Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 140. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Ünlü zoolog Desmond Morris'in 'Çıplak Kadın' kitabı raflarda

22.02.2021

İnkılâp Kitabevi, ünlü zoolog Desmond Morris’in, kadın bedenini anlama kılavuzu sayılabilecek çalışması Çıplak Kadın’ı yenilenen kapak tasarımıyla yeniden okurlarla buluşturuyor. Kadın vücudunu büyük bir titizlikle tepeden tırnağa inceleyen Morris’in; bir zooloğun bakış açısıyla, tamamıyla bilimsel gerçeklere dayanarak ve büyüleyici anekdotlarla bezeyerek kaleme aldığı Çıplak Kadın zihinlerde kışkırtıcı soru işaretleri uyandırıyor. Tüm kadınlarda ortak olan biyolojik özelliklerin nasıl bir evrim geçirdiğine özellikle dikkat çeken Morris, toplumların kadın vücudunu mükemmelleştirmek yolunda karşılaştıkları zorlukları ve geçirdikleri aşamaları keşfetmeye çalışıyor.


İnsan ve hayvan bedenini evrimsel, işlevsel ve cinsel konularda inceleyen usta araştırmacı Desmond Morris’in kadın bedeni üzerine yaptığı araştırmaları topladığı Çıplak Kadın (The Naked Woman) kitabı İnkılâp Kitabevi etiketi ve yeni kapak tasarımıyla okurlarını bekliyor. Kadın bedenini A’dan Z’ye inceleyen çalışma okuru adeta bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Bütün uzuvların tek tek incelendiği Çıplak Kadın’da okuru hayli şaşırtacak hap bilgilere de yer veriliyor. 


Geçirdiği milyonlarca yıllık evrim sonucunda akıllara durgunluk verecek değişikliklere uğrayan ve son derece hassas düzeltmelerle işlenen kadın vücudu, bu gezegendeki en olağanüstü canlı varlıktır. Farklı bölgelerde ve farklı zamanlarda yaşayan insan toplulukları, kadın vücudunu değişik şekillerde bezeyerek tabiatın önüne geçmeye çalışmıştır. İnsan denen canlı varlığı son derece iyi gözlemleyen Desmond Morris, bu çalışmasında büyük bir beceri ve titizlik içinde kadın vücudunu tepeden tırnağa inceliyor. Tüm kadınlarda ortak olan biyolojik özelliklerin nasıl bir evrim geçirdiğine özellikle dikkati çeken Morris, toplumların kadın vücudunu mükemmelleştirmek yolunda karşılaştıkları zorlukları ve geçirdikleri aşamaları keşfetmeye çalışıyor.


Sunday Times’ın “Morris’in bu çalışması son derece özgün, kışkırtıcı ve muazzam eğlenceli. Bu kitap insanların yaşamlarını değiştirecek.” yorumunu yaptığı Çıplak Kadın, ünlü zooloğun insan denen hayvanı inceleme konusundaki rakipsiz deneyimini bir kez daha gözler önüne seriyor.


4