Nisan sayımız çıktı! 


Dergimizin 142. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

ABD'de Türk iş dünyasını temsil eden A&S Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Akkuş, bu özel buluşmanın detaylarını Quality'e anlattı

02.03.2021

A&S Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Akkuş, ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden’ın özel davetine katılarak Türk iş dünyasını temsil etmenin gururunu yaşıyor. 


ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden'ın göreve başlamasıyla Türkiye-ABD ilişkileri de yeni bir döneme giriş yaptı. Herkes bu sürecin nasıl geçeceğini merak ederken A&S Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Akkuş, ABD ile Türkiye arasında yatırım köprüsü kuruyor. Törene katılan seçkin davetlilerden biri olarak Türk iş dünyasını temsil eden Uğur Akkuş, davette büyük yatırım fonlarının ve birçok teknoloji şirketinin üst düzey yetkilileri ile bir araya geldi. Uğur Akkuş, herkesin merak ettiği bu özel buluşmanın detaylarını Quality Of Magazine okuyucuları için anlattı.


Öncelikle ABD serüveniniz nasıl başladı, bize biraz bahsedebilir misiniz?

İlk şirketim Şemse Dış Ticaret’i 20 yaşında kurdum. Almanya’dan Türkiye’ye makine ithalatı yapıyordum. Şirket büyüyünce Almanlara sattım. ABD serüvenim işte bundan sonra başladı. Almanya’daki işlerimi bitirdikten sonra ABD’ye uçtum. ABD’ye geldiğimde burada iş yapan Arap sermayesinin çok büyük olduğunu keşfettim. Arapça biliyordum ve Körfezli birçok büyük yatırımcıyla tanışma fırsatını ABD’de yakaladım.  Daha sonra 2005 yılında Kuveyt’e gittim. O dönem Irak Savaşı’nın olduğu dönemdi ve ABD askerleri bölgede varlık gösteriyordu. Türkiye ise liderimiz Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde git gide büyüyordu. O dönemde Türkiye’ye büyük fonlardan yatırımlar geliyor, sıcak para akışı sağlanıyordu.  Şimdilerde holdingleşen A&S Yatırım Danışmanlık şirketini Kuveyt merkezli olarak o dönemde kurdum. Bana bugün geldiğim noktanın kapılarını aralayan şey ABD’ye gitmek oldu diyebilirim. Orada öğrendiklerimden yola çıkarak kurduğum A&S Yatırım Danışmanlık şimdi Türkiye’de ve yurtdışında bünyesinde toplam 21 şirketi barındıran A&S Yatırım Holding olarak birçok alanda faaliyet gösteren köklü bir holding kuruluşu oldu.


ABD’nin 46. Başkanı Biden’in verdiği özel davete Türk yatırımcı olarak katılarak ülkemizi gururla temsil ettiniz. Bu size ne hissettirdi?

Türk iş dünyasından bir yatırımcı olarak orada o atmosferi yaşamak gurur vericiydi. Ülkemizi uluslararası platformlarda temsil etmek beni çok onurlandırdı. Yemin töreninden sonra iş dünyası için demokratların vermiş olduğu davete konuk olduk.  Bu davette dünyaca ünlü büyük yatırım fonlarından temsilcilerle bir araya geldik. Onlara ülkemizin yatırım potansiyelinden bahsederek, ülkemize davet ettik. Türkiye ve ABD arasında ekonomik iş birliği kanallarının genişlemesi adına lobi faaliyetlerinde bulunduk. Böyle bir atmosferde Türk bir yatırımcı olarak yer almak göğsümüzü kabarttı.


Yeni dönemde Türkiye-ABD ilişkilerini neler bekliyor?

ABD’nin Başkanlık seçimleri stresini üzerinden atmasıyla pandemi sonrası büyük fonlar yurtdışında G20 ülkelerine yatırım yapacaktır. Yıllardır hem bu ülke ile ticaret yapan, hem de yabancı yatırımların Türkiye’de doğru alanlarda yatırım yapması için danışmanlık veren bir iş insanı olarak, Türk ekonomisi adına şimdi lobi yapma zamanı olduğuna inanıyorum. Biz de bu davette ülke ekonomisine katkıda bulunacak girişimler yapmayı görev kabul ettik. Davette büyük yatırım fonlarının ve teknoloji şirketlerinin Türkiye’ye gelmesi ve yatırım yapması için, Türkiye’deki fırsat ve olanaklardan bahsettim. ABD ile başlayan bu yeni dönemde Türkiye’nin taşıdığı yatırım potansiyelinin çok daha iyi değerlendirilebileceğini umuyorum. Nitekim özellikle teknoloji şirketlerinin Türk pazarındaki büyüme ile yakından ilgilendiğini görmek bizi çok umutlandırdı. ABD ile Türkiye’nin ilişkileri zaten iyi durumdaydı. Yeni dönemde de iki ülke arasında ticari faaliyetlerin hız kesmeden devam edeceğine inanıyorum. 

2021 için yatırım planlarınızdan bize bahsedebilir misiniz?

2021, “Türkiye’ye yatırım yılı” olacak. 2020 yılı sonunda 5 banka ve bir yatırım fonuyla anlaşarak 220 milyon dolarlık yatırımın 2021 yılında Türkiye’ye gelmesine öncülük edeceğiz. Gayrimenkul-inşaat, sağlık, bilişim-IT sektörlerine toplamda 1 milyar 700 milyon TL yatırım yaparak katma değer sağlayacağız. Global Mask markamızla hijyenik maske konusunda NATO’nun resmi maske tedarikçilerinden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. 16 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Global Mask markası için 2021’de bayilikler kanalıyla yurt geneline de yayılmayı hedefliyoruz. Maske üreten ekibimiz ile tüm hızımızla çalışarak 3 ay gibi bir sürede eldiven üretimini de üstlendik. 2021’in ilk çeyreğinde Sakarya’da 1 milyon TL’lik yatırımla medikal malzemede plastik hammadde üretim tesisi açacağız. Eldivene talep oldukça yüksek. Hammaddenin yurtdışından ithal edilmesi ise cari açığın daha da açılmasına sebep oluyor.  Sakarya’da açacağımız fabrika ile plastik hammadde için yurtdışına giden paranın Türkiye’de kalmasına öncülük edeceğiz. Üretim yüzde yüz yerli makinelerle olacak. 

A&S Yatırım Holding olarak inşaat sektöründe de yeni projelerimiz olacak.  İstanbul ve İzmir’de 500 milyon TL’lik yatırımla 12 şiddetinde depreme dayanıklı, ekolojik villalar hayata geçireceğiz. Bu proje ile şehrin karmaşasından uzak doğal bir yaşamın kapıları aralanacak. Kendi kendine yetebilen bu villalarda insanlar hayvan besleyip, kendi sebze ve meyvesini yetiştirebilecek. Bunların yanında sağlık alanında da yeni projemiz olacak. Pandemi sebebiyle evlerinde bunalan insanların yavaş yavaş dışarıya çıkmaya başlamalarıyla birlikte güzellik ve estetik merkezlerine yoğun talep oluşacak. Biz de bunu şimdiden öngördük ve 15 milyon TL yatırım değeriyle bir anti-ageing center açmak için hazırlıklara başladık. Sağlık merkezi için şimdiden 2 profesyonelle anlaşma sağladık.


Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

A&S Yatırım Holding olarak Türkiye büyüdükçe biz de büyüyeceğimize inanıyor, gelecek vaat eden her alanda yatırımlarımızı sürdürüyoruz. 2021 yılı için bine yakın kişiye de istihdam sağlamayı hedefliyoruz. 2021’in Türkiye’ye yatırım yılı olacağına inanıyoruz. Yaptığımız yatırımlarla, ülkemize katma değer sağlamaya devam edecek, çalışmalarımızı hızla sürdüreceğiz.


BU MUHTEŞEM RÖPORTAJ VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 141. sayısı, 1 Mart'tan itibaren Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

13