Nisan sayımız çıktı! 


Dergimizin 142. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

PayFix’in Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Erhan Yazgan, PayFix’in finansal teknoloji dünyasındaki hedeflerini anlattı

02.02.2021

Araştırma ve gelişmeye yatırım yaparak yenilikçi ürünler geliştiren PayFix’in, yakın zamanda büyük kazanımlar içinde olacağına inancım sonsuz.


Dijital dünyanın yeni yıldızı PayFix’in Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Erhan Yazgan, 2 yıl önce kurulan PayFix’in finansal teknoloji dünyasındaki hedeflerini anlattı. 


Dr. Erhan Yazgan kimdir iş kariyerinizi sizden dinlemek isteriz?  

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sona çalışma hayatıma Merkez Bankası’nda müfettiş yardımcısı olarak başladım. Sonrasında Müfettiş oldum ve bu unvanla özellikle bankacılık denetimi alanında çalışmalarda bulundum.


Washington DC’deki the American University’de Uygulamalı Ekonomi alanında yüksek lisans eğitimi almak için ABD’ye gittim. Ardından 1996-99 yılları arasında Bankalar Gözetim Müdürlüğü görevini yürüttüm. Bu görevim sırasında BDDK’nın kurulması çalışmalarına, Merkez Bankası’nı temsilen katıldım. Daha sonra 1999-2001 yılları arasında Merkez Bankası’nın New York temsilciliğinde bulundum. 


Merkez Bankası’na Teftiş Kurulu Başkanı Yardımcısı olarak geri döndüğümde ise IMF Safeguard Assessment Programı’nın uzantısı olarak iç denetimin kurulmasında kurucu genel müdür yardımcısı olarak çalıştım. İç denetim alanında CIA, CRMA gibi uluslararası sertifikalarım, SMMM ve KGK Bağımsız Denetçi sertifikalarım bulunmaktadır. 


İç denetim, risk yönetimi ve iç kontrol alanına eğitimler de verdim. Diğer taraftan Merkez Bankası’ndaki görevlerimin yanında üniversitelerde ziyaretçi öğretim görevlisi olarak ders verirken akademik çalışmalarıma devam ettim. 2015 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden ekonomi alanında doktora derecesi aldım. 


Merkez Bankası para politikasını incelediğim doktora tezi, İktisadi Araştırmalar Vakfı’nın ödüllü tez yarışmasını kazanarak kitap olarak basıldı. Son olarak Merkez Bankası’nda ‘Baş Denetçi’ unvanıyla görev yaparken geçen yıl emekli olarak PayFix’te risk yönetimi, İç Kontrol ve Uyum Bölümünden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmaya başladım.
Kamudan özel sektöre geçerek PayFix’te Yönetim Kurulu Üyesi oldunuz. Yollarınız PayFix ile nasıl kesişti? 

Aslında PayFix ile yollarımız kesişmeden önce ülkemizin en önde gelen holdinglerinden birisinde iç denetim fonksiyonunu yeniden kurmak ve yönetmek üzere çalışmaya başlamak üzereydim. Ancak 2019 yılında katıldığım İstanbul’daki FinTech Konferansı, hayatımda bir dönüm noktası oldu. İlk defa Türkiye fintech ekosisteminin, ödeme ve elektronik para sektörünün önemli ölçüde gelişmiş olduğuna şahit oldum. Ayrıca konferans katılımcı ve konuşmacılarından da büyük ölçüde etkilendim. O dönemde 6493 sayılı Kanun kapsamında BDDK yetkili düzenleyici ve denetleyici kurumdu ve henüz bu yetkiler Merkez Bankası’na geçmemişti. Sektörün cazibesine kapılarak ve konferansta görüştüğüm kişilerin aracılığıyla büyük bir onur duyarak tanıştığım Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erkan Kork’tan gelen çağrıya kulak vererek geçen yılbaşında PayFix ailesine büyük bir memnuniyetle katıldım. Böylece Merkez Bankası’nda çalıştığım sürede çeşitli kademelerde edindiğim bilgi ve tecrübeleri kuruluşumuza aktarma fırsatı bulabildim. Merkez Bankası’nın yetkili kurum olduğu bir sektörde kamu tecrübe ve bilgilerimi, özel sektörde etkin olarak kullanma fırsatını bulabildiğim için çok mutluyum. Bu konuda başarılı olduğum ölçüde ülkem için yararlı bir iş yapmanın gururunu taşıyacağım.


Bundan sonraki hedefleriniz neler ?

Fintech, yani finansal teknolojiler kavramı, dünya çapında çok geniş bir yelpazede faaliyet gösteren ve yüksek teknoloji içeren finansal araçları kullanan şirketlerin olduğu bir ekosistemin parçası olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde pandemiyle birlikte fintech kullanımlarının önemi ve büyüklüğü gittikçe artmaktadır. Fintech yoğun elektronik para ve ödeme hizmetleri sektöründe geniş bir yelpazede faaliyette bulunan PayFix de kısa zamanda bu alanda önde gelen kurumlardan birisi oldu. Bu ekosistemde son derecede yüksek rekabet bulunmaktadır ve özellikle yapay zeka (AI) ve makine öğrenmesi (ML) destekli hızlı teknolojik değişimler yaşanmaktadır. PayFix olarak dünya standartlarına uygun inovatif ürünler geliştirerek yüksek bir büyüme hızı ile pazar payımızı artırmayı amaçlamaktayız. Bu hedefe ulaşmak üzere IT altyapımızı, günümüz modern hardware ve software araçlarıyla donatarak geliştirmeye önem veriyoruz. 


Başta bilişim uzmanları olmak üzere yüksek bilgi ve tecrübeye sahip bir insan kaynağına sahip olmak da hedeflerimiz arasında. Yurt içinde teknolojiyi en iyi şekilde kullanan gençler, daha önce finansal araçlarla tanışmamış kadınlar, üniversiteler ile gelişmeye açık KOBİ’ler hedef kitlelerimiz arasındadır. Yurt dışına da açılarak bu alanda önde gelen kuruluşlarla iş birliği yaparak ürünlerimizin üniversal olarak kullanılmasını da amaçlamaktayız. Türkiye’de fintech alanında çok büyük bir potansiyel olduğu görülmektedir. Çağın finans ve teknoloji alanındaki gelişmelerini yakalayamayanların, bu ekosistemde varlıklarını sürdüremeyecekleri düşüncesindeyim. Bu nedenle araştırma ve gelişmeye yatırım yaparak yenilikçi ürünler geliştiren PayFix’in, yakın zamanda büyük kazanımlar içinde olacağına inancım sonsuz.


13