile zaten tanışıyoruz ve dostluğumuz da var. Yaşadığımız iklim değişikliği, küresel ısınma ve gelecekte bizleri bekleyen felaketler, çevreye verdiğimiz zararlar nedeni ile tabiatın bizden aldığı intikamdır. Bu konuda bir birey olarak neler yapabilirim diye düşündüğümde, iki yıl önce İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu Başkanı olan Tunay Abim, Federasyona Baş Danışman olmamı istedi. Ben de seve seve kabul ettim.  Çevre Federasyonu Baş Danışmanı olarak, çevreye hizmet misyonu üstlendim. 
Baş Danışman Bülent Sarıgül’e Akarsular üzerine kurulan Hidro Elektrik santralleri yani HES dediğimizde ise;   

Tabi ki büyüyen ve gelişen sanayii ile birlikte ülkemizin elektrik ihtiyacı var ve bir şekilde onun da karşılanması gerekiyor. Bu nedenle Hes’ e karşı değiliz. Ancak önemli bir detay var.  Bir akarsu üzerine 3-5 tane HES kurulmaz. Kurulduğu zaman doğanın dengesi bozuluyor, toprağın verimi düşüyor. Biz bir akarsu üzerinde kurulan bir HES e değil, aynı akarsu üzerindeki 3- 5 HES olmasına karşıyız. Çünkü doğanın dengesi bozuluyor, akarsu bulanık bir hale geliyor ve çevresindeki verimli tarım arazisini etkiliyor.  


BU MUHTEŞEM RÖPORTAJ VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 142. sayısı, 1 Nisan'dan itibaren Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.


13