Nisan sayımız çıktı! 


Dergimizin 142. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak'tan çok önemli 'kanser' uyarısı

02.03.2021

Pandemi gündeminin gölgesinde kalan kanser, çağımızın en önemli hastalığı olmaya devam ediyor. Dünyada her yıl 10 milyona yakın can alan kansere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla belirlenen  4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde, Academic Hospital Yönetim Kurulu Başkanı ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak “Korona korkusuyla kanser taramalarını ihmal etmeyin!” uyarısında bulundu. 


Koronavirüs gölgesinde kaldı

Çağımızın en önemli hastalığı olan kanserin, koronavirüs pandemisi nedeniyle son dönemde ihmal edildiğine dikkat çeken Academic Hospital Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, geçtiğimiz ay, 4 Şubat Kanser Günü sayesinde bu konunun yeniden gündeme gelmesinin ve farkındalık oluşmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. 

Düzenli yapılan erken tanı amaçlı kanser taramalarının, kanserden korunma ve erken tanının en önemli parçası olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, “Tüm dünyanın 2020 yılından bu yana pandemi ile mücadele etmesi, kanser taramalarının da düzenli yapılmasını olumsuz etkiledi” dedi.


Tarama oranları düştü

Yapılan araştırmalarda kanser taramalarının düştüğünü, bunun da erken teşhis imkanını azalttığını belirten Prof. Dr. Kavak şu bilgileri verdi: “Kanser eskiden ‘amansız’ ya da ‘çaresiz’ hastalık olarak bilinirdi. Ama artık bu hastalığın tedavi edilebildiği, en önemlisi de önlenebilir olduğu yönünde toplumda ciddi bir farkındalık oluştu. Ancak bu henüz yeterli değil, gidilecek çok yolumuz var. Özellikle pandemide bu noktada bir gerileme yaşadık. Pek çok kişi hastaneye gitmekten korktuğu için hayat kurtaran kanser taramalarını ihmal etti. Bu da önümüzdeki dönemde çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle Dünya Kanser Günü’nde bu konunun yeniden toplumun gündemine girmesi kansere karşı bilinçlenmede ciddi katkı sağlayacaktır.” 


Hastane fobinizi yenin

Pandemide hastaneye gitmekten korkanlara da çağrıda bulunan Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, “Covid-19 açısından önlemlerini titizlikle uygulayan, bazı katlarını korona hastaları için ayırarak diğer hastalar ile temasını önleyen güvenli hastaneleri araştırın. Bu hastanelere gitmekten korkmayın. Kanser açısından özellikle risk grubunda bulunanlar, şüphe çeken, şikayetleri olanlar mutlaka gerekli tarama testlerini yaptırsınlar. Koronayı fobi haline getiren hastalar, bu fobilerinden kurtulmaya çalışsınlar, doktorlarına gitsinler ve kanserde erken teşhisin hayat kurtaracağını unutmasınlar” diye konuştu.
Kanserde bu 10 belirtiye karşı uyanık olun

1- Aniden başlayan iştahsızlık ve nedensiz kilo kaybı

2- Meme veya başka yerde sertlik

3- Hazımsızlık veya yutma güçlüğü 

4- Bağırsak ve mesane alışkanlıklarındaki değişiklikler 

5- İyileşmeyen yaralar

6- Zamansız kanama ve akıntı 

7- Benler veya bir siğilin belirgin değişikliği

8- Hırıltılı öksürük veya ses kısıklığı

9- Artan nedensiz yorgunluk şikâyeti

10- İnatçı yüksek ateşHangi yaşta hangi kontroller yapılmalı?


20-39 yaş arası (3 yılda bir kez): Kadınlarda; ağız boşluğu, tiroit bezi, lenf bezleri ve yumurtalıklar başta olmak üzere, muayene ve ayrıca memelerin her ay kendi kendine kontrolü ve PAP testi gerçekleştirilmeli. Erkeklerde; ağız boşluğu, tiroit bezi, lenf bezleri, testisler ve prostat önde gelmek üzene genel muayene yapılmalı. 

40-50 yaş arası (Yılda 1 kez): Kadınlar için yukarıdakilere ek olarak makattan tuşe ile muayene ve memelerin doktor kontrolü, 1-2 yıl arayla mamografi, ayrıca menopoz döneminde rahim kontrolü yapılmalı. Erkekler için yukarıdakilere ek olarak makattan tuşe ile prostat muayenesi yapılmalı.

50 yaş ve üzeri (3-5 yıl arayla kontrol): Kadınlarda yukarıdakilere ek olarak dışkıda kanama testi, kalın barsak endoskopisi ve mamografi gerçekleştirilmeli. Erkeklerde yukarıdakilere ek olarak dışkıda kanama testi, gerekirse kalın barsak endoskopisi yapılmalı.

16