Nisan sayımız çıktı! 


Dergimizin 142. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur: “Kaliteli sağlık hizmeti sunumunun önemi salgın döneminde daha da anlaşıldı”

19.03.2021

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri, üstün teknolojisi ve akıllı sistemlerle donatılmış alt yapısıyla, 26 Ağustos 2005 tarihinden itibaren hizmete girmiş, ülkemizin önde gelen sağlık kuruluşlarından biri olarak dikkat çekiyor. Günümüzde, Y. Ü. Kozyatağı Hastanesi, Y.Ü. Koşuyolu Hastanesi, Y.Ü. Diş Hastanesi, Y.Ü Göz Merkezi, Y.Ü. Bağdat Cad. Polikliniği, Y.Ü. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi, Y.Ü. Genetik Tanı Merkezi ve Y.Ü. Doku Tipleme Laboratuvarı ile sağlık hizmeti veriyor.

 

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri; Ulusal ve uluslararası alanda birçok başarıya sahip, profesör ve doçent ağırlıklı hekimlerden oluşan kadrosu ile yeni ve başarılı hekimler yetiştirmek üzere önemli çalışmalar yapmaktadır.

 

Yeditepe Üniversite Hastanelerinin vizyonu; “Türkiye’yi uluslararası alanda temsil etmek ve ülkemizi tıp dünyasında söz sahibi bir konuma getirmek” olduğunu belirten Yeditepe Hastaneleri Tıbbi Koordinatörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur; Hastane akreditasyonlarının, hasta bakımının kalitesine önemli kazanımlar sağladığını belirterek şöyle devam etti:  “Kalite standartlarından ödün vermeden sağlık hizmeti sunmanın gerekliliği, özellikle içinde bulunduğumuz salgın döneminde daha da anlaşıldı.”

 
Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri’nin Joint Commission International (JCI) akreditasyon belgesi alan “İlk Türk Üniversite Hastaneleri Grubu” olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, JCI Akreditasyonu’na bir kez daha layık görüldüklerini açıkladı.

 

Yeditepe Hastaneleri Tıbbi Koordinatörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, “Yurt dışından bağımsız denetçiler 5 gün boyunca kapsamlı inceleme ve değerlendirmede bulundu. Kurumlarımızın her alanı ve süreçlerimiz titizlikle irdelendi. 1270 kriter gözden geçirildi. Sonuçta JCI akreditasyonunu 5. defa almaya hak kazandık, gururluyuz” dedi.

 
Akreditasyon Standartları Neleri İçerir?

 

Sağlık hizmetlerinin kalitesini ve güvenliğini artırmaya odaklanmış, bağımsız akreditasyon hizmeti sunan Joint Commission, ABD’de yaklaşık 22 binden fazla sağlık kurumunu belgelemiş, uluslararası platformda da faaliyet gösteren bir kuruluş.

 

JCI Akreditasyon standartları, hastaneyi bir bütün olarak ele alarak, hasta bakım kurallarını bu temel düşünce üzerine inşa ediyor. Hasta bakım kalitesi ve hasta güvenliğiyle ilgili süreçlere odaklanıyor. İzlenebilir, ölçülebilir ve sürekli gelişmeye açık, hasta hakları ve sorumlulukları ilkesine bağlı kalınarak sağlık hizmeti sunuluyor. Tüm sağlık çalışanlarıyla hasta ve yakınları arasında etkin iletişim ve koordinasyon sağlanıyor. Hasta ve yakınlarının değişen şartlara uyum sağlaması, beklentilerinin karşılanması ve memnuniyet düzeylerinin artırılması amaçlanıyor. Hizmet sunumunda inter-disipliner bir anlayışla, gerektiğinde hastalıkla ilgili tüm branşlardan görüşler alınarak, varılan ortak kararlarla tedaviye yön verilip, ekip çalışması güçlendiriliyor. Hasta güvenliği hedeflerini periyodik olarak gözden geçirerek, hasta güvenliğini sağlamak amacıyla, gelişebilecek risklere karşı yeni hedefler oluşturuyor. Akademik tıp merkezi standartlarıyla eğitim programının hedeflere ulaşmasını kolaylaştırıyor. Hasta ve yakınlarının sağlık problemleri ile ilgili mevcut ve olası eğitim gereksinimleri belirlenerek, eğitimler verilip, takip ediliyor. Sağlık alanındaki en önemli konulardan biri olan enfeksiyonların kontrolü ile ilgili düzenlemeler getiriyor. Hasta güvenliği konusundaki hassasiyet daha da artarak, hasta mahremiyeti en üst düzeyde korunuyor. Hastanın hastaneye girdiği andan itibaren, taburcu olduktan sonraki iyileşme sürecine kadar, tüm aşamalarının yakından takip edilmesini sağlıyor.

16