Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 140. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Doctors Hair Center Klinik Direktörü Yeşim Alkan saç ekimi hakkında merak edilenleri Quality'e anlattı

02.02.2021

Binlerce saç ekim merkezi var ve bunları birbirinden ayıran en büyük özellik, sonuçlarındaki doğallıktır. Eğer doğal görünmüyorsa, bu işlemi Amerika’da dahi yaptırsanız bir anlamı olmaz.


Özellikle erkeklerin en büyük problemlerinden birisi saç dökülmesi. Saç ekimi konusunda da Türkiye, dünyanın merkezi haline geldi. Nişantaşı’nda bulunan Doctors Hair Center, özellikle yurt dışından gelenlerin tercih ettiği merkezlerden birisi. Bugüne kadar 20 binden fazla turisti ağırlayan ve sağlık turizmine önemli bir katkısı bulunan Doctors Hair Center Klinik Direktörü Yeşim Alkan’la saç ekimi konusunda güzel bir sohbet  gerçekleştirdik. Her isteyen saç ektirmeli mi, saç ektirdikten sonra nelere dikkat edilmeli? Bu soruların hepsinin yanıtını Yeşim Alkan verdi.


Yeşim Hanım öncelikle kendinizi ve Doctors Hair Center’ı anlatır mısınız?

 17 senedir sağlık sektöründe saç ekimi konusunda hizmet veriyorum. Çalışkan ve işine aşık bir iş insanıyım.  12 yıldır profesör ve plastik cerrahlarla Nişantaşı’nda bulunan Doctors Hair Center saç ekim merkezini işletiyoruz. Burada tam donanımlı bir ekibe sahibiz. Türkiye’deki gerekli tüm şartları yerine getiren ender bir merkez burası. 

Son yıllarda tüm ameliyatlarımızı burada yapmaya başladık. Burada saça dair her şey var. Sadece saç ekimi değil, saç dökülme tedavileri var. Ar-Ge çalışmalarını beraber yürüttüğümüz Otacı’yla birlikte çıkardığımız şampuanlarımız, losyonlarımız var. Saç bakım tedavileri, mezoterapi, PRP tedavileri ve saçla ilgili aklınıza gelen her şey kliniğimizde gerçekleşiyor.


Siz nasıl başladınız bu sektöre?

17 yıl önce normal bir hastanede görevli olarak çalışıyordum. Sabırlı bir insanım ve saç ekimi sabır gerektiren bir iş. Bir doktor arkadaşım ‘Saç ekimini bir düşün, senin yapabileceğin bir iş’ dedi. Ben de sabrımı sınamak istedim ve böyle başladım. 6 saat boyunca binlerce saçı tek tek çıkarıp binlerce delik açıyorsunuz ve o kökleri yerleştiriyorsunuz. Sabırsız bir insanın yapabileceği bir iş değil. Ben de öyle başladım ve bir daha kopamadım. Çünkü işimi çok seviyorum. Haritada zor bulacağınız ülkelerden hastalar gelmeye başladı ve her gün farklı milletlerden insanlarla tanışmaya başladım. Çok büyük tecrübeler edindim. 
Saç ekimi yaptırmak istenildiği zaman sizin için en önemli kriterler nelerdir? 

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişinin öncelikle saç ekimine uygun olup olmadığına bakılmalı. Her saçı dökülene saç ekimi yapılmaz. Bizim farkımız burada. Saç açıklığının derecesi ne aşamada? Tek seansta kapanır mı? Saç ekiminde en önemli kriterimiz ise doğallık. Dünyada binlerce saç ekim merkezi var ve bunları birbirinden ayıran en büyük özellik sonuçlarındaki doğallık. Eğer doğal görünmüyorsa, bu işlemi Amerika’da 100 bin Dolar’a dahi yaptırsanız bile anlamı olmaz.


Saç ekimi düşünen bir kişi neler dikkat etmeli, nasıl bileceğiz buranın iyi bir saç ekimi merkezi olduğunu?

Nerede saç ekimi yaptırmak istediğinizin bir önemi yok. En önemli şey ruhsatlı bir klinik olmalı. Biz her konuda çok titiz ve ruhsatlı bir kliniğiz. Bir kliniğin iyi bir yer olup olmadığı, referansları ile ortaya çıkar. Kliniğin hasta başarısını anlamanız için eski hastalarla iletişim kurmanız gerekiyor. Klinik sizi hastalarıyla tanıştırabilmeli, yapılan işlemin sonuçlarını görebilmelisiniz. Biz yıllardır aynı ekiple çalışan, çok tecrübeli ve başarılı bir klinik olduğumuz söylüyoruz, bunu da bize tedavi gören hastalarımızın memnuiyetleri söyletiyor. İstanbul’un en büyük sorunu ise merdiven altı çalışan yerler.    


Son yıllarda merdiven altı yerler çoğaldı ve birçok insan mağdur oldu. Bu konuda dikkat etmemiz gereken nokta ne?

Benim ilk tavsiyem, gidilen saç ekim merkezinin kesinlikle devletin getirdiği şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. Hastanın hiçbir risk taşımadığı, her türlü ekipmana sahip, anestezi uzmanından donanımına kadar her şeye sahip olmalı. Bunlar olması gereken önemli kriterler. Ruhsatlı bir yer olması en büyük kriter. İstanbul’da 2500 saç ekim merkezinin 200’ünün ruhsatı var. Bunu dikkate almak insanların sağlığı açısından kurtarıcı olacaktır.
Saçı ile sorun yaşayan insanlar geldiğinde neler yapıyorsunuz. İşlem sonrası neler yapmak gerekiyor?

Saç ekimi öncesinde hafif bir seyreklik oluştuysa, saç dökülmesi kurtarılabilecek bir durumdaysa, PRP ya da mezoterapi gibi tedaviler öneriyoruz. Bunlar enjeksiyonla cilt altına verilen çeşitli vitamin takviyeleri. Hastaların kendi kanından elde ettiğimiz zengin plazmaları bazı vitaminlerle karıştırıp saç diplerine enjekte ediyoruz. Bu şekilde kurtarabiliyorsak saç ekimine gerek kalmıyor. Bu nedenle konsültasyon çok önemli. Farklı cihazlarla hastaların saç diplerini kontrol edip dökülmenin aşamasına bakıyoruz. Saç ekiminden sonra da dökülme devam edebilir. Hasta 25 yaşında saç ektirdiyse 30 yaşında da saç dökülmesi olabiliyor. Bunun da önüne geçmek lazım. Bizim bir diğer farkımız, genç hastalara sonrasında saç dökülmesini önleyecek işlemler yapmamız. 25 yaşındaki bir hasta saç ektirip gittiğinde bu hastayı denetlemezseniz, 3-5 yıl sonra tekrar saç ektirecek. Bunu kontrol altına almamız gerekiyor. Burada bir süreklilik var. Hastalarımız sürekli kontrol altında. 


Türkiye’nin sağlık turizminde sürekli artarak yükselen bir grafiği var. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Türkiye’de herkes yabancı hastaların peşinde koşarken Türkiye Sağlık Derneği Başkanı bizi buldu. Bizim bütün doktorlarımızın yurt dışından hasta ağırlama belgesi var. İsrail’den de bizi buldular ve sadece bizimle çalışacaklarını söylediler. Çünkü Doctors Hair Center, olması gereken bütün kriterlere sahip bir klinik. Burası 15-20 yıllık bir kurum. 36 tane VIP doktor var burada. Bütün yeterlilik belgelerimiz tam. Her gelen hastaya burada işlem yapılmıyor. Hastalarımız randevu sistemiyle geliyorlar. Biz burada bu güne kadar dünyanın her yerinden gelen 20 binden fazla turiste saç ekmiş bir kliniğiz. Buraya hepsinin cilt yapısı, saç yapısı farklı,  her milletten insan geliyor. Her tedavi olan, saç ektiren insan memnuniyetini arkadaşına tavsiye ediyor dolayısı ile ülkemize de döviz girdisi sağladık. 

 

Saç ekiminden sonraki tavsiyeniz nedir?

Saç ekiminden sonra ekilen ve var olan saçları korumak adına bazı prosedürler var. Önemli olan bunları yerine getirmek. Saç ekiminden 1 ay sonra yapılacak olan mezoterapi ve PRP tedavisi, saçların kalıcılığını uzun süre korumak adına önemli. Bazı vitamin takviyeleri de veriyoruz. Her 10 yılda bir insan saçı zayıflar. Ekilen saç da böyledir. Zaten kendinize ait olan saçın yerini değiştiriyoruz. Dolayısıyla her 10 yılda bir hacim kaybedecek. Kaliteli duruşu kaybetmemesi adına bu vitaminleri kullanmak, mezoterapi ve PRP yaptırmak önemli.16